Babaların Toplumda İtibar Kazanmak İçin Kız Çocuklarını Erkek Gibi Yetiştirdiği Çağ Dışı Gelenek

0
2979

Bu çağda hala böyle geleneklerin devam ediyor olması utanç verici bir durum.

1. Kız çocuğu olarak dünyaya gelmek, doğduğun günden itibaren insanlar tarafından yaratılan saçma normlarla mücadele etmek demek.

2. İşte dünyanın bazı ülkelerinde özellikle de Afganistan ve Arnavutluk’ta kadınlar daha rahat bir yaşam için olmadıkları bedende hayatlarına devam ediyorlar. Nasıl mı? Erkek olarak…

3. “Bacha Posh” ismini verdikleri bu gelenekte kız çocukları küçük yaşlardan itibaren bir erkek gibi yaşıyor.

Tabi ki bu durum kendi rızalarıyla gerçekleşmiyor zorla zaten hangi kız çocuğu kendi rızasıyla böyle bir şeyi kendine yapar ki…

4. Kız çocuk sahibi olunca toplum dışına itilen baba, kız çocuklarının üzerine bu ağır yükü bindirerek koltuklarını kabartıp bulunduğu ahalide saygınlık elde ettiği düşünüyor.

5. Kısa saçları, giydikleri erkek kıyafetleri ve davranışlarıyla ailelerini dışarıda bir erkek çocuğu gibi temsil ediyorlar. 

Tek bir iyi tarafı kız çocukları erkekler gibi özgürce okula gidip gelebiliyor bunun gerçekleşmesi için erkek gibi davranmak yine de çok saçma.

6. Yani aslında özgürleşmek, kabul görmek için istemeden de olsa cinsiyet değiştiriyorlar.

7. “Burneşa” 

Burneşa, genellikle ergenlik çağına kadar oğlan çocuğu gibi yaşamına devam eden kızlar, kendi rızalarıyla hayatlarının sonuna kadar tamamen kadın kimliğini bir kenara itip erkek olarak yaşayabiliyorlar buna deniyor.

8. 12 kişilik bir heyetin önünde yemin eden kadınlar

Eğer bu kararlarından vazgeçerlerse ölümle cezalandırılıyorlar.

9. Dünyanın en saçma geleneklerinden bir tanesini okudunuz.

Bir yandan rahatlık sağlasa da diğer yandan kadın kimliğini hiçe sayan bir uygulama. Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz