4400 Metre Yükseklikten Yere Çakılan Ama Hayatta Kalan Kadının Akılalmaz Hikayesi

0
7478

1999 yılında yaşanan olayda ‘sky diving’ bir kadın, paraşütü açılmadığı için 4400 metreden yere çakılıyor. Sonrasında olanlar ise tam bir film senaryosu gibi.

1955 doğumlu Joan Murray ismindeki bu mucize kadının normalde mesleği bankacılık ancak hastası olduğu adrenalin dolu bir spor var, Skydiving yani paraşütle atlama!

Skydiving uçaktan atlayıp belli bir süre boyunca havada süzüldükten sonra yeryüzüne yaklaşıldığında paraşütü açarak iniş yapılan bir spor türüdür. Bir çoğumuz merak etse de cesaret edemediği bu sporu Joan Murray sık sık yapmaktaymış.

25 Eylül 1999 tarihinde yine bir atlayış gerçekleştiren Murray 4400 metre yükseklikten kendini boşluğa bırakır. Ancak paraşütün açılma vakti geldiğinde paraşütünün açılmadığını fark eder. Yere 200 metre kala yedek paraşütünü açar, fakat içine hava dolması için yeterli bir süre olmadığı için Murray saatte 128 km gibi bir sürat ile yere çakılır.

4400 metre yükseklik demek, everestin neredeyse yarısı, dünyanın en büyük yapısı Burj Khalifa‘nın 5 katından daha yüksek demek. Peki bu kadar yükseklikten düşen Joan Murray’e ne oluyor?

Murray, metrelerce yükseklikten bir karınca yuvasına düşüyor. Fakat düştüğü yuva bir ”Ateş Karıncası” yuvası.
Ateş karıncaları diğer karıncalara göre fazla agresif ve saldırgandırlar, salgıladıkları bir kimyasal ile diğer karıncaları bölgeye çeker ve sayıları bir anda artar.

Ateş karıncalarının lakabı Yenilmez Ordu’dur. Zehirli olan bu karıncalar ısırmazlar, zehirli iğneleri ile saldırırlar.
Murray ise düştüğünde bilinci kapalıdır ve 200’den fazla ateş karıncasının saldırısına maruz kalır.

Beyin kendini kapatmak üzereyken gelen bu saldırı adrenalin salınımını arttırmış ve adrenalin kalbin hızlıca atmasını sağlamış. Bu da mucizevi bir şekilde kadını hayatta tutmuş.

Joan Murray bu olaydan sonra Carolinas Tıp Merkezi’nde iki hafta boyunca komada kalmıştır. 17 kez kan nakli olsa ve 20 kez ameliyat geçirse de hayatta kalmayı başaran Murray, aldığı fizik tedavilerinden sonra 2001’de tamamen sağlığına kavuşmuş ve iyileştikten sonra da bu adrenalin sporu yine de bırakmamıştır.v

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz