Adet söktürücü doğal yöntemler: Bitkiler, Çaylar ve Hareketler En Sağlıklı Ve Doğal Yollar

0
8939

Adet söktürücü içeriğimizde, adet söktürücü bitkiler, adet söktürücü ilaç ve haplar, adet söktürücü yiyecek ve çaylar, adet söktürücü hareketler, adet söktürücü kürler, adet söktürücü şeyler hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Adet söktürü

Regl, sağlıklı kadınların yaşadığı periyodik bir dönem. Bu dönemler, dış etkenlerle de birleşince sancılı bir hal alabilir. Adet gecikmesinin önüne geçmek, sancılı adet ağrısını geçirmek ve adet söktürmek için başvuracağınız ilk yöntem ağrı kesici olmamalı. Regl öncesinde ve regl devam ederken içeceğiniz doğal çaylar, şifalı bitkiler ve bazı hareketler ağrınızı azaltmada ve söktürmede size yardımcı olabilir. İşte adet düzensizliğini tedavi etmenize yardımcı olacak ve yaşadığınız sancıyı hafifletmenizi sağlayacak adet söktürücü doğal yöntemler!

İlk olarak adet söktürücü ve adet sancılarını azaltacak bitkilerle başlayalım

1. Dereotu, Maydanoz, Çemen otu, Alıç, Zencefil, Baldırıkara otu, Ardıç, Çörek otu,

Adet söktürücü bitkiler denilince verilebilecek en iyi karışım; bir çay kaşığı tarçın, bir çay kaşığı bal ve bir su bardağı ılık ya da sıcak su olur. Isıtılan sıcak suyun içerisine bir miktar tarçın ve bal atılıp karıştırıldığında ve bunun tüketiminde adet söktürücü etkisi kısa bir zaman sonra görülecek, etkisi çok çabuk hissedilecektir.

Adet ağrısı ya da adet söktürülmesi için en etkili ve hızlı yöntem budur. Burada dikkat edilmesi gereken husus; bal ya da tarçına kişinin alerjisi olup olmadığıdır.

Bu bitkiler rahmi uyardığından ve harekete geçirdiğinden ötürü adet söktürücü etkisi yüksek bitkilerdir. Aynı zamanda antioksidan içerdikleri için vücutta kan sulandırıcı etkisi vardır ve regl ağrısının da azalmasında yardımcı olur. İçeriğindeki etken maddeler sebebiyle kişiyi rahatlatır ve adet kanamasını da düzene sokar.

Şimdi de adet dönemini çok daha rahat geçirmenize yardımcı olan bitki çaylarının tariflerine bir göz atalım

1. Biberiye Çayı

Biberiye çayı, hem adet düzenleyici hem de ağrı dindirici bir özelliğiyle oldukça etkili. Bazı bitkilerde olduğu gibi biberiye çayı tüketiminde de rahimdeki kistler atılır. 1 fincan sıcak suya atacağınız 1 çay kaşığı biberiye otunu 10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Regl olmanızdan birkaç gün önce biberiye çayı içmeye başlarsanız sizin için daha faydalı olur.

2. Civanperçemi çayı

Pek çok ilacın etken maddesi olan civanperçemi, rahim içinin temizlenmesini sağlar, kist oluşumunu önler, rahim ağzı yaralarının tedavisine yardımcı olur.

1 bardak kaynar suya bir tutam civanperçemi koyup 10 dakika bekletin.

Acı tadı sebebiyle tüketmekte güçlük çekerseniz içerisine bal ekleyebilirsiniz.

3. Adaçayı

Adaçayı, doğanın bir mucizesi. Pek çok derde iyi gelen adaçayı elbette regl ağrısı için de birebir! Ağrıları azaltmanın yanı sıra içerdiği östrojen hormonu sayesinde regl döngünüzü kontrol altına alır ve tam gününde regl görmenizi sağlar. Aynı zamanda rahimde kist ve miyom oluşumunu da engeller. Adet dönemi yaklaştığında ve adet dönemindeyken tüketebilirsiniz. 1 fincan kaynar suya bir tutam adaçayı yeterli olur.

4. Kantaron çayı

Adet sancılarını hafifletip rahimde kist oluşmasını engelleyen kantaron çayı, rahim ve yumurtalık kanserlerinin tedavisinde de kullanılır.

1 fincan sıcak suya 1 tutam sarı kantaron ekleyip 10 dakika demleyin.

Kantaron çayını her gün içmek adet döngüsünün düzenlenmesi için oldukça yararlıdır.

5. Kekik çayı

Ağır yemeklerin tadını hafifleten kekik çayı sizin de regl ağrılarınızı hafifletir. Sindirimi kolaylaştırarak regl döneminde kasıklarda oluşan krampları engeller ve ağrıyı azaltır. Kekik çayını, regl olmadan önce tüketmeye başlayabilirsiniz. 1 fincan kaynar suya bir tutam kekik ekleyip demlendikten sonra tüketin. Eğer tadı acı gelirse çayınıza 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

6. Hayıt otu çayı

Vücuttaki hormonların dengesini düzenlemek için hayıt otunu kullanabilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğinizde regl düzensizliğini ortadan kaldırabilirsiniz ve ağrılarınız en aza iner. Ağrıları azaltmak haricinde regl zamanı yaşadığınız gerginlikleri, kanama miktarını, şişkinlikleri ve göğüs ağrılarını da kontrol altına alır. Toz haline getirdiğiniz 1 tatlı kaşığı hayıt otuna 1 bardak kaynar su ekleyerek tüketebilirsiniz.

ADET SÖKTÜRÜCÜ DİYEBİLECEĞİMİZ YARDIMCI HAREKETLER NELERDİR?

Adet döngüsünde yaşanan düzensizliklerin önüne geçebilmek için yapılacak olan hareketler sayesinde adetin gecikmesi önlenebilir ve adet döneminin sancısız, daha rahat geçmesi sağlanabilir. Adet döngüsünü düzenleyen hareketler daha çok vücudun alt kısmı üzerinde yoğunlaşır. Günde 10-15 defa yapılan egzersizler, karın kasları ile pelvik bölgedeki kasların çalışmasını ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ayrıca egzersiz yaparken değişim gösteren hormon seviyeleri de adet dönemindeki ağrıların azalmasına, daha rahat hissetmeye yardımcı olur.

1. Mekik

Mekikle karın kasları çalışır, adetin erken gelmesi sağlanır.

2. Squat

Alt vücut çalıştırılarak adet döngüsü düzenlenir.

3. Twisted Crunch

Bu hareketle karın kasları çalıştırılarak adetin söktürülmesi sağlanır.

Kaynak; 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz