Ana SayfaKültürBanka ve Tren Soygunlarından Cinayetlere: Vahşi Batı’nın En Acımasız 7 Haydutu

Banka ve Tren Soygunlarından Cinayetlere: Vahşi Batı’nın En Acımasız 7 Haydutu

Vahşi Batı, kanunu koruyan şerifleri, kahramanları ve Kızılderilileriyle bilindiği kadar efsanevi haydutları ile de ünlüdür. Vahşi Batı’nın en kötü şöhretli haydutlarının hikayeleri ilk kez Amerikan tabloidlerinde yer aldıklarından bu yana onlara daha farklı bakılır oldu. İnsanlar onları cesur soyguncular ve hırsız katiller olarak görmeye başladı. Öyle ki onlar hakkında kitaplar yazıldı, filmler ve diziler çekildi. Bu Vahşi Batı haydutları şiddet içeren geçmişlerine rağmen popüler olmayı ve hatta sevilmeyi başardılar.

1. John Wesley Hardin

Bazıları John Wesley Hardin’in 20, bazıları ise 50 insan öldürdüğünü söylüyor. Tam sayısı bilinmese de, o öldürdüğü herkesin bunu hak ettiğini düşünüyordu. Hardin’in bununla ilgili söylediği “Öldürülmemesi gereken birini asla öldürmedim.” sözü çok ünlü oldu.

Hardin, Amerika’nın güneybatısındaki en tehlikeli silahşörlerden biriydi. Lee Floren “John Wesley Hardin: Texas Gunfighter” adlı kitabında, “Billy the Kid, John Wesley Hardin ile karşılaştırıldığında bir amatördü. Wes Hardin 21 yaşına geldiğinde 27 kişiyi öldürmekle suçlandı.” diye yazmıştı.

1853 yılında Teksas, Bonham’da Metodist bir vaizin çocuğu olarak dünyaya gelen Hardin, asi ve yasadışı doğasını çok küçük yaşlarda ortaya çıkardı. Okul yıllarında bir sınıf arkadaşını bıçakladı, 15 yaşındayken tartıştığı bir siyahiyi öldürdü.

Bir düzineden fazla cinayet işledikten sonra 1872 yılında teslim oldu. Hapisten çıktıktan sonra Yeniden Yapılanma karşıtı harekete katıldı ve dernek raporlarına göre öldürmeye devam etti. 1877 yılında Teksas Süvarileri tarafından yakalandı ve şerif yardımcısı Charles Webb’i öldürme suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası boyunca defalarca kaçmaya çalıştı. Daha sonra teolojik kitaplar okudu, hapishane okulunun müfettişliğini yaptı ve hukuk okudu. Otobiyografisini bile yazdı. Hardin, 16 Mart 1894’te affedildi ve daha sonra baroya kabul edildi.

Hardin, 19 Ağustos 1895 tarihinde polis memuru John Selman tarafından vurularak öldürüldü.

2. Jesse James

1847’de Missouri, Clay County’de doğan Jesse James, konfederasyonu destekleyen köle sahibi bir ailede büyüdü. Vahşi Batı haydutları dendiğinde hemen akla gelen James ve kardeşi Frank, 1864 yılında düzinelerce birlik askerini öldürmekten sorumlu olan bir gerilla birimine katıldı. Bazı tarihçilere göre James, ayrılıkçı davanın yenilgisine duyduğu öfkeyi bankalar, trenler ve posta arabalarını soyarak bir kariyere dönüştürdü ve İç Savaş’taki mücadelesini bu şekilde devam ettirdi. Çoğu zaman kendisini Yeniden Yapılanma destekçilerini soyan ve çaldıklarını fakirlere veren modern bir Robin Hood olarak görüyordu. Missouri Devlet Tarih Kurumu’na göre, James-Younger çetesi, 1860 ve 1882 yılları arasında Iowa dan Texas’a kadar 20’den fazla banka ve tren soydu. Çaldıkları şeylerin değerinin toplamda 200 bin dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Amaçları sadece soygun olsa da, yollarına çıkan insanları da acımasızca öldürdüler. Gazeteler James’ten bahsetmeye başlayınca ilginin üzerinde olmasını çok sevdi ve hep ilgi çekmeye çalıştı.

Bill Markley “Billy the Kid and Jesse James: Outlaws of the Legendary West” adlı kitabında, “Cüretkar biriydi. Gün ortasında banka ve tren soygunları planlardı. Başarılı bir şekilde kaçabilmek için ise zamanın en güçlü makineleri olan trenleri durduruyordu.” diye yazdı.

Jesse James’in efsanesi, bir konfederasyon sempatizanı olan gazete editörü John Newman Edwards’ın yardımıyla büyüdü. James, Edwards’ın yayınladığı bir mektupta “Hırsız değiliz, cesur soyguncularız.” diye yazdı. Ancak Jesse James’in zenginlerden çaldıklarını fakirlere verdiklerine dair hiçbir kanıt yok.

Missouri valisi, 1881 yılında Jesse ve Frank James’in yakalanması için 10.000 dolarlık bir ödül koydu. Jesse James, 3 Nisan 1882’de 34 yaşındayken suç ortaklarından biri olan Robert Ford tarafından vurularak öldürüldü.

3. Butch Cassidy

Butch Cassidy olarak bilinen Robert LeRoy Parker, 1866’da Utah’ın Circleville kentinde doğdu. En ünlü Vahşi Batı haydutları arasında yer alan suçlu, ilerleyen yıllarda Butch Cassidy lakabını benimsedi. Yoksul bir ailede büyüdü ve para kazanıp ailesine yardım etmek için yakınlardaki bir çiftlikte çalıştı. Bu çiftlikte akıl hocası ve sığır hırsızı olan Mike Cassidy ile tanıştı.

Butch, 24 Haziran 1889 tarihinde Colarado’da bir bankadan 20 bin dolar çaldı. Daha sonra Wyoming’de saklandığı sırada “Vahşi Çete” adıyla bilinen çetesine yeni üyeler eklemeye başladı. Bu yeni üyeler arasında Sundance Kid olarak bilinen Harry Longabaugh da vardı.

Butch, 1894’te at hırsızlığı nedeniyle 18 ay hapis yattıktan sonra çetesiyle birlikte Idaho’daki bir bankayı soydu. Çete, New Mexico’daki bir tren soygunu ve birkaç başka soygun sırasında 70 bin dolar çaldı.

Cassidy ve Longabaugh Arjantin’e kaçtı. Butch Cassidy, 1908 yılında öldü ve o zamana kadar tren soymaya devam etti. Çoğu tarihçi, Robert Redford – Paul Newman filminde ölümsüzleştirilen Butch ve Sundance’in Bolivya’da bir çatışmada öldüğünü söylüyor, ancak bazıları ise ikilinin kaçtığını ve takma ad kullanarak yaşadıklarını düşünüyor.

4. Billy The Kid

Vahşi Batı haydutları listemizde yer alan Billy the Kid’in hikayesine kısaca bakalım. Sığır hırsızı, silahşör, katil ve kaçış ustası olan Billy the Kid, efsaneye göre 21 yaşına gelmeden önce 21 kişiyi öldürdü. Gerçek sayının ise aşağı yukarı 9 olduğu tahmin ediliyor.

Gerçek adı Henry McCarty olan Billy the Kid muhtemelen 1859’da New York’ta doğdu. Daha sonra ailesi Santa Fe, New Mexico’ya yerleşmeden önce Indiana, Kansas ve Denver’a taşındılar. Annesi tüberkülozdan öldükten sonra yetim kalan Henry, kardeşinden ayrıldı ve koruyucu evlere yerleştirildi. Hırsızlığa başlaması çok uzun sürmedi. 1875 yılının Eylül ayında Çin çamaşırhanesinden kıyafet çaldığı için tutuklandı. Hapishanenin baca kısmından kaçtı ve güneydoğu Arizona’ya gitti.

Billy the Kid, 1876’da at çalmaları ile bilinen bir Arizona çetesine katıldı. 1877’de bir demirciyi öldürmekle suçlandıktan sonra New Mexico’ya kaçtı ve hırsızlık yapan başka bir gruba katıldı. 1878’de Lincoln İlçe Savaşı olarak adlandırılan olayda bir sığır cinayetinin intikamını almak için Düzenleyiciler adlı bir gruba katıldı. 1880’de ise adı tabloid gazetelerde çıktı ve ünlü oldu.

Billy the Kid, başında 500 dolarlık bir ödül varken 14 Temmuz 1881 yılında New Mexico şerifi Pat Garrett tarafından vurularak öldürüldü.

5. Belle Starr

Varlıklı ve konfederasyona sempati duyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Myra Maybelle Shirley Starr (Belle ve Haydut Kraliçesi olarak biliniyor), 1864’te Jesse James ve Küçük kardeşler ailesinin evini sığınak olarak kullandı.

Belle Starr ilerleyen yıllarda üç haydutla evlendi. İlk evliliğini 1866, ikincisini 1874, üçüncüsünü ise 1880 yılında yaptı. Üçüncü kocası bir Cherokee olan Sam Starr idi. Belle ve Sam Starr, birkaç kez at hırsızlığından suçlandılar. En son 1886 yılında yargılanan ikili beraat etti, ancak Belle’nin kocası ve bir şerif birbirlerini vurarak öldürdüler.

En ünlü Vahşi Batı haydutları arasında yer alan Belle, Starr’ın kanun güçlerine rüşvet verme imkanı olmadığında “baştan çıkarıcılığını” kullandığı da söylenir. 3 Şubat 1889 yılında 40 yaşındayken öldürüldü. Belle’yi kimin öldürdüğü bulunamadı. Ancak Texas Eyaleti Tarih Derneği göre, onu oğlu Ed Reed’in öldürmüş olması çok büyük bir ihtimal.

Belle Starr’ın hikayesi, Ulusal Polis Gazetesi’nin editörü ve yayıncısı Richard K. Fox tarafından popüler hale getirildi ve daha sonra televizyon ve filmlerde ünlü bir karakter oldu.

6. Cheroke Bill

1876 yılında doğan ve 18 yaşından 1896 yılında idam edilene kadar Kızılderili bölgesinde fırtına gibi esti. Kayınbiraderi dahil 7 kişiyi öldüren Cheroke Bill aynı zamanda en genç kanun kaçaklarından biridir. Asıl adı Crawford Goldsby olan Cherokee Bill kardeşini döven bir adamı öldürerek suç alemine adım atmıştı.

7.  Bonnie Ve Clyde Çifti

Daha geç dönem Vahşi Batılı kanun kaçağı olan bu çete diğerlerinden oldukça farklıydı. Bonnie ve Clyde birbirlerine deliler gibi aşık bir çiftti ve İkinci Dünya Savaşı öncesi ABD’sinde pek çok banka ve tren soygununa katıldı. Soydukları her bankaya çiçek bırakan çift, devlet güçleri tarafından pusuya düşürülerek öldürüldü.

8. John Wesley Hardin

Bir ilanda adı “Centilmen Katil” olarak geçen John Wesley Hardin, Metodist bir rahibin çocuğu olarak dünyaya geldi. 14 yaşındayken bir okul arkadaşını bıçaklayan Hardin; aralarında üç askerin de bulunduğu 40 kişiyi öldürdü. Yakalanan ve hapse atılan Hardin, hapiste olduğu süre içerisinde Hukuk okudu ve bir otobiyografi kitabı yazdı. Hardin, 16 yıl hapis yattıktan sonra tahliye edildi ancak bir şerif tarafından öldürüldü.

Kaynak: 1 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar