Antik Mısır’da Bulunmasına Rağmen Günümüzde Hala Kullanılan 10 Tedavi Yöntemi!

0
1422

Antik Mısır’ın çok özel bir medeniyet olduğunu biliyoruz. Avrupa kumda oynarken Antik Mısır’ın tıp alanında bulduğu 10 tedaviyi listeledik.

Antik Mısır, özellikle o dönemde nasıl yapıldığı bilinmeyen ve bugün bile değeri paha biçilemez olan mısır piramitlerinin dışında, mumyalarıyla, medeniyetiyle, duvar yazılarıyla, tarihin en eski ve köklü medeniyetleri arasında yer alıyor. Mesih, yani Hz. İsa’dan 3000 yıl öncesine dayanan(M.Ö 3000) zengin bir kültüre sahip olan Mısır, günümüzde bile kullandığımız birçok tıbbi müdahaleyi hayatımıza kattı. Mısırlıların insanları mumyalaması sayesinde günümüzde eski çağ insanları hakkında sayısız bilgi öğrendiğimiz bir gerçek. Binlerce yıl önceden Antik Mısır doktorlarının uyguladığı birçok tedavi yöntemini günümüzde kullanmamız, Mısır’ın çağımızın ne kadar ilerisinde olduğunu gösteriyor. Şimdi Antik Mısır döneminde kullanılmaya başlanmış ve günümüzde kullanmaya devam ettiğimiz 10 tedavi yöntemini inceleyeceğiz.

10. Nabız kontrolü

Günümüzde hastaneye gelen birçok hastada ilk başta tansiyon, nabız gibi değerler kontrol edilir. Nabız, dolaşım sisteminin sağlığı hakkında fikir verebilir. Günümüzde standart bir prosedür olarak kullanılan nabız kontrolü, tıp tarihine Antik Mısır’dan girmiştir. Antik Mısır’da mumyalama uygulamalarının sonucu olarak, dolaşım sistemi hakkında birçok bilgi edinilmiştir. O dönemde nabız ölçme zamanının çok ötesindeydi ve dünyanın diğer medeniyetlerinde nabız ölçme, ancak yüzyıllar sonra kullanılmaya başlayacaktı. Mısırlılar bu sistemle insandaki damarların yerlerini de tespit etmişlerdi. Küçük damarların nerede olduklarını elbet bilemmiyorlardı ancak özellikle büyük damarlarda kayda değer bilgileri bulunuyordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz