“Ben Kimseyi Öldürmedim”: İdam Mahkumlarının Son Sözleri Ve Son Yemekleri

0
577

Günümüzde idam cezası bir çok ülkede kaldırılmışken, Abd’de halen bir çok eyalette uygulanmaya devam ediyor. Özellikle cinayet, tecavüz gibi suçlara karşı uygulanan ceza, her yıl yüzlerce kişinin infaz edilmesine neden oluyor. ABD’li fotoğraf sanatçısı Jackie Black de ülkedeki idam cezalarına dikkat çekmek için bir çalışma yaptı ve New York Parrish Sanat Müzesi’ndeki sergilenen bu eşsiz çalışmaya imza attı.

ABD’li fotoğraf sanatçısı Jackie Black ülkesinde bazı eyaletlerde hala uygulanan idam cezalarına dikkat çekmek için eşsiz bir çalışma yaptı

Black, cezaevlerinden topladığı bilgilerle bazı mahkumların ölmeden önce istedikleri son yemeklerin aynısını hazırlayıp fotoğrafladı

Black, projesinin sunumunda “İşlediğiniz ya da işlemediğiniz bir suç için idam edilmeden önce son yemeğinizi söylemek nasıl bir duygu?” diye soruyor ve şöyle devam ediyor; “O yemeğin başında biz oturursak belki nasıl bir deneyim olduğunu anlayabiliriz. Belki kendi nedenlerimizi ve adalet sistemine suç ortaklığımızı sorgulayabiliriz. Belki o mahkumla empati kurabiliriz.”

Fotoğrafçı Black bu projesi için idam mahkumları hakkında başka bilgiler de topladı ve onları da sergisine ekledi

1. İşte Jackie Black’in eşsiz ve vurucu çalışmasından birkaç örnek;

David Wayne Stoker: “Ben kimseyi öldürmedim
– İnfaz tarihi: 16 Haziran 1997
– Eğitim: Sekiz yıl
– Mesleği: İş makinesi operatörü/marangoz
– Son sözleri: “Kaybınız için gerçekten üzgünüm… ama ben kimseyi öldürmedim”

2. Anthony Ray Westley: “Hepinizi seviyorum.

– İnfaz tarihi: 13 Mayıs 1997
– Eğitim: Sekiz yıl
– Mesleği: İşçi
– Son sözleri: “Hepinizin, kimseyi öldürmediğini bilmesini istiyorum. Hepinizi seviyorum.”

3. Thomas Andy Barefoot: “Kime ne yaptıysam umarım beni bağışlar.”

– İnfaz tarihi: 30 Ekim 1984
– Eğitim: Kaydı yok
– Mesleği: Petrol işçisi
– Son sözleri: “Umarım bir gün geriye dönüp şu anda yapmakta olduğumuz kötü şeylere yeniden bakabiliriz. Tıpkı direklere bağlayıp yaktığımız cadılar gibi. Herkesin, kimseye karşı öfke duymadığımı bilmesini istiyorum. Hepsini bağışlıyorum. Kime ne yaptıysam umarım beni bağışlar. Karısının (öldürülen kişinin) kalbinden öfkeyi söküp atması için bütün gün dua ettim. Çünkü bu öfke, diğer günahlar gibi onu cehenneme götürür. Herkese yaptığım her şey için üzgünüm. Umarım beni bağışlarlar.”

4. James Russell

– İnfaz tarihi: 19 Eylül 1991
– Eğitim: 10 yıl
– Mesleği: Müzisyen
– Son sözleri: Son sözleri üç dakika sürdü. Ama ya sözlerinin bant kaydı çözülemedi ya da bunlar hiç kaydedilemedi.

5. Jeffrey Allen Barney: “Bunu hak ediyorum”

– İnfaz tarihi: 16 Nisan 1986
– Eğitim: Kaydı yok
– Mesleği: Kaydı yok
– Son sözleri: “Yaptıklarım için üzgünüm. Bunu hak ediyorum. Tanrı beni bağışlasın.”

6. Johnny Frank Garrett: “Aileme teşekkür etmek istiyorum…”

– İnfaz tarihi: 11 Şubat 1992
– Eğitim: Yedi yıl
– Mesleği: İşçi
– Son sözleri: “Beni sevdiği ve bana baktığı için aileme teşekkür etmek istiyorum. Dünyanın geri kalanı ise kıçımı öpebilir.”

7. William Prince Davis: “Tüm kalbimle üzgün olduğumu söylemek istiyorum…”

– İnfaz tarihi: 14 Eylül 1999
– Eğitim: Yedi yıl
– Mesleği: Çatı ustası
– Son sözleri: “Aileye yaşattığım acılar için gerçekten, tüm kalbimle üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Bana bunca yıl sevgilerini gösteren tüm idam mahkumlarına teşekkür ediyorum. Umarım bağışladığım organlarım birinin işine yarar. Söyleyeceklerim bu kadar, Müdür. Son olarak şunu da söylemek istiyorum: Nasıl kazandık ama? (Amerikan futbolu takımı Dallas Cowboys’un taraftarlarının sözü)”

8. Gerald Lee Mitchell: “Aldığım can için üzgünüm…”

– İnfaz tarihi: 22 Ekim 2001
– Eğitim: 10 yıl
– Mesleği: Marangoz
– Son sözleri: “Yaşattığım acı için üzgünüm. Aldığım can için üzgünüm. Tanrı’dan beni bağışlamasını istiyorum. Sizden de aynı şeyi yapmanızı istiyorum. Biliyorum bu zor olabilir ama gerçekten, yaptıklarım için üzgünüm. Aileme gelince; her birinizi seviyorum. Güçlü olun. Sevgim hep sizinle olacak. Tanrı’nın huzuruna gidiyorum. Bu yüzden benim için mutluluk gözyaşları dökün.”

9. Robert Anthony Madden: “Kaybınız ve yaşattığım acı için üzgünüm. Ama o insanları ben öldürmedim…”

Robert Anthony Madden, son yemeğinin bir evsize verilmesini istedi. Bu arzusu yerine getirilmedi.

– İnfaz tarihi: 28 Mayıs 1997
– Eğitim: 12 yıl
– Mesleği: Aşçı
– Son sözleri: “Kaybınız ve yaşattığım acı için üzgünüm. Ama o insanları ben öldürmedim. Umarım hepimiz bir gün kendimiz ve birbirimiz hakkında bir şeyler öğreneceğiz ve o zaman bu nefret ve intikam döngüsünü kırıp bu dünyada güzel olan şeylere değer vermeye başlayacağız. Yanlış olan tüm bu süreçte hepinizi bağışlıyorum.”

10. James Beathard: ” Amerika Birleşik Devletleri, insan hayatına hiç saygının gösterilmediği bir yer haline geldi…”

– İnfaz tarihi: 9 Aralık 1999
– Eğitim: 15 yıl
– Mesleği: Motosiklet tamircisi
– Son sözleri: “Aileme karşı sevgimi ifade ederek başlamak istiyorum. Kimsenin benimki kadar iyi bir ailesi olmamıştır. Dünyanın en iyi anne-babasına sahip oldum. Hiç kimsenin yaşayamayacağı muhteşem bir hayat yaşadım. Kızım ve oğlumla duyduğum kadar kimseyle gurur duymadım.

“Bu, insanların benim söyleyeceklerimi dinleyecekleri birkaç fırsattan biri olacağı için bir-iki şeyden bahsetmek istiyorum. Amerika Birleşik Devletleri, insan hayatına hiç saygının gösterilmediği bir yer haline geldi. Benim ölümüm daha büyük bir hastalığın bir belirtisi. Bir aşamada hükümet uyanıp başka ülkeleri mahvetmekten ve masum çocukları öldürmekten vazgeçmeli. İran, Irak ve Küba gibi ülkelere uygulanan ambargo ve yaptırımlar, dünyanın değişmesini sağlamıyor ve masum insanlara zarar veriyor.

“Birçok açıdan belki daha da önemlisi; çevreye yaptıklarımızın daha da yıkıcı olması. Bu şekilde davranıp aynı yolda gitmeye devam edersek insanlara nasıl davrandığımızın önemi kalmayacak, çünkü gezegendeki herkes silinecek.

“Gerçeklerin açığa çıkmasının ya da insanların neler olduğunu anlayabilmesinin birkaç yolundan biri özgür basını desteklemektir. Basın özgür bir müessese olarak hayatta kalma mücadelesi veriyor.”

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz