Banyoda Çoğumuzun Yaptığı Ama Aslında Sağlığımızı Çok Kötü Etkileyen 10 Davranış

0
1925

Sıradan bir banyoda, yalnızca klozet 3,2 milyon bakteri içerir. Kötü alışkanlıklarla ne yaptığımızı anlamadan tüm bu mikropları her yere yayabiliriz. Sonuç olarak, bu davranışların sonucunda hem kendimizi hemde ailemizi tehlikeye atmış oluruz.

Bu yazımızda bunun önüne nasıl geçebiliriz onu anlatmaya çalıştık.

1. Banyoya telefon, tablet vb. şeylerle banyoya gitmek

İnsanların yaklaşık yüzde 90’ı telefonlarını, gazetelerini ya da tabletlerini banyoya götürüyor. Evet, ellerimizi temizliyoruz, ancak tuvalette biraz zaman geçirdikten sonra telefonumuzu temizlemiyoruz. Bunun ardından yemeğe gittiğimizde ise telefonumuzu da masaya koyuyoruz böylece mikropların geniş bir alana yayılmasını sağlıyoruz. Bu nedenle banyoya giderken yanımızda eşya götürmemekte fayda var.

2. Genital bölgeyi sabunlayarak traş etmek

Bikini bölgesinde bulunan tüyler, aslında sizi yabancı bakterilerden korur. Tabii ki bu tüylerden rahatsızlık duyabilirsiniz ancak bu bölgenin doğru tıraş edilmesi gerekiyor. Aksi halde cildinize zarar verebilirsiniz. Ayrıca bikini bölgesi tıraşının oldukça hijyenik olmasına özen göstermelisiniz. Bu nedenle tıraş ederken pek çok bakteri içeren bir el sabunundan yararlanmak çok sağlıklı değil. Bunun yerine özel tıraş kremlerini ya da jellerini tercih edebilirsiniz.

3. Banyo lifini uzun süre kullanmak

Lif kullanmak sadece yeni olduğunda iyidir. Ölü cilt hücrelerini temizler, süngerin içine girip orada kalır. Normalde yıkama ve fırçalama işleminiz bittiğinde, lif kabuğunu banyoda bırakırsınız. Bakterilerin gelişmesi için mükemmel ortam. Yıkandıktan sonra lif kabağınızı her bırakışınızda bakteri üremeye devam eder. Bu yüzden bir dahaki sefere kullandığınızda, kir vücudunuza geri döner. Ne yapmak gerekiyor: Daha sık değiştirin. Kurumasını bekleyin ve banyoda bırakmayın. Lifler gibi tekrar kullanılabilir ürünler kullanın. Lif kabağı kullanmayın, ancak cildinizi haftada iki kez temizleyin.

4. Duşta vücudunuzun her yerini yıkayamamak

Vücudunuz bakterilerden ve sivilcelerden yalnızca temiz olduğunda korunur. Bu nedenle tamamen temiz olmalıdır. Ancak yapılan bir araştırmaya göre insanların büyük bir bölümü duş yaparken sırt, bel, kafa derisi ve ayakların altı gibi kısımları atlıyor. Özellikle sırt ve bel çevrenizi yıkamak zor olabilir, bu nedenle bu alanlar için sapları olan özel fırçalardan faydalanabilirsiniz.

5. Banyo etajerine diş fırçasını bırakmak

Banyo, evin en çok bakteri barındıran bölümlerinden biri. Bu nedenle diş fırçası ya da tarak gibi eşyaların banyoda açık halde bırakılmaması gerekiyor. Bu nedenle diş fırçanızı banyo etajerinin üzerinde açık halde bırakmaktansa bir diş fırçası kabında saklayabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, diş fırçanızı 3 ayda bir değiştirmeniz de sağlığınız açısında oldukça yararlı!

6. El Yüz havlusu kullanmak

Yüzünüz için ayrı bir havluya sahip olsanız bile özellikle cilt probleminiz varsa, havlu kullanmak sizin için çok tehlikeli olabilir. Çünkü yüzünüzü kuruladıktan sonra havluyu ıslak olarak bırakırsınız ve ıslak havlu ise bakteriler için şahane bir üreme ortamıdır. Bunun yerine tek kullanımlık havluları ya da kağıt havluları kullanmak daha sağlıklı bir seçenektir.

7. Banyoda ıslak havlu bırakmak

Nemli ortamlar bakterilerin kolaylıkla üreyebileceği ortamlardır. Bu nedenle havlunuzu banyoda asılı ve ıslak halde bırakmamanızda fayda var. Havlunuzu mutlaka daha rahat kuruyabileceği, mümkünse banyodan uzak bir yere asın.

8. 15 dakikadan fazla tuvalette vakit geçirmek

Evet, bazen kitap okuyor, oyun oynuyor ve tuvalette çok uzun süre oturuyoruz. Araştırmacılara göre, bu sağlıksız. Çünkü bu damarlar üzerindeki baskıyı arttırıyor, kanamaya neden olabilecek basura döndürebilir. Ne yapmak gerekiyor: Tuvaleti sadece gerçek bir ihtiyaç olduğunda kullanmalısın. Yanınızda herhangi bir alet veya kitap bulundurmamak daha iyidir.

9. Klozetin kapağı açıkken sifonu çekmek

Klozet kapağı açıkken sifonu çekmek, dönen su küçük atık parçacıklarıyla etkileşime girer ve havaya karışır. Mikroplar havlunuza, lavabonuza ve hatta diş fırçanıza bile bulaşabilir. Ne yapmak gerekiyor: Kapağı kapatmayı bir alışkanlık haline getirin.

10. Saçınızı doğru şekilde mi yıkıyorsunuz?

Saç kremi kullandıktan sonra bile, saçınızın karıştığını düşünüyorsanız belki de saçlarınızı doğru şekilde yıkamıyorsunuzdur. Bu nedenle şampuanı elinize döktükten sonra saçlarınıza yayarken, saçlarınızı karıştırmamaya çalışın. Saçınızı doğal halinde bırakın. Saç derinize masaj yapın ancak saç uçlarınızın karışmasına izin vermeyin.

kaynak:1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz