Bilim Yanıtlıyor: Öpüşürken Neden Gözlerimizi Kapatırız?

0
1921

Bilim Yanıtlıyor: Öpüşürken Neden Gözlerimizi Kapatırız?Öpüşürken gözlerin neden kapatıldığı konusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Konu bilim insanlarının da dikkatini çekmiş olacak ki, öpüşürken gözlerin neden kapatıldığına dair araştırmalar yapılıyor. Sonuç olarak ise psikoloji alanında araştırmalar yapan bilim insanları, öpüşürken gözlerimizi kapamamızın sebeplerini buldu. Öpüşürken neden gözlerimizi kapatırız?

1. Gözleri kapatmak, beynimizin daha iyi odaklanmasına yardımcı olur

Bilim Yanıtlıyor: Öpüşürken Neden Gözlerimizi Kapatırız?

Öpüşürken gözler genellikle istemsizce kapanır. Tabii gözlerini kapatmayan kişiler de bulunuyor. Ancak pek çok kişi gözleri kapalı öpüşüyor. University of Londan’da yürütülen bir araştırma, öpüşürken gözlerimizi kapamamızın nedeninin, beynin o ana daha fazla odaklanmak istemesi olduğunu ortaya koydu. Dudaklardan gelen yoğun uyarılar sebebiyle, insan beyni görsel uyarıları düzgün bir şekilde algılayamıyor. Etrafta çok fazla görsel veya dikkat dağıtıcı şey olduğunda beynimizin odaklanması zorlaşıyor.

2. Diğer duyuları harekete geçirir

Royal Holloway Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, dokunma duyumuzun aktif ve yoğun bir şekilde çalışması, aynı anda alınan görsel uyarılara bağlı olarak değişebiliyor. Gözlerinizi kapatmak çevrenizdeki dikkat dağınıklığından kurtulmanıza yardımcı olduğu gibi, öpüşmenin hissini tam anlamıyla deneyimlemenizi de sağlıyor. Gözleri kapattığımızda, diğer duyuların harekete geçmesine olanak tanıyoruz, özellikle de dokunmanın.

3. Daha az savunmasız hissetmemize yardımcı olur

Öpüşme, en kişisel ve samimi şeylerden biri olduğu için, sizi veya partnerinizi savunmasız hissettirebilir. Gariplik hissinden kaçınmak için, öpüşmeden önce otomatik olarak gözlerimizi kapatmayı tercih ederiz. Aslında bu çoğu zaman istemsiz olarak kendiliğinden gerçekleşen bir durumdur.

4. Gözleri çok fazla açık tutmak karşı tarafa ürkütücü gelebilir

Göz teması genellikle arzu edilir olsa da, gözleriniz açık öpüşmek karşı tarafa ürkütücü gelebilir. Özellikle uzun süreliyse, partnerinizi rahatsız edebilir. Hatta sırf rahatsızlık hissiyle kalmaz ve anın tadını çıkarmanıza engel olabilir.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz