Avustralya’da Yangın Felaketi Durdurulamıyor. 23 kişi yaşamını yitirdi, 480 milyon hayvan öldü

0
4986

Avustralya’da 4 ay önce başlayan orman yangınları hala söndürülemiyor. Küresel ısınmanın bir sonucu olarak sıcaklığın aşırı yükseldiği Avustralya’da, orman yangınları nedeniyle 480 milyondan fazla hayvan öldü. Alevlerin 70 metreye kadar yükseldiği ve gökyüzünün kırmızı bulutlarla kaplandığı Avustralya’da, bebekler duman içinde kalan doğum odalarında dünyaya geliyor. On binlerce insan ise evini terk etmek zorunda kaldı. Kanguruların yaşam alanları büyük oranda yok oldu. Yanıkları tedavi edilemeyen koalalara ötanazi uygulanıyor. Gümüşbaşlı fare türünün ise yaşayan hiçbir üyesi kalmadı.

Küresel ısınmanın bir sonucu olarak meydana gelen orman yangınları, eylül ayından beri Avustralya’yı etkisi altına aldı

Ağustos ayında bu yana orman yangınında en az 24 kişinin öldüğü ve 28 kişinin kayıp olduğu kayıtlara geçti. Yangınların yaşadığı bölgelerinin yakınındaki kasabalarda gökyüzü kızıla büründü ve zehirli duman bulutuyla kaplandı. Yetkililer, yıkıcı orman yangınlarının en az Mart ayına kadar yanmaya devam edeceğini tahmin ettiği için Yeni Güney Galler, Victoria ve Güney Avustralya’da tahliye sürüyor ve acil durum uyarıları devam ediyor. Orman yangınlarının yarattığı toplam hasarın 600 milyon doları aştığı düşünülüyor. Dün, orman yangınları nedeniyle Avustralya’da hava sıcaklığı 49 dereceye ulaştı.

480 milyondan fazla hayvan öldü

Avusturalya’da haftalardır etkisini gösteren yangın felaketinin bilançoları açıklanırken, korkunç detaylar ortaya çıktı. Ülkenin güneydoğusunu etkisi altına alan alevler nedeniyle üç eyalette 100 binden fazla kişinin evleri boşaltması istendi. Öte yandan, şuana kadar 23 kişi hayatını kaybederken, yaşanan felaketten dolayı 480 milyon hayvanın öldüğü belirlendi.New South Wales’in itfaiye ekibinden Rob Rogers kontrol altına alınamayan alevlerin Sydney’in banliyö alanlarına ulaşabileceği uyarısında bulundu.

New South Wales bölgesi, 130’dan fazla yangınla boğuşuyor. Bu yangınlardan yaklaşık yarısının kontrol altına alınamaz durumda olduğu belirtiliyor.

ALEVLERLE MÜCADELE İÇİN ASKERLER DEVREDE

Başbakan Soctt Morrison 3 bin kişilik ordu gücünün alevlerle mücadele için göreve çağrıldığını açıkladı. Askerlerin tahliye, yardım taşıma ve yangından etkilenen yolların açılmasını sağlama gibi görevleri üstleneceği belirtildi. Askeri helikopter ve uçakların da lojistik destek ve tahliye görevlerinde kullanılacağı bildirildi. Yangın felaketi nedeniyle Avustralya’da olağanüstü hal ilan edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz