Azerbaycan Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

0
1922

İki devlet bir millet olarak tanımladığımız ilişkimizle çok yakından tanıdığımız Azerbaycan kültürünün derinliklerine inip bu içeriğimizde sizlerle onlar hakkındaki ilginç bilgileri paylaşmak istedik.

1. Azerbaycan’da ilk ilkel insanların 1,7-1,8 milyon yıl önceden yaşamaya başlaması hakkında eski arkeolojik ve paleontolojik materyaller bulunmuştur.

1968 yılında ise tarihçi akademisyen Memmedeli Hüseynov, Füzuli ilçesindeki Azıx mağarasından ilkel insanların alt çene kemiğinin fosilini buldu.

2. İlk müzikal opera

Müslüman Doğu’sunda ilk müzikal opera Bakü’de sahnelendi. Bu opera ise “Leyla ve Mecnun” operası idi.

3. Dünyada bulunan 11 iklimin 9’u Azerbaycan’da vardır

4. Kadına seçim hakkı

1918 yılında kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde, ülke sınırları içinde yaşayan tüm halkların ve her iki cinsin eşit oy hakkı kanunla tespit ediliyordu. Bununla da, Azerbaycan Doğu’da kadınlara seçim hakkı tanıyan ilk ülke oldu.

5. 1897 yılında H. Z. Tağıyev tarafından Kafkasya’da ilk en büyük tekstil işletmesi olan “Lifli maddeler imal eden Kafkas Anonim Şirketi” tahsis edildi.

6. Güney Avrupa, Ortadoğu ve Kafkasya’da ilk kadın pilot

Leyla Elesger’in kızı Memmedbeyov (1909- 1989) Azerbaycan’da, Kafkasya’da ve aynı zamanda tüm Güney Avrupa ve Ortadoğu’da ilk kadın pilotdur.

7. Müslüman Doğu’sunda ilk bale: Kız Kulesi Balesi

Üç perde, prolog ve Epilog’dan oluşan balenin müziği ve librettosu Azerbaycan bestekarı Efrasiyab Bedelbeyliye aittir. Efrasiyab Bedelbeyli Azerbaycan’da ilk balenin yazarıdır. O, 33 yaşında iken “Kız Kalesi” balesi ile müzik tarihinde ilk Azerbaycan balesini yaratmıştır.

8. Müslüman Doğu’sunda ilk kızlar okulu

7 Ekim 1901 yılında Bakü’de büyük hayırsever Hacı Zeynelabidin Tağıyevin teşebbüsü ve finansman desteği ile Müslüman Doğu’da ilk laik kız okulu kuruldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz