5300 Yaşındaki Buz Adam Ötzi

5
34555

Ötzi, İtalya’nın kuzeyinde bulunan Ötztal Alpleri’nin tepesinde bundan 5300 yıl önce sırtından okla vuruldu. Okun atardamarına gelmesi nedeniyle, büyük ihtimalle birkaç dakika içinde kan kaybından öldü. Bedeni buzulların altında donan adam, dünyanın en eski ve en iyi korunan mumyalarından biri olarak tarihe geçti.

1. Ötzi ilk defa 1991 yılında keşfedildi.

Bilim insanları 10 yıl sonra da omzuna saplanmış olan taş ok başını buldular. Buz adam Ötzi İtalya’nın kuzeyindeki Güney Tirol Arkeoloji Müzesi’nin en önemli parçası.

2. Ötzi 19 Eylül 1991’de Alpler’de donmuş bir şekilde bulunmuştu.

Ötzi’nin bulunduğu noktanın İsviçre’ye mi yoksa İtalya’ya mı ait olduğu tartışmaya yol açmıştı. Yapılan ölçümler Ötzi’nin İtalya sınırları içinde bulunduğunu ortaya koydu. Ötzi’nin 61 ayrı dövmesi bulunuyordu. Bu dövmeler günümüzde bilinen resimli dövmeler gibi değil, çarpı işaretleri ve çizgilerden oluşuyordu.

3. Taş devri dövmecileri Ötzi’nin cildini kesip yaralarına kömür basmıştı. Ancak Ötzi’nin ölüm sebebi bu değildi.

Arkadan, omuz hizasından vurulmuştu. Son öğünü yağlı ve besleyiciydi. Keçi eti ve tahıllardan oluşuyordu. Ötzi’nin günümüzde çoğu insanın muzdarip olduğu pek çok sağlık sorunu vardı. Dişlerinde tartar olan Ötzi kene ısırığının yol açtığı lyme (borelyoz) hastasıydı ve kenelerle amansız bir savaş içindeydi.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz