Asıl Vitamini Kabuğunda: Mucize Meyve Limon

0
473

Limon sebze değil meyvedir diyerek başlayalım ve mucize faydalarına geçelim.

1.

Hepimiz limonun ne olduğunu bilsek de, bu meyve hakkında çok az bilgiye sahibiz. Bu nedenle limon kabuğunun faydaları nelerdir anlatmadan önce limon nedir konusu hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Limon, yıl boyunca büyüyen ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağacın meyvesidir. Sağlık için olmazsa olmaz olan bu meyvenin anavatanı bilinmese de, ilk kez Güney Asya taraflarında yetiştirildiği düşünmektedir. Ilıman iklimlerde yetişen limon, meyvesinde ve yapraklarında uçucu yağ taşır. Limon, ülkemizde en çok üretilen meyveler arasında yer alır. Öyle ki, dünya limon üretiminde Türkiye 7. sıradadır.

2.

Yemeklerden salatalara, tatlılardan içeceklere kadar neredeyse her gün limon suyu tüketiyoruz. Birçoğumuz sadece tatlandırıcı olarak kullansa da, limon suyu sağlık için oldukça faydalıdır. Peki limon suyu faydaları nelerdir?

– Cilt sağlığı konusunda çok yararlıdır: Limon suyu doğal bir antiseptiktir. Bu özelliği sayesinde egzama ve sivilceye çok iyi gelir. Ayrıca kırışıklıkları gidermek için kullanılabilir.
– Hazımsızlığı giderir: Birçok insanın sorunu olan hazımsızlık ve kabızlık durumlarını önler ve giderir. Yemeğe biraz limon sıkmak veya suya biraz limon suyu damlatarak içmek sindirime büyük katkı sağlayacaktır.
– Yanıklara iyi gelir: Güneş yanığı gibi yanıkların verdiği acı hissini azaltıp izlerin solmasını sağlar.
– Ateş düşürür: Grip veya herhangi bir ateşli hastalığı olan kişinin tedavisinde kullanılabilir. Tüketilmesi halinde terlemeyi arttırır ve ateşin düşmesini sağlar.
– Solunum rahatsızlıkları için birebirdir: İçindeki C vitamini sayesinde solunum sorunlarını rahatlatır.
– Dişler için faydalıdır: Diş etlerine limon suyu ile masaj yaparak mevcut ağrılar hafifletilebilir ve diş eti kanaması durdurulabilir.

3.

Az önce de bahsettiğimiz gibi çoğumuz limon suyunu kullandıktan sonra kabuğunu çöpe atıyoruz. Ancak bu çok büyük bir hata. Çünkü limon kabuğu faydaları, tıpkı limon suyu faydaları gibi birçok konuda sağlığa etki ediyor. Hatta limon kabuğu, suyuna göre 5-6 kat daha fazla faydalıdır. Şu anda limon kabuğu faydaları nelerdir diye çok merak etmiş olmalısınız. Bu nedenle hemen konumuza devam edelim. İşte limon kabuğu faydaları.

– Bağırsakları korur: Limon kabuğunun içinde bulunan lif bağırsak sağlığını korurken, limon kabuğunun içerdiği pektin ise hazımsızlığı önler.
– Damar sağlığı için çok yararlıdır: Limon kabuğunda bulunan naringin ve hesperidin damar yapısını korur. İçerdiği C vitamini sayesinde de koroner arter hastalığı riskini azaltır.
– Karaciğerdeki yağlanmayı azaltır: Limon kabuğunun içinde bulunan esansiyel yağlar ve pektin, karaciğerdeki yağlanmayı ve kolesterol seviyesini azaltır.
– Kanser riskini önemli miktarda azaltır: Limon kabuğunun içerisinde bulunan bazı yararlı maddeler kanserli hücrelerle savaşır.
– Diş eti sağlığı konusunda çok etkilidir: Limon kabuğu, içinde oldukça fazla bulunan C vitamini sayesinde bu vitaminin eksikliğine bağlı olarak meydana gelebilecek kanamalı diş eti hastalıklarının oluşumunu engeller.

4.

Limon kabuğu faydaları hakkında bilgi edinen kişilerin ilk sorduğu soru “limon kabuğu nasıl kullanılır?” oluyor. Bu nedenle sizlere limon kabuğu nasıl kullanılır ve limon kabuğu nasıl tüketilir anlatacağız.

Limon kabuğu tüketmenin iki kolay yolu vardır. İlki, çayınıza limon kabuğu atarak içmektir. Kestiğiniz limon kabuklarını çayınıza istediğiniz miktarda atıp içebilirsiniz. İkinci yol ise limon kabuklarını rendeleyip yiyecekler ile birlikte tüketmektir. Zaten bildiğimiz üzere limon kabukları verdiği aroma nedeniyle aşçılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Sizlerde tıpkı aşçılar gibi rendelediğiniz limon kabuklarını yemeklerinize, salatalarınıza veya keklerinize katıp bu şekilde tüketebilirsiniz.

5.


Limon öyle bir meyve ki kabuğundan suyuna, suyundan yağına kadar birçok farklı şekilde kullanılıyor. Bununla birlikte sağlık için olmazsa olmaz olan faydalar içeriyor. Biraz önce limon suyu faydaları ve limon kabuğu faydaları nelerdir konularını anlattık. Şimdi ise limon yağı faydaları nelerdir öğrenelim.

– Üst solunum yolları için çok faydalıdır
– Ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur
– Cilt, tırnak ve saç bakımında oldukça etkilidir
– Sakinleştirici özelliğe sahiptir
– Metabolizmanın hızlanmasında büyük bir rol oynar
– İyi bir dezenfektandır
– Bağışıklığı kuvvetlendirir

6.

Tabii ki faydası olan her şeyin zararı da vardır. Ancak limon kabuğu faydaları göz önüne alındığında birkaç zararı var diye tüketmemek yerine, zararlı olmayacak şekilde tüketmek daha doğru olur. İşte limon kabuğu zararları.

– Mide sorunlarına neden olabilir: Limon ve limon kabuğunda asit oranı yüksektir. Bu nedenle limon veya limon kabuğu tüketimi mide sorunları yaşayan kişilerde ağrı veya yanma yapabilir.
– İlaçlanmış limon ağaçlarına dikkat: Limon kabuğunun çok faydalı olduğundan bahsettik, ancak fazla ilaçlanan limon ağaçlarından elde edilen limonun kabukları faydadan ziyade zarar verebilir. Bu yüzden limon kabuğu tüketmek isteyenlerin bu konuya dikkat etmeleri gerekir.

Kaynak: listelist.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz