Amerika’nın First Lady’si Melania Trump Hakkında 12 İlginç Bilgi

0
1031

Son yıllarda popüler olan isimlerden biri Melania Trump. Hem güzelliği hem başarısı hem de ABD başkanı olan eşi Donald Trump’la ilişkisiyle sık sık gündeme gelen Melania Trump, eski bir model, yeni mücevher ve saat tasarımcısı. Melania Trump şimdiye kadar, First Lady olarak bu kalıptan çıkmak istediğine dair birkaç işaret gösterdi. Herhangi bir politikacı ya da realite TV yıldızı gibi anılmak istemiyor. Bu nedenle gerek seçim kampanyalarında gerekse etkinliklerde arka planda yer alıyor. Peki Melania Trump hakkında neler biliniyor?

1. Melania Trump, ABD dışında doğan ikinci first lady

Melania Trump, 26 Nisan 1970’te Novo Mesto, Slovenya’da doğdu. O dönem Slovenya, komünist Yugoslavya’nın bir parçasıydı. Ancak, 1991 yılında komünizmin çöküşü sırasında 2 milyon Sloven vatandaşı Yugoslavya’dan bağımsızlık kazandı.

Melania Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci yabancı doğumlu first lady’si. İlki, John Quincy Adams’ın karısı Louisa Adams’tı. Yine de The New Yorker’a göre, “Louisa Adams, babası bir Amerikalı olduğu ve İngiltere ile yeni özgürleşmiş kolonileri arasında gidip gelen politik olarak bağlantılı bir aileden olduğu için yabancı uyruklu sayılmaz.”

Bu duruma göre aslında Melania Trump, gerçekten yabancı bir ülkede doğup büyüyen ilk kişi. Ve ayrıca komünist bir ülkede yetişen ilk kişi first lady. Amerika’nın kapitalizmin başkenti olduğu düşünüldüğünde bu son derece ironik. Ayrıca Trump anadili İngilizce olmayan tek First Lady.

2. Melania, Donald ile Moda Haftası partisinde tanıştı

Melania’nın Donald’la nasıl tanıştığını bilmek ister misiniz? New Yorker, Melania Trump’ın 1998’de New York’ta bir Moda Haftası partisinde Donald Trump ile tanıştığını yazdı. Söylentilere göre Donald Trump, Melania’nın numarasını istedi ancak Melania, Trump başka bir kadınla etkinliğe geldiği için onu reddeti. Ancak Donald Trump ısrar etti. Melania da ona kendi numarasını vermek yerine onun numarasını aldı.

Çok geçmeden ise bir çift oldular. 2000 yılında geçici olarak ayrılsalar da kısa süre sonra yeniden barıştılar. Donald Trump, 2004 Kostüm Enstitüsü Galası gecesinde ona evlenme teklif etti. Sonra, 2005 yılında dillere destan bir düğünle evlendiler. Düğüne birçok ünlü kişi katıldı; Clinton ailesi, Billy Joel, Paul Anka, Kelly Ripa, Barbara Walters, Matt Lauer, Shaquille O’Neal, Anna Wintour, Heidi Klum, Sean Combs ve Simon Cowell bunlardan bazılarıydı. Melania düğünde 200 bin liralık özel tasarım bir gelinlik giydi.

3. Melania’nın ABD vatandaşı olması 10 yıl sürdü

Melania Trump, 1996’da H1-B vizesiyle Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı, 2001’de yeşil kartını aldı ve Donald Trump’la evlendikten bir yıl sonra 2006’da resmen ABD vatandaşı oldu.

4. Uzun bir süre modellik yaptı, şimdi ise başarılı bir iş kadını

Melania Trump, bir tasarımcı olma arzusuyla Slovenya Ljubljana Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı ancak ocak 1987’de fotoğrafçı Stane Jerko onu gördü ve model olmak isteyip istemediğini sordu. Fotoğraflarını bir Sloven kültür merkezine gönderdi ve onu modeller için bir moda kursuna kabul etti.

Daha çok modellemeye odaklandı ve 1992’de Jana Magazine’in Slovenya Yılın Yüzü yarışmasında ikinci oldu. Başta baskı olmak üzere model olarak başarılı bir kariyere başladı. Kısa bir süre sonra adını Melania Knauss olarak Almanlaştırdı ve kariyerine uluslararası bir model olarak devam etti. Milano ve Paris’te kariyerini geliştirdi. Sports Illustrate d, Vanity Fair, Vogue, Harper’s Bazaar ve GQ’daki pozlarıyla tanınan başarılı bir modele dönüştü. Ayrıca, 2000 yılında İngiliz GQ dergisi de dahil olmak üzere dergilere çıplak poz veren tek kadındı. Modellik kariyeri onun son olarak ABD’ye getirdi. Modellik kariyerinin ardından ise Trump, 2010’da bir mücevher markası kurdu ve 2013’te havyar bazlı bir cilt bakımı serisi başlattı.

5. Melania, Katolik olan ikinci first lady

Melania Trump, ABD tarihinde katolik olan ikinci first lady. İlki Jacqueline Kennedy’di. Geçtiğimiz yıl Vatikan’ı ziyaret ettiğinde
Papa Francis’e, kutsaması için tespih boncuklarını uzattı. Melania, Kennedy’den sonra Beyaz Saray’da yaşayan ilk katolik.

6. Melania, diğer first lady’lerin aksine, Beyaz Saray’a taşınmasını kocasının başkanlığının 5. ayına kadar erteledi

Bazı eleştirmenler onun First Lady rolünden kaçınmaya çalıştığını iddia ediyor. Basına göre Trump’ın kendi “firs lady” kuralları var. Melania, kocasının başkanlığının 5. ayında Beyaz Saray’a taşındı. Trumplar gecikmenin oğulları Barron’un New York’taki beşinci sınıf eğitimini bitirmesini istedikleri için olduğunu söyledi.

Beyaz Saray çalışanlarının ise Melania Trump hakkındaki düşünceleri son derece olumlu hatta söylentilere göre herkes anında ona hayran kaldı. Çünkü son derece düşünceli ve kibar bir iletişim kuruyordu. Ancak Donald ve Melania Trump evliliği hakkında birçok söylenti var. Bazı Beyaz Saray çalışanları göre, Trumplar “birlikte çok az zaman geçiriyor ya da hiç zaman geçirmiyor, farklı yatak odalarında uyuyorlar ve ayrı programlara göre çalışıyorlar. Hatta Washington’da Melania Trump’ın Beyaz Saray’da hiç yaşamadığı ve onun yerine oğlunun okulunun yakınında ailesiyle birlikte bir evde yaşadığına dair bir komplo teorisi bile var. Ancak Melania’nın sözcüsü tüm bunların yanlış bilgi olduğunu söylüyor.

7. Ailesi Donald Trump’ın politikasını anlamıyor

The New York Times’ın ortaya çıkardığı bir başka ilginç ayrıntı da Melania Trump artık Donald Trump’ın karısı olsa da, Melania’nin ebeveynlerinin fikirleri Donald Trump’ın siyasetiyle özdeşleşmiyor, hatta bunu anlamıyorlar. Times’a göre, Melania Trump’ın babası, Donald Trump’ın “tutarsızlığı” konusunda uzun süredir arkadaşlarıyla konuşuyor. Knavs, damadının cumhurbaşkanlığı arzusunu anlamıyor.

8. Melania’nın babası biraz Donald Trump’a benziyor

Çocukluk arkadaşları The New York Times’a Melania Trump’ın babasının “büyük bir kişiliğe ” sahip olduğunu söyledi. Aslında bu kişilik onlara Donald Trump’ı hatırlatıyor. Viktor Knavs, “üyelerin bazen ideoloji kadar kariyer hırsları nedeniyle de katıldığı özel bir kulüp” olarak nitelendirdiği Komünist Parti’nin bir üyesiydi.

Knavs, araba satıcısı olarak çalıştı. Ve Times’a göre, Melania Trump’ın çocukluk arkadaşları, babasının kendinden emin duruşunun Donald Trump’ı hatırlattığını söylüyor.

9. Trump, sessiz tavrı ve çekingen kişiliğiyle kendinden önceki kişilerin arasından sıyrılıyor

Arkadaşları onu evde kalmayı seven, olaylardan genellikle erken emekli olan ve ilgi odağı olmaktan kaçınan biri olarak tanımlıyor. Ancak dünyanın en tanınmış kadınlarından biriyken yalnız kalmak zor. Yine de Melania Trump’ın sakin bir kişiliği olduğu biliniyor, göz önünde olmaktan çok hoşlanmıyor.

10. Birçok dili konuşabiliyor

Melania Trump birçok dili konuşabiliyor. Bazı söylentilere göre 6 dil biliyor. CNN, Melania Trump’ın Slovence, Fransızca, Sırpça, Almanca, İtalyanca ve İngilizce konuşabildiğini yazdı. Pek çok kişi ise 2009 yılında, Barron Trump (Melania ve Donald Trump^ın oğlu) sadece 3 yaşındayken, zaten Slovence, İngilizce ve Fransızca konuşabildiğini söyledi.

11. Melania, kocasının alışkanlıklarının çoğunu benimsedi

New Yorker, Melania Trump’ın “Donald’ın kültürünün birçok yönünü içselleştirmiş göründüğünü” yazdı. Melania Trump’ın (Donald Trump’ın yaptığı gibi) alkol almaktan kaçındığı bildirdi. Melania Trump ise CNN’e verdiği bir röportajda bu durum için “Onun söylediği her şeye katılmıyorum ama biliyorsunuz, bu normal. Ben kendim bir bireyim ve ona ne düşündüğümü söylüyorum.” demişti.

12. Donald Trump, Slovenya’yı yalnızca bir kez ziyaret etti

Donald Trump jet sosyete yaşam tarzına rağmen, Slovenya’da fazla zaman geçirmedi. Aslında The New Yorker, Melania Trump’ın memleketini yalnızca bir kez ziyaret ettiğini yazdı. Bu ziyaret Temmuz 2002’de gerçekleşti ve toplamda üç saat sürdü.

Bu süre zarfında Donald ve Melania Trump, Trump’ın Boeing 727’siyle Ljubljana’nın Brnik Havaalanı’na indi. Bled Gölü’ndeki Grand Hotel Toplice’de Viktor ve Amalija Knavs ile yemek yediler. Donald ve Melania’nın düğünündeki 450 misafirden sadece üçü; Viktor, Amalija ve Melania’nın kız kardeşi Ines Sloven’ydi.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz