Armutlu’da 1977’den Beri Aynı Yerde Duran Arabanın Hikayesi Boğazınızı Düğümleyecek

0
790

Yaşadığınız şehre dair mutlaka pek çok şehir efsanesi vardır. Zaman içinde anlatıla anlatıla değişen, kulaktan kulağa dolaştıkça farklılaşan, ama her anlatıldığında insanı etkileyen hikayelerdir bunlar. Bu şehir efsanelerinden biri de Armutlu’da 1977’den beri aynı yerde duran arabanın hikayesi. Twitter’da @nocontextyalova isimli hesabın gündeme getirdiği, sosyal medyada kimi kullanıcıların doğrulayıp, kimilerinin ise inanmakta zorladığı bu hikayeyi sizlerle paylaşıyoruz. İşte, okuduğunuzda boğazınızı düğümleyecek, içinizde bir yerlere dokunacak o hikaye.

1. Oğluna Doğum Günü Hediyesi…

1977 yılında, Armutlu’nun en zengilerinden bir ağa, 18 yaşına basan oğluna doğum gününde acenteden bu arabayı 0 km. alıp doğum günü hediyesi olarak verir.

Bu hediyeye çok sevinen genç, arkadaşlarıyla birlikte deniz kenarına kutlama yapmak için giderler. Aracı bu gördüğünüz yere park edip denize girerler ve ne yazık ki genç doğum gününde boğularak ölür.

2. Söylenenlere Göre Cesedi Bulunamaz…

Oğlunun anısına babası bu arabayı ne satabilir ne de kendi kullanabilir. Bir mezar taşı gibi park edildiği şekilde bu aracı yerinden oynatmaz.

Oğlunun anısını yaşatmak için de yıllık bakımlarını ve temizliğini hâlâ düzenli olarak yaptırmaya devam eder.

3. Mezar Taşı…

Yalova’ya bağlı Armutlu-Kapaklı arasındaki bu araç, bir anıt mezar gibi hâlâ oğlunun park ettiği şekilde 43 seneden beri burada bulunmaktadır. Armutlu’ya giderken bu aracı yol kenarında görenler doğum gününde ölen o gencin ruhuna bir Fatiha okumayı çok görmesinler…

4. Hikayenin Bir Başka Versiyonu…

93 yılından beri o yoldan geçerim, bahsedilen araba yol üstünde duruyor, zaman zaman yeri de değişebiliyor. Anlatılan hikaye de burada anlatılanla aşağı yukarı aynı. Ancak şu versiyonunu duymuştum: çocuğa on sekizinci yaş gününde ilgili araba babası tarafından hediye olarak alınıyor. Çocuk arabayı alıp tura çıkıyor ve arabayı bugünkü yeri civarında bir yere bırakıyor, anahtarı da üzerinde. Ancak çocuktan bir daha haber alınamıyor, babası da yıllar yılı çocuğu geri dönecek ve arabasını tekrar kullanacak diye arabayı her daim hazır, temiz ve bakımlı tutuyor ve oğlunu bekliyor.

5. Bir Başka İddia İse…

Araç fotoğrafta görülen kapının altındaki evde oturan adama ait olduğu yönünde. O bölgede park edebilecek başka bir yer olmadığı için adam sürekli aynı yere park ediyormuş. Hangi hikayeye inanacağınız biraz da size kalmış gibi.

6. Netice Olarak Hikaye Ana Hatlarıyla Doğru Gibi

Sosyal medyada, anlatılan bu hikayeye elbette inanmayanlar, bunun bir şehir efsanesi olduğunu dile getirenler oldu. Ancak hikayenin farklı versiyonlarını anlatan insanların sayısı da hiç az değil. Özetlemek gerekirse, bir babanın oğluna bu arabayı hediye ettiği, çocuğun hayatını kaybettiği, arabanın ilk günkü gibi korunduğu bilgileri her hikayede aynı. Ancak çocuğun nasıl öldüğü, arabanın nerede durduğu gibi bilgiler farklılıklar gösterebiliyor.

Netice olarak insanı üzen ve içini burkan bir hikaye olduğu tartışılmaz. Sevdiklerimizin değerini onları kaybetmeden bilelim ve geç olmadan onlara sevgimizi gösterelim diyerek bu üzücü hikayeyi noktalıyoruz.  

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz