Bebek Sahibi Olmak İçin Diğer Penguenlerin Yumurtasını Çalan Gay Penguenler!

0
475

Penguenler arasında eş cinsel olanlar da bulunuyor. Bilim insanlarının bu konudaki araştırması devam etse de yıllardır farklı hayvanat bahçelerinde eş cinsel penguen çiftler gözlemleniyor. Öte yandan penguenlerde aile bilinci olduğunu da biliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Berlin Hayvanat Bahçesi’nde eşcinsel penguen çift Skipper ve Ping terk edilmiş bir yumurtayı sahiplenmişti. 2 yıl kadar önce ise Danimarka’daki Odense Hayvanat Bahçesi’ndeki bir başka eşcinsel penguen çift, başka penguenlerin yavrusunu çalmıştı. Bu kez de benzer bir olay, Hollanda’da yaşandı. Bebek sahibi olmak isteyen gay penguenler, bir çiftin yumurtasını çaldı.

1.

Hollanda DierenPark Hayvanat Bahçesi’nde “baş belası” olarak ün salan gay penguenler, bir çiftin bütün bir yumurta yuvasını çaldı.


‘Queer penguen topluluğunda’, yumurta evlat edinmek nispeten yaygın bir uygulama. Penguenlerin yuva yapmak gibi davranışlar sergilediğini hisseden bakıcılar, gay ya da lezbiyen çiftlere kuluçkadan çıkmamış yumurtalar veriyor.

2.

Gay penguenler, çaldıkları yumurtayı korumak için kuluçkaya yattı. Hayvanat bahçesi bakıcıları ise durumu fark etti. Hayvan bekçisi olan Sander Drost konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu çiftin yumurtaları kaçırması ilk kez yaşanan bir olay değil. Çift, geçen yıl da bir yumurta kaçırdılar ancak bir yavru yetiştiremeyince bu kez tüm yuvayı ele geçirerek şanslarını artırmaya karar verdiler.”

3.

Sander, hayvanat bahçesindeki 17 penguenden oluşan grup içerisinde baskın olduğu söylenen iki erkeği ‘çok kararlı bir çift’ olarak nitelendirdi. Hayvan bekçisi ayrıca hayvanat bahçelerinde bir gay penguen çiftin yanı sıra bir de lezbiyen çiftin olduğunu belirtti. Sander Drost; “Dişi penguen çiftler hiçbir zaman böyle bir davranış sergilemedi.” dedi.

4.

Minnesota Üniversitesi’nde ekoloji, evrim ve davranış profesörü olan Marlene Zuk; “Çoğu penguen türü tek eşli bir yaşam sürer ve tipik olarak yılda bir veya iki kez ürer.” dedi.

Bilim insanları, penguenlerde eş cinselliğin yaygın olup olmadığını bilmiyor çünkü tüm penguenler vahşi doğada aynı görünüyor ancak Profesör Zuk hayvanat bahçelerinde eç cinsel penguenlerin gözlemlendiğini söyledi. Profesör Zuk’a göre ise penguenlerin böyle bir davranış sergilemesi tamamen iç güdüsel. Zuk, onların yalnızca aile olmak istediklerini söylüyor.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz