Bilinen En Eski “F*ck” Kelimesi Veba Sırasında Yazılmış

0
520

COVID-19 salgını, dünya üzerindeki insan nüfusunun büyük bir bölümünü eve kapattı ve birçok insanı kötü sözler söyleyebilecek bir ruh durumuna soktu. Yaklaşık 500 yıl önce Koronavirüs salgınına benzer bir durumda, veba nedeniyle tecrit edilmiş bir kişi, can sıkıntısı içinde bilinen en eski “F*ck” kelimesini yazdı.

1.

Bannatyne El Yazması. C: British Library

F*ck kelimesinin en erken yazılı kullanımının Bannatyne El Yazması olarak bilinen, neredeyse 500 yıllık bir kompozisyona kadar uzandığı anlaşıldı. İngiliz Kütüphanesi‘ne göre, 1568 yılına dayanan belge, Ortaçağ İskoç edebiyatının tarihindeki en önemli elyazmalarından biri ve çok sayıda metnin hayatta kalan tek kopyalarını içeriyor.

Şiir koleksiyonu, 16. yüzyılda şehri kasıp kavuran veba salgını nedeniyle Edinburgh’taki evinden çıkamayan sıkılmış öğrenci George Bannatyne tarafından tarafından kaydedilmişti.

El yazmasının sonundaki bir notta şöyle yazıyor:

This buik writtin in tyme of pest / Quhen we fra labor was compeld to rest.

Türkçesi:

Bu kitap veba döneminde / işten ayrılmak zorunda kaldığımızda yazıldı.

İskoçya Milli Kütüphanesi’nde kilitli tutulan bu eşsiz el yazması, İskoçyalı şarkıcı ve oyun yazarı Cora Bisset’in, ülkenin küfür ile ilişkisi hakkında daha fazlasını keşfetmek için ülkeyi gezdiği “Scotland – Contains Strong Language” adlı bir belgeselde gösterilecek.

El yazmasında William Dunbar’ın birbirine hakaret eden iki şairi anlatan epik şiiri “Dunbar ve Kennedie’nin Münakaşası” yer alıyor. Şairler birbiriyle atışırken Walter Kennedy, Dunbar’a “wan fukkit funling” diyor.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz