Antik çağdan 10 doğum kontrol metodu

0
1850

1. Limon

Sitrik asit bilinen en etkili sperm öldürücü maddelerden biri. Antik halklar da bu maddenin etkisini biliyorlardı. Bu maddeyi en çok içeren meyvelerden olan limon bu açıdan etkili bir doğum kontrolü

İlk yahudi kabilelerinin limon sulu sünger yardımıyla doğum kontrolü yaptıkları biliniyor. Limonu doğum kontrolü olarak Casanova’nın da kullandığı en çok dile getirilen dedikodulardan biri.

2. Queen Anne’s Lace

‘Vahşi Havuç’ olarak da bilinen Queen Anne’s Lace bitkisinin tohumları yaklaşık 2000 yıl önce doğum kontrol yöntemi olarak kullanılıyordu.8 saat boyunca etkili olması sebebiyle o dönemin en çok tercih edilen yöntemlerinden biriydi.

David Stonner

3.Yarpuz bitkisi

Nanegillerden bir bitki olan yarpuz bitkisi antik Yunan ve Romalıların pişirip şaraplarına kattıkları bir bitki. Yunan ve Romalılar ayrıca bu bitkiden çay da yapıyorlardı.Antik tıp kitaplarında da bahsedilen bu bitki kararında alındığında doğum kontrolü sağlarken fazla alındığında zehirlenmeye yol açıyor.

4. Mavi Cohosh

Mavi Cohosh daha çok Kızılderililerin doğum kontrolü için kullandığı bir çeşit meyve. Rahim hareketliliğini kısıtlayan iki hormon içeren bu meyve günümüzde de bitkisel ilaçlarda kullanılıyor.Orta yaşlı hamile kadınlar da hamileliklerinin son ayında bu bitkisel ilaçtan alarak riskleri azaltmayı amaçlıyor.

5. Dong Quai

Bir çeşit melek otu olan Dong Quai kadınların periyot düzensizliklerini gideren özelliğe sahip.Ayrıca doğum kontrol yöntemi olarak da kullanılıyor. Ancak Avrupa ve Amerikan melek otlarında aynı özellik bulunmuyor.

6. Sedef çiçeği

İkinci yüzyılda yaşamış Yunan jinekolog Soranus’un favori bitkisi sedef çiçeği o yüzyılın yaygın doğum kontrol bitkilerinden biri.

Kan basıncını düşürücü özelliğe sahip bitki çay şeklinde de tüketilebiliyor.

4. Pamuk

Millattan önce 1550’de eski bir tıp elyazmasında akasya, bal, yün ve pamuk karışımının doğum kontrolünde etkili olduğu yazıyordu.Daha sonra pamuğun doğum kontrolünde etkili olduğu, akasyanın ise laktik asit ürettiği keşfedildi. Amerikan tarihinde kölelik dönemlerinde de pamuğun kullanılması tarihe kaydedildi.

3. Papaya

Şifali bitkilerin coğrafyası Güneydoğu Asya’da yetişen Papaya meyvesi hamilelikten kaçınmak için kullanıldı. Meyvenin çekirdekleri doğal doğum kontrol yöntemi gibi çalışıyor.Erkeğin günde 1 papaya çekirdeği yemesi sperm sayısını orta vadede sıfıra çekebiliyor.

2. Silphium

Rezine ailesinden bir bitki olan Silphium Libya’da yetişen antik dönemlerde dönemin ekonomisinin vazgeçilmez bir bitkisi.Yemeklerde kullanıldığı kadar bitkisel ilaçlarda da kullanılan bitkinin bir aya kadar doğum kontrolü etkisi var. Ayrıca erken doğumlarda tedbir olarak da kullanılıyor.

1. Cıva

Asurlulardan Mısırlara kadar birçok ilk çağ medeniyetinde cıvanın tıbbi faydasına inanılıyordu. Birçok ilkel ilaçta cıva maddesi bulunuyordu. Hatta Antik Çin tarihinde kadınlara hamile kalmaması için cıva içilmesi bile tavsiye edilmiş. Ancak günümüzde cıvanın son derece zehirli ve zararlı etkisi olduğu biliniyor.

Kaynak:https://www.sabah.com.tr/galeri/dunya/antik-cagdan-10-dogum-kontrol-metodu/20

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz