Avustralya’nın Güneyinde 5 Bin yabani Deve, Su Bulmak İçin Yerleşim Bölgelerine İndikleri Gerekçesiyle Helikopterden Açılan Ateşle Öldürüldü.

0
5341

Yerli aborjin halkının yaşadığı Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara (APY) bölgesinin yerel idaresinden yapılan açıklamada, Pazar günü başlatılan deve itlafının beş gün sürdüğü ve Perşembe günü tamamlandığı belirtildi.

Geçen hafta 10 bin devenin itlaf edileceğini duyuran Avustralya, ilk etapta 5 bin deve öldürdüğünü açıkladı. Avustralya’da vahşi doğadaki yüz binlerce devenin içecek su ararken insanlara, insanların besledikleri hayvanlara ve yapılara zarar verdikleri belirtiliyor.

APY yerel yönetimi, hayvan hakları savunucularının tepkilerine karşın bölgede yaşanan kuraklığı gerekçe göstererek develeri ve yabani atları itlaf etme kararı almıştı.

Kuraklık nedeniyle develerin su bulmak için büyük gruplar halinde yerleşim yerlerine gittiği ve bölgede yaşayanların tehlike altında olduğu iddia edilmişti.

Oluşan zararın önüne geçmek isteyen yetkililer 10 bin deveyi öldüreceklerini duyurmuştu. Bu duyuru geçtiğimiz günlerde hem dünyada hem de Türkiye’de tartışma yarattı. Avustralya hükümeti ise tartışmalara ve eleştirilere yanıtsız kalarak 5 binden fazla vahşi deveyi öldürdüğünü duyurdu.

2019 Avustralya’da bugüne kadar kaydedilmiş en sıcak ve kurak yıl olarak kayıtlara geçmişti. Pek çok bölgede su kıtlığı tehlikesi baş göstermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz