Ardında Güçlü Hikayeler Olan 16 Tarihi Fotoğraf

0
676

Tarih, birçok öğrenci için anlaşılması zor ve sıkıcı olabilir. Özellikle genç öğrenciler için tarih, geçmişte yaşanan ve kuru kuru okunan yazılardır. En kötüsü de bu bilgilerin günümüzle pekişmesini sağlayacak çok fazla şey olmamasıdır. Elbette fotoğraflar bu kuru konuyu çok daha canlı kılabilir, ancak her tarihi fotoğraf okulda gösterilmez… Şimdi göreceğiniz fotoğraflar tarih kitaplarında yer almıyor. Bu fotoğrafların bazıları büyük çatışmaların korkunç bedelini ortaya koyuyor, bazıları ise ünlülerin sivil haklar için birleştiğini gösteriyor. Ancak hiç şüphe yok ki, hepsi tarihe farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyor.

1. Hélène Dutrieu (26 Eylül 1911)

Belçikalı Helene Dutrieu, zamanının en cesur ve en başarılı kadın pilotu olduğu için havacılığın “şahin kızı” olarak biliniyordu. İlk olarak 1909’da Fransa’da solo yaptı ve bir yıl içinde irtifa ve mesafe rekorları kırmaya başladı. Eylül 1910’da, Oostende’den Brugge’ye aktarmasız uçarak dünyayı heyecanlandırdı ve 25 Kasım 1910’da pilot lisansı alan ilk Belçikalı kadın oldu

2. Marlon Brando, Yazar James Baldwin İle İşler Ve Özgürlük İçin Washington’da(28 Ağustos 1963)

3. Kore Savaşı’ndaki Askerler (28 Ağustos 1950)

Bu tarihi fotoğraf savaşın neden olduğu acıyı gözler önüne seriyor. Fotoğrafta arkadaşı öldürülen kederli bir Amerikalı piyade, başka bir asker tarafından teselli ediliyor.

4. Nagasaki’ye Atılan Atom Bombasından Yaralı Kurtulan Adam, Japonya (1945)

5. Rachel Parsons, Bir Buhar Türbini Üzerinde Çalışıyor (1914-1918)

Bu tarihi fotoğraf, Parsons’ın 1. Dünya Savaşı sırasında ‘Kalkanlar Yolundaki Çalışmaları’nda çekilen “Kadın İşçiler” fotoğraf albümüne aittir.

Fabrika, en iyi buhar türbini icadı ile tanınan mühendis Charles Parsons tarafından kuruldu. 1914 yılında Cambridge’de mühendislik okuyan ilk üç kadından biri olan Parsons’ın kızı Rachel, yönetim kurulunda erkek kardeşinin yerini aldı ve Mühimmat Bakanlığı’nın eğitim bölümünde görev yaptı. Savaş çabalarını desteklemek için endüstride iş bulan kadınların sayısının artmasını destekledi.

6. Otoya Yamaguchi, Japonya Sosyalist Partisi Genel Sekreteri Inejiro Asanuma’ya Suikast Düzenliyor (12 Ekim 1960)

Bu tarihi fotoğraf, Japon Muhalefet Sosyalist hareketinin lideri Inejiro Asanuma’nın Tokyo’daki siyasi bir mitingde 1000 kişinin önünde bıçaklanarak öldürülmesini gösteriyor.

17 yaşındaki Otoya Yamaguchi, Hibiya salonunda aşırı sağcı Büyük Japon Vatansever Cemiyeti’nin yaklaşık 100 diğer üyesiyle birlikteydi. Yamaguchi aniden sahneye koştu ve Bay Asanuma’yı 30 cm uzunluğundaki bir hançerle bıçakladı. Yakınında Japon Başbakanı Bay Hayato Ikeda oturuyordu. Görgü tanıkları, Yamaguchi’nin gözaltına alınırken gülümsediğini söyledi. Polis daha sonra yaptığı açıklamada, gencin bıçaklanma için hiçbir sebep sunmadığını belirtti.

7. Amerikan İç Savaşı’ndaki Eskiz Sanatçısı (Temmuz 1863)

Bu tarihi fotoğraf, Harper’s Weekly için çizim yapan Alfred Waud’u gösteriyor. Savaş sırasında birçok yetenekli ve cesur sanatçı, geniş bir izleyici kitlesine ulaşan resimli gazetelerde yayınlanmak üzere aksiyon sahneleri çiziyordu.

8. Gece vakti Indiana Glassworks’te Çalışan Çocuklar (Ağustos 1908)

9. Gettysburg Savaşı’ndan Sonra Kurulan Çadır Hastanesi (Ağustos 1863)

Kongre Kütüphanesi’ne göre, savaş bittikten sonra 20.000 yaralı asker Camp Letterman’daki çadır hastanesinde tedavi edildi.

10. Londra Polisi Suffragette’i Tutukladı (Yaklaşık 1910 İla 1915’li Yıllar)

11. Machu Picchu Keşfinden Bir Yıl Sonra (1912)

12. Henry Ushijima, Manzanar’daki Japon Toplama Kampında (29 Mayıs 1942)

Eskiden Hollywood’da ses mühendisi olan Henry Ushijima, Girls’s Recreation Committee tarafından verilen bir dansta dans kayıtları çalıyor. Henry, kendi genel seslendirme sistemini toplama kampına getirmek için yetkililerden izin aldı. Bu tarihi fotoğraf, Manzanar, Kaliforniya’da bulunan Manzanar Toplama Kampı’nda çekildi.

13. Springfield’da Bir Sokak Çetesi (27 Haziran 1916)

14. Jarrow Ladies İtfaiyesi (1916)

Bu tarihi fotoğraf çok nadide, çünkü o yıllarda itfaiyede çalışan bir grup kadın görmek neredeyse imkansızdı. 1. Dünya Savaşı sırasında çalışma çağındaki pek çok erkek askere çağrıldı ve kadınlar, savaş süresince genellikle erkeklerin yaptığı pek çok işi üstlendiler. Bazı işler maaşlı, diğerleri ise gönüllüydü.

 15. Bir Fransız, Ülkesinin Son Alaylarının Bayrakları Afrika’da Sürgün Edilirken Vatanseverliği Yüzünden Gözyaşı Döküyor (Eylül 1940)

16. New York’ta Gece Vakti Görüntülenen Lunapark (1904)

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz