Avrupalıların Atalarının Geçmişte Yaptığı Garip Şeyler

0
1269

Günümüz İnsanlarının geçmişte olduğundan daha eksantrik olduğunu düşünüyorsanız, modalarını ve geleneklerini düşünün. Belki fikrinizi değiştirirsiniz.

1. Tuvalet kağıdı olarak kaya kullanmaları

İnsanların tuvalet kağıdı icadından önce kullandıkları şeylerin listesi uzayıp gidebilirdi. Bitki yaprakları, mısır koçanı, hindistan cevizi kabuğu, koyun yünü ve kumaş (bunları karşılayanlar için), bir çubuğa sünger veya sadece su içerir. Ancak Eski Yunanlılar bizi en çok şaşırtanlar oldu: bazı hijyenik amaçlar için, kaya, çakıl taşı ya da çanak çömlek parçaları kullandılar.

2. Banyo makineleri

18. ve 19. yüzyıllardaki insanlar sadece sahildeki sulara giremezlerdi. Banyo makineleri kullanmak zorunda kaldılar: plaj kulübeleri gibi görünen özel el arabaları. Arabalar suyun içine sürüldü, böylece banyo yapanlar meraklı gözleri olmadan onları yüzebilirdi. Ayrıca, kadınların banyo makineleri, erkeklerinkinden biraz uzakta duruyordu.

3. Uçakta sigara içilmesi

50 ya da 60 yıl önce kısa bir süre önce, sigara içmek bu kadar kötü bir alışkanlık değildi. İnsanlar, diğer yolcuların varlığına bakmaksızın, uçuşlar sırasında bile bu şüpheli keyfi inkar etmediler. Günümüzde uçaklarda sigara içmek yasaktır, ancak bazı ülkelerde (İran’da olduğu gibi) yasak uygulanmadı.

4. Öksürük ilacı olarak eroin

Şaşırtıcı bir şekilde, 100 yıl önce, eroin morfine zararsız bir alternatif olarak kabul edildi ve eczanelerde öksürük ilacı olarak satıldı. Hatta çocuklar için bile tavsiye edildi. Daha sonra eroinin karaciğerde morfine dönüştüğü keşfedildi ve 1924’te kullanımı yasaklandı. Almanya’da ise 1971’de yasaklandı.

5. Radyoaktif güzellik ürünleri

20. yüzyılın başlarında, radyasyon yalnızca, dolandırıcıların faydalanamadığı olumlu bir fenomen olarak algılanıyordu: kozmetik, yiyecek ve radyum ve toryumla zenginleştirilmiş içecekler, radyoaktif hediyelik eşyalar ve hatta su doygunluğu için cihazlar satın alabilirsiniz radyoaktif elementler ile.

Ne yazık ki, kayıplar vardı. Sporcu Eben Byers, ölümüne yol açan radyum tabanlı ilaç Radithor’dan büyük dozlarda içti. Wall Street Journal bu üzücü olaya “Çenesi Çıkıncaya Kadar Radyum Suyu İşe Yaradı” yazan bir başlık ile tepki gösterdi.

6. Erkekler için elbiseler

16. yüzyıldan ve 1920’ye kadar, küçük çocukların belli bir yaşa (4-8 yaş) kadar elbise giymesi gelenekseldi. Asıl sebep belki de yüksek kıyafet maliyetiydi: elbiselerin “büyümesini” sağlamak daha kolaydı. Gelenek, kraliyet ailelerini bile atlamıyordu: Bu fotoğraf, Rus İmparatoru II. Nicholas’ın oğlu Alexei’yi kız kardeşlerinin giydiği giysilere benzeyen bir şekilde gösteriyor.

7. Canlı alarm saatler

Kapı tokmağı, 18. yüzyılın ortasından 1950’lere kadar olan bir meslekti. Görevleri erken kalkmak zorunda kalanları uyandırmaktı. Müvekkillerinin camlarını sopalarla çaldılar ya da onlara ateş düşürücülerle vurdular. Kapı tokmağını kimin uyandırdığı belli değil, ancak işe gitmeden önce yatmadıkları bir sürümü var.

8.

Orta Çağ’da yaşayan Avrupalılar şimdi bifazik uyku dediğimiz şeyi denediler. İlk uyku günbatımında başladı ve gece yarısına kadar sürdü; sonra insanlar uyanıp 2-3 saat uyanık kalırlardı. Bazıları bu zamanı dua etmek veya okumak için kullandı, bazıları ise ailesi veya komşularıyla geçirdi. Sonra gün doğana kadar süren ikinci uykunun zamanı geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz