Avustralya Hakkında Duyduğunuzda Şaşkına Döneceğiniz 10 Gerçek

0
1765

Avustralya, Güney Yarım kürede yer alan bir ada ülkesidir. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sidney’dir. Yönetim şekli anayasal monarşidir ancak parlamenter sisteme de sahiptir. 2015 verilerine göre nüfusu 24 milyondur. Refah seviyesi oldukça yüksektir. Çeşitli etnik unsurlar bir arada yaşamaktadır.

Dünyada başka yerde bulunmayan hayvan türleri, ünlü meşhur plajları, eğitimdeki kalitesiyle ön plana çıkan Avustralya’nın kendine has birçok özelliği bulunmaktadır. Gelin hadi bu şaşırtıcı özellikleri hep birlikte inceleyelim.

1. Avustralya’da plaj sayısı 10 binden fazladır.

Plaj alternatifi oldukça fazladır. Hatta öyle ki her gün bir plaja gitseniz tüm plajları gezmek 27 yıldan fazla sürer.

2. Burada bulunan üniversitelerin çoğu dünyanın en iyi üniversiteleri arasındadır.

Öyle ki 38 devlet üniversitesinin 15’i dünyanın en iyi 200 üniversitesi arasındadır.

3. İngiltere ve Amerika’ya göre dil eğitiminin maliyeti Avustralya’da daha uygundur.

Uygun olmasının en önemli sebebi Avustralya’nın Türk öğrencilerine yasal çalışma izni vermesi ve Avustralya dolarının değeridir.

4. Avustralya halkının bir bölümü de köklerinin hırsızlara ve katillere uzandığını kabul edebilen tek ülkedir.

Kıta Kaptan James Cook tarafından keşfedildikten sonra Büyük Britanya bazı mahkûmları bu adaya yollamış, Avustralya sürgün adası olmuştur. Bunun sebebi ise Avustralya’nın oldukça uzakta olması ve mahkumların kaçmalarına imkan olmamasıdır.

5. Avustralyalıların çoğu, yıllar önce buralara gelen Avrupalı gezginlerin ve tüccarların soyundan gelmektedir.

Avustralya yerlileri Aborjinler idi. Ancak 1800’lerde kıtanın keşfinden sonra tarihte tüm keşiflerde görüldüğü gibi bölgeye en çok gelenler tüccarlar ve gezginler olmuştu.

6. Bumerang özellikle Avustralya yerlileri (Aborjinler) tarafından av silahı olarak kullanılırdı.

Bumerangın kökleri de Avustralya’ya dayanmaktadır. Günümüzde ülkenin iç kesimlerinde, kentlerin dışında yaşayan yerliler bu bumeranglardan yapıp satmaktadırlar.

7. Dünyanın en büyük mercan kayalığı olan Büyük Set Kayalıkları bu coğrafyada yer almaktadır.

Kuzey doğu Avustralya’nın Queensland Sahili açıklarında bulunan mercan kayalıkları birbirinden ayrı 2.900 resif ve 900 adadan oluşmaktadır. Dalış için eşsiz bir mekandır. Dünyanın dört bir yanından insanlar gelmektedir. 

8. Avustralya, dünyanın başka yerinde bulunmayan hayvanları ile de ünlüdür.

Kanguru ve koala bunlardan en çok bilinenidir. Avustralya demişken Tazmanya canavarından bahsetmemek olmaz. Çizgi filmi dahi yapılan bu tür yine Avustralya’ya özgüdür.

9. Avustralya dünyada en çok koyunun bulunduğu ve en çok yün üreten ülkedir.

Avustralya bu konuda o kadar öndedir ki koyunların Spartaküs’ü bile bu ülkeden çıkmıştır. 1999 yılında Yeni Zelanda’da ticari yünler üreten bir çiftlikte Merinos cinsi bir koyun kaçmıştı. Öyle sanılıyor ki bu kırpılmaya karşı bir isyandı. 2004 yılında bulunduğunda ise görselde gördüğünüz gibi tam bir yün yumağı idi. Ve önünü göremiyordu. 6 yıl boyunca kaçmış olsa da kırpılmış ve üzerinden 27 kilo yün çıkmıştı. 

10. Avustralya hem kıta hem de bir ada ülkesidir.

Güney Pasifik Okyanusu ile Hint Okyanusu arasında yer alır. Avustralya, bir ada ülkesi olduğu için gelişimini özgün bir şekilde sürdürmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz