Ayı Saldırılarında Aslında İnsanların Hatalı Olduğunu Gösteren Araştırma

0
7799

Yapılan bir araştırmaya göre, incelenen yüzlerce ayı saldırısında insanlar hatalı bulundu.

Ayıların, kışkırtılmadıkları ya da çok aç olmadıkları sürece insanlara saldırıldığı pek görülmez. Haberlere konu olan ayı saldırılarının birçoğunda ayıların ‘aç’ olduğu dile getirilir. Bu şirin mi şirin ancak bir o kadar da heybetli hayvanlar kendilerini tehlikede hissetmedikleri sürece insanlara saldırmıyor. Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, dünya çapında insanlara yönelik gerçekleşen 600’den fazla ayı saldırısında insanlar hatalı. Detaylara hep birlikte bakalım.

20 farklı ülkeden bir araya gelen bilim insanları 2000-2015 yılları arasında, tüm dünyada insanlara yönelik gerçekleşen 664 ayı saldırısını inceledi. Saldırıların nedeni ve kurtulma oranları da araştırmanın konuları arasında yer alıyordu

Araştırmaya göre, saldırıların çoğunluğu dişi ayılar tarafından gerçekleştiriliyor. Özellikle yavruları yanındayken dişi ayılar, koruma içgüdüsüyle saldırıya geçebiliyor.

Saldırıların yüzde 20 kadarı ise, ıssız bir ortamda insan ve aynının karşılaşması sonucu görülüyor. Ayrıca köpek sahibi kişilerin ayıyla karşılaştığı durumlarda köpeklerin ayılara karşı saldırgan tavırları da, saldırıları tetikleyebiliyor.

Ayıların insanlardan yiyecek çalmak için gerçekleştirdikleri saldırıların oranı yüzde 5’ken, araştırmacılar ayı saldırılarının çoğunun insanların yanlış davranışları sebebiyle gerçekleştiğini vurguluyor

Makalenin yazarlarından Krasnoyarsk Orman Enstitüsü çalışanı Aleksandr Şişkin, “Ayılar yeryüzündeki en zeki ve tehlikeli canlılardan biri olsa da, insanlar tarafından provoke edilmedikleri müddetçe saldırıya geçmeye pek de meyilli canlılar değillerdir” açıklamasını yaptı.

2000-2015 yılları arasında gerçekleşen 664 ayı saldırısında, saldırıya uğrayan insanların yüzde 90’ı yaralı olarak kurtulurken, yüzde 10 kadarı ise hayatını kaybetti. Araştırmada ayrıca, ayı saldırısından kaçınmak için yapılabilecekler de yer alıyor.

Tavsiyelere göre, ormanda bir ayıyla karşılaşıldığında yüksek ses çıkarılmalı. Böylece ayı insan varlığını fark eder ve korkup kaçar. Yine de saldırıya maruz kalınırsa serin kanlı olmakta fayda var. Ayılar avlarını kovalama içgüdüsüne sahip oldukları için araştırmacılar, koşarak kaçmamak gerektiğinin altını çiziyor.

Saldırı esnasında, olabildiğince fazla gürültü yapıp yavaş yavaş geriye gitmek gerekiyor. Ayrıca araştırmacılar, ayıların bulunduğu bölgeye yalnız ya da köpeklerle gidilmemesi konusunda da insanları uyarıyor. Ayıların çoğunun insanlardan korktuğu da belirtiliyor.

Bilim insanları, avlanma yasakları ve hayvan popülasyonunu arattırmaya yönelik çalışmalar sonucunda son yıllarda hayvanlar tarafından insanlara yapılan saldırıların arttığını ifade ediyor. 2019 itibariyle dünyada 200 bin ayı yaşıyor, bunların yarısı ise Rusya’da

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz