Aslan Sahiplenmeye Karar Veren Bir Ailenin Peri Masalı Gibi Başlayıp Kabusa Dönen İbretlik Hikayesi

0
10801

Aslan Sahiplenmeye Karar Veren Bir Ailenin Peri Masalı Gibi Başlayıp Kabusa Dönen İbretlik Hikayesi! Bir hayvan sahiplenmek, onu yetiştirmek ve zamanla size bağlandığını görmek dünyanın en güzel hislerinden biri. Ancak böyle bir sorumluluğu almanın önemi çok fazladır. Özellikle de sahiplenilen hayvan dünyanın en büyük iki kedi türünden biriyse. Bazı önemli ayrıntıları düşünmeden göze alınan bu tarz maceralar felaketle bitebiliyor maalesef.

1.

Aslan Sahiplenmeye

70li yıllarda Sovyetler Birliği’nin Bakü şehrinde yaşayan Lev ve Nina Berberov çiftinin Roma isminde oğulları, Havva isminde de kızları vardır. Hayvanları çok sevdikleri için aile küçük apartman dairelerinde papağandan köpeğe birçok evcil hayvana bakıyorlarmış. Ancak bu çekirdek ailenin hayvan sevgisi sadece papağan ve köpekle sınırlı kalmamış. Aile sıra dışı bir karar imza atarak hayvanat bahçesinde annesi tarafından reddedilen, hasta ve uyutulmak üzere olan yavru bir aslanı sahiplenmişler.

Kral ismini veridkleri aslanla aynı dairede yaşamaya başlayan aile aslanın felç olmuş patilerine masaj yapmakta dahil olmak üzere onunla bir bebek gibi ilgilenmişler. Kısa sürede iyileşen Kral gür yeleleriyle gösterişli bir aslana dönüşmüş. Aileyle birlikte yemek yiyen, gezmelere giden Kral halinden çok memnunmuş. Tabii ki de aile bireyleri de ondan çok memnunlarmış.

Hatta Nina, Kral’ın büyüdükten sonra onların yatağında yattığını ve kocası Lev’i iterek yataktan düşürdüğüne bile şahit olduğunu anlatmış. Muhtemelen Kral Nina’yı çok kıskanıyordu.

Sovyetler Birliğinde popüler olan Kral hakkında çok sayıda haber yapılmış ve makale yazılmıştır. Hatta Kral çok sayıda filmde bile rol almış. Fakat Kral, Rusya’da İtalyanların İnanılmaz Maceraları isimli komedi filminde oynarken her şey tersine dönmeye başlamış.

2.

Aslan Sahiplenmeye

Film için pençelerini kaldırıp bir oyuncuyu yere yatırma eğitimleri alan Kral sette herkesin sevgilisi olmuş. Ancak her ihtimale karşın çekimlerin yapıldığı okul ve çevresinde güvenlik önlemleri alınmış. Fakat Valentin Markov isimli genç bir adam, güvenliği aşmış ve Kral’a yaklaşmış. Kral’ın ilgisini çekmek için zıplayan ve hareketler yapan Markov’un bu çabasını Kral’da karşılıksız bırakmamış. Bulunduğu odanın camını kırıp genç adamın üzerine altayan Kral onu yere yatırmış. Bu anları gören kişiler ise panikle yardım istemişler. O sırada orada bulunan bir polis memuru ise silahını Kral’ın üzerine boşaltmış ve Kral orada hayatını kaybetmiş.

Kral’ın sadece oynamak istediği Valentin Markov’un vücudunda ise birkaç çizikten başka bir şey yokmuş. Bu vahim olay, Berberov ailesi için elbette bir dönüm noktası olmuş.
Kral’ın bakım masrafları çok maliyetli olduğu için filmlerde oynamasına izin veren aile onun gitmesiyle birlikte büyük üzüntü yaşamışlar ve boşluğa düşmüşler. Ailenin köpeği Chap bile büyük üzüntü yaşamış. Evde sürekli Kral’ı arayan, onun yattığı yere gidip ağlayan zavallı köpek de kısa süre içinde kalp krizinden hayatını kaybetmiş. Ailenin çocukları da her gece ‘Kral bizi bırakma!’ diye ağlıyorlarmış.

Tüm bu yaşananların üzerine Lev, yeni bir aslan almaya karar vermiş. Nina ise hem Kral’ın hatırası için hem de yapay bir durum olacağı endişesiyle yeni bir aslan fikrine şiddetle karşı çıkmış fakat kimse onu dinlememiş.

3.

Aslan Sahiplenmeye

Yeni aslana da Kral ismi verilmiş ve aileye kısa sürede uyum sağlamış. Fakat ilk Kral gibi olmayan Kral 2 birkaç yaralama olayına bile karışmış. Ailenin ikinci yıkımı ise 1978 yılında Lev Berberov’un hayatını kaybetmesi olmuş. Sürekli Lev’i arayan Kral 2’yi hayvanat bahçesine vermeyi düşünmüşler ama bunu başaramamışlar. 1980 yılının Kasım ayına kadar herhangi bir sorun yaşanmamış.

Bir gün Nina eve geldiğinde  alkolik komşularının plastikler yakıp Kral 2’nin kafesine attığını görmüş. Nina hemen çok gergin olan Kral 2’yi içeri alıp yiyecek bir şeyler hazırlamaya başlamış. O sırada eve Roma gelmiş ve Kral 2 bir anda Nina’ya saldırmaya başlamış. Araya giren Roma ise aslanın pençe darbelerine maruz kalarak hayatını kaybetmiş. 14 yaşındaki oğlunu kaybeden Nina hastaneye kaldırılmış ve Kral 2 de polisler tarafındna vurulmuş.

4.

Aslan Sahiplenmeye


Çok güzel başlayan hikaye maalesef berbat bir şekilde bitmiş. Uzun süre kendine gelemeyen Nina defalarca intihar etmeyi düşünmüş. Tüm başına gelenlerden çok sonra röportaj yapan kadın hayvan bakımı üstlenen ya da üstlenmek üzere olanlara çok büyük bir ders niteliği taşıyan şu sözleri söylemiş :


‘O İlk Kral, bizim onu ölümden kurtardığımızı biliyor, pençelerine masaj yaptığımızı hatırlıyor, onu besleyip sıcak tuttuğumuzu unutmuyor ve bunlar için de bize minnet duyuyordu. O yüzden de tüm bunları bize saygıyla ve sevgiyle geri ödüyordu. Yeni Kral 2 ise bizim tarafımızdan kurtarılmadı, onu aldığımızda bize muhtaç değildi, bu yüzden ona saygı duymamızı istiyordu.’ demiştir.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz