Asgari Ücrete 311 Liralık Zam Teklifi Sosyal Medyanın Diline Düştü.

0
1397

Türkiye’de bin 603 TL olan asgari ücret yüzde 26 zam ile 2 bin 20 TL’ye yükseltildi. Sosyal medyada bu zammı memnuniyetle karşılayanların yanı sıra Dolar kurundaki artışa kıyasla yetersiz bulan da var.

Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde binlerce işçinin ve emeklinin gözü maaşlarına yapılacak zam oranlarında. 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç devam ediyor. İlk toplantısını 2 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını ise 10 Aralık’ta işçi tarafını temsil eden Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştirmişti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısında ise TÜİK’in yaptığı sunum ve verdiği teklif pek çok kişinin tepki göstermesine neden oldu.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay görüşmelerin başında yaşam maliyetinin altında bir teklif gelirse görüşmelere katılmayacaklarını belirterek net bir tavır sergilemişti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay; “Yaşam maliyeti 2578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak” demişti.

Dün Asgari ücret Tespit Komisyonu’nda sunum yapan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise orta ve ağır işlerde çalışan işçiler için aylık gıda harcama tutarını komisyona sundu.

TÜİK sunumunda hafif işlerde çalışan bir işçi için aylık gıda harcama tutarını bin 940.70 lira, orta dereceli işlerde çalışan bir işçi için 2 bin 86.80 lira olarak belirledi.

Aylık gıda harcama tutarını ağır işlerde çalışan bir işçi için de 2 bin 331 lira olarak belirledi. TÜİK’in bu önerisinin kabul görmesi halinde asgari ücretteki artış 311 lira olacak.

Açıklanan asgari ücret zammı, kısa sürede TT olarak Twitter’da en fazla konuşulan konular içinde ilk sıraya yerleşti. Birçok kullanıcı açıklanan zamdan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, bazı ekonomistler dolar kurunda yaşanan artış göz önünde bulundurulduğunda yüzde 26’lık zammın yetersiz olduğunu belirtti.

1. Söz konusu 311 liralık artış ise vatandaşların tepki göstermesine neden oldu. Pek çok kişi sosyal medya üzerinden bu miktarı tiye alarak tweetler attı;

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz