Ev Dekorasyon Trendleri & Örnekleri

0
4654

Sadece yeni bir yıla değil, yeni bir on yıla girdiğimiz bu günlerde, hangi dekorasyon trendleri ile karşılaşacağımızı merak ediyor musunuz? İşte, tasarım uzmanları tarafından sizin için seçip derlediğimiz en popüler ev dekorasyon trendleri.

1. Yemyeşil Bitkiler & Botanik Desenler

Doğaya dönme konusundaki kolektif özlemimiz ev dekorasyonuna da yansıyor. İşi gücü bırakıp bir türlü kaçamadığımız doğayı, yemyeşil bitkilerle evlerimizin içine taşıyacağız. Botanik baskıları ve yemyeşil bitkileri; ahşap, hasır ve taş materyallerle eşleştirerek evde kendimize özel bir flora yaratacağız. Siz de evinize zengin bir yeşillik eklemek için aşk merdiveni, salon sarmaşığı, difenbahya gibi gür ve bakımı kolay bitkileri tercih edebilirsiniz. Yetmez derseniz, evinize yaprak motifli duvar kağıtları, nevresim takımları, tablolar ve hatta düz yeşil duvarlar ekleyebilirsiniz.

2. Çiçek Desenli Duvar Kağıtları

Çiçek desenli duvar kağıtları, modernize edilmiş yeni bir kimlikle iç mekanlara geri dönüyor. Aslında uzun süredir var olan çiçek desenleri, büyük annelerimizin evinde gördüğümüz pembe çiçekli duvar kağıdı ve mobilyalardan biraz farklı olacak. Çiçek desenli duvar kağıtlarının farklı boyut ve renkteki versiyonları ile karşılaşacağız. Örneğin, sarı gibi canlı renkler veya soyutlanmış çiçek motifleri duvarlarımıza şıklık katacak. Büyük ölçekli, cesur renkler ve hatta metalik versiyonlar ortaya çıkacak. Çiçek desenli duvar kağıtları, evinizde özellikle banyo ve antreler için harika bir seçenek olabilir.

3. Siyah Beyaz Tasarımlar

Eğer çok renkli tasarımlardan hoşlanmıyor, siyah ve beyaz bana yeter diyorsanız bu sene sizin seneniz! Uzun bir aradan sonra yeniden aramıza katılan bu dinamik ikili, mekanlara cesur ve zamansız bir cazibe katıyor. Bu yin yang trendini ev dekorasyonu içerisine dahil etmenin milyonlarca yolu var. Siyah koltuk ve beyaz yastıklar, chevron desen, siyah beyaz mermer karolar gibi siyah ve beyazın birlikteliğinden doğan çok sayıda kumaş ve desen arasında kaybolabilirsiniz. yeni yılda, ev dekorasyonu için siyah-beyaz trendinin sunduğu sonsuz seçenekler sizi bekliyor.

4. Metallerin Karışımı

Gümüş, altın, pirinç, bakır ve nicesi… Metaller yeni yılda her yerde olacak! Örneğin, mutfaklarda metal tezgah arkası paneller kullanılacak. Özellikle, dekorasyonda farklı metalleri bir arada kullanma trendi oldukça popüler hale gelecek. Evinizde gümüş ile pirinç, bronz ile altın gibi uyumlu metalleri birbiri ile eşleştirebilirsiniz. Ancak bir alanda üçten fazla metali karıştırmamaya dikkat edin, yoksa bir oda için fazla karmaşık ve baskın olabilir. Denge burada da çok önemli.

5. Siyahın Dönüşü

Siyah geri döndü, üstelik her zamankinden daha iddialı! Dekorasyon dünyasında uzun zamandır devam eden beyaz egemenliği bu yıl sona eriyor. İç mekan tasarımında, dolaplardan lavabolara, mobilyalara ve hatta duvar boyasına kadar her şeyin siyaha döneceği öngörülüyor. Siyah duvarlar, zemin kaplamaları ve mobilyalar, evinizin üst düzey ve stil sahibi görünmesini sağlayabilir. Siyahın kötü şöhretinin sebeplerinden biri, odaları olduğundan daha küçük ve karanlık gösterdiği varsayımıydı. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi siyah ve beyaz ikilisini bir arada kullanarak bu sorunu önleyebilirsiniz. Veya beyaz yerine başka bir açık renk kullanabilirsiniz. 2020’de cesur ve mat siyahları dört gözle bekliyoruz!

6. Sade ve Dinlendirici Evler

2019’daki tasarım kaosuna karşılık, 2020 sadeliğin yılı olacak. ‘Canlı ama rafine’ olarak tanımladığımız bu yeni stil için minimalizmin sakin, geriye dönük ve sıcak bir versiyonu diyebiliriz. Yani bu yıl dekorasyonda daha uyumlu ve sakin bir bakış açısını benimsiyoruz. Eşya kalabalığından ve yapaylıktan arınıp sadeliğe yöneleceğiz. Örneğin, çok fazla dekoratif aksesuara sahipsek mevsimlere göre düzenleyip azaltmalıyız.

7. Modern ve Gelenekselin Birlikteliği

Yeni bir on yıla girerken, klasiklere bir dönüş göreceksiniz. Modern dekorasyonun katılığından arınmış iç mekan tasarımlarında eski ve yeni bir arada yer alacak. Hiçbirimiz mükemmel değiliz, evlerimiz neden mükemmel olsun ki! Geleneksel ve modernin harmanlandığı, ‘kusursuz’ olmayan mekanlar aracılığıyla insanlar kişiliklerini özgürce ifade edebilecek. Metal veya ahşap gibi organik malzemeler, el yapımı renkli camlar gibi kusurlu formlara sahip doğal objeler ön plana çıkacak. Geleneksel detaylar, hikayesi ve yaşanmışlığı olan objeler, modern mekanlara ruh içimize sıcaklık katacak.

8. Nötr Renkler ve Sıcak Toprak Tonları

Soğuk renklerin hakim olduğu son birkaç yıldan sonra, doğadan ilham alan sıcak ve nötr renklere bir geçiş göreceğiz. Genellikle arka planda kullanılan nötr renkler, bu sene ön plana çıkacak. Çikolata rengi, şarap rengi, zeytin yeşili ve okre sarı tonları mekanlara sıcaklık katacak. Zengin orman yeşillikleri, soluk kahverengi ve kil renkleri gibi toprak tonları ise uzun bir günün ardından sakinleşmek ve gevşemek için evlerde doğal ve meditatif bir ortam yaratacak. Bu sıcak doğal renkleri, koltuk takımları ve duvarlardan aksesuarlara kadar her yerde göreceğiz.

9. Geometrik Desenler

Her şeye rağmen modern tasarımlardan vazgeçemeyenler için müjdeli bir haberimiz var: Yıllardır modası geçmeyen geometrik desenler bu sene de moda! Keskin geometrik çizgilere ve desenlere iç mekanlarda bol bol rastlayacağız. Geometrik desenlerin bu kadar popüler olmasının tek sorunu, dekorasyonda çok fazla yerde kullanılması: Duvar kağıdı, mobilyalar, nevresim takımları, tablolar, zemin kaplamaları, aydınlatma ve diğer dekoratif aksesuarlar… Fakat 2020 yılı geometrik desenlerin kullanımına da denge getirecek. Ayrıca mobilya tasarımlarında, 1930’lar ve 1960’lar arasındaki modüler ve işlevsel tasarımlardan ilham alınacağı öngörülüyor.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz