Aksaray Müzesi’nde sergilenen İnsan ve Hayvan Mumyaları

0
2049

Aksaray Müzesi’nde sergilenen İnsan ve Hayvan Mumyaları! Aksaray Müzesi’nde sergilenen 9. ve 11. yüzyıla ilişik insan ve hayvan mumyaları hususi cam vitrinlerde bozulmadan korunurken, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

1.

İnsan ve Hayvan Mumyaları

Aksaray’da müzede sergilenen 9. ve 11. yüzyıla ilişik insan ve hayvan mumyaları aradan yüzlerce sene geçmesine karşın deformasyona uğramış olmadan korunurken, sergilendikleri hususi cam vitrinlerde ziyaretçilerini bekliyor.

2.

Tarihi ve kültürel varlıklarıyla geçmişte birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği icra eden Aksaray’da meydana getirilen kazı çalışmalarında elde edilmiş mumyalar aradan yüzlerce sene geçişine karşın bozulmadan korunuyor.

3.

11 tanesi çocuk ve erişkin, 2’si kedi olmak suretiyle toplam 13 mumyanın bulunmuş olduğu Aksaray Müzesinde bu mumyalar Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca yaptırılan hususi klimalı cam vitrinlerde sergileniyor. Belirli aralıklarla yetkililer tarafınca bakımları meydana getirilen mumyalar hususi klimalı vitrinler yardımıyla yazın serinletilerek, kışın da gerektiği kadar ısıtılarak korunuyor.

4.

Özel koruma yardımıyla bozulmadan korunan mumyalar ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor. Özellikle Aksaray’ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ihlara beldesinde bulunan Ihlara Vadisi içindeki kiliselerden ve Akhisar Köyünde bulunan Çanlı Kilise de meydana getirilen kazı çalışmalarında bulunan mumyalar içinde 2 tane de kedi mumyası bulunuyor.

5.

Kazı bölgesinde meydana getirilen ve fazlaca uzun devam eden araştırma ve incelemelerde kedilerin sahibi tarafınca oldukça sevindirilmiş olduğu ve bu yüzden öldüklerinde mumyalama tekniğiyle mumyalandığı belirlenirken, dişlerine kadar sağlam kalan hayvan mumyaları da fazlaca alaka çekiyor.

6.

Aksaray’ın muhtelif kültür ve medeniyetlere beşiklik yapmış bir il bulunduğunu belirten Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, “9. ve 11. çağ içinde bizim Kapadokya bölgesi bilhassa Aksaray bölgesinde Hristiyanlar da ikamet etmişler. Mesela o dönemde Aziz Gregorius da yaşamış buralarda. Bunun kararı olarak da şu anda bizim Aksaray Akhisar köyünde, Çanlı Kilise ve Ihlara Vadisi’ndeki çıkmış mumyalarımız var. 13 adet mumya Kültür Müzesinde bulunmakta.

7.

Bu mumyalara baktığımız vakit erişkin mumyaları, çocuk mumyaları ve hayvan mumyaları, hatta kedi mumyaları da var burada. Bunları çözümleme ettiğimizde görüyoruz ki 9. çağ ile 11. yüzyıla ait, kiliselerden çıkan mumyalar. Şu anda bunlar Aksaray’da sergilenmekte. Anadolu’ya baktığımız vakit muhtelif kültürlerin, medeniyetlerin beşiğini yapmış bir yer Aksaray. Bu anlamda da mumyaların burada olması da doğal bir netice olarak ortaya çıkmış” dedi.

Kaynak: 1,2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz