2019 Yılında Türkiye’nin Gündemini Gereksiz Yere Meşgul Eden Haberler

0
1708

Yine Koskoca bir yılın daha sonuna geliyoruz ve bu yıl içerisinde çok çarpıcı olaylar yaşadık. İşte size Türkiye’nin gündeminde uzun süre kalmış saçma çarpıcı haberler…

1. İlk olarak çoğu kişinin sinirini bozan bir uygulama plastik poşetlerin ücretli olması

Başta pek çok kişi plastik poşetlerin ücretli olmasına karşı çıksa ve bu durum günlerce konuşulsa da artık pek çok kişi alışverişe giderken yanında bez çanta taşımaya alıştı.

2. Sansür bu yılın gündeminde uzun süre netflix ve sansür yer aldı.

Ağustos ayında Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, internet yayını yapan platformlara yönelik bir yönetmelik yayımladı. Yayımlanan 23 maddelik yönetmelikle başta Netflix olmak üzere, puhutv, Blutv gibi internet üzerinden yayın yapan platformlar RTÜK denetimine girdi. Tabii bu durum Netflix’e sansür uygulanacağına yönelik bazı düşüncelerin oluşmasına neden oldu. Sonrasında ise sosyal medyada tabir-i caizse yer yerinden oynadı. Pek çok kişi RTÜK denetimine sosyal medyadan tepki gösterdi.

Bunun ardından ise RTÜK, bazı dondurma reklamlarının ahlak sınırlarını aştığını belirterek bu reklamlar ile de ilgili düzenleme yapılacağını aktardı. Tabii, RTÜK’ün dondurma reklamlarına ilişkin bu açıklaması yine sosyal medyada tepkilere neden oldu.

3. Bu yılın en çok konuşulan -tabir-i caizse- kan donduran haberlerinden biri ise Palu ailesiydi

Kocaeli’de yaşayan Palu ailesinin başına gelenler ve karıştıkları tüm olaylar damatları Tuncer’in kendini “cinci hoca” olarak tanıtmasıyla başlıyor. Yaptığı tecavüzleri ve cinayetleri cinlere bağlayan bu adam yıllarca Palu ailesini her türlü zulme sürüklüyor. Tuncer, baldızına kendi çocuklarına, yeğenlerine tecavüz ediyor şiddet uyguluyor. Eşine ise bunları izlettiriyor. Bu sırada Tuncer’in cinci hoca olduğuna inanmayan kişiler ise Tuncer tarafından ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Daha pek çok kan dondurucu detayın olduğu bu olay ise Müge Anlı’nın programında gündeme geldi.

4. Bu yıl dünyada belirli kalıpları yıkan güzel gelişmeler de yaşandı. Bu gelişmelerden biri ise Gucci’nin yen modeli Armine Harutyunyan’dı

1921 yılında İtalya’da kurulup bir dünya markası haline gelen Gucci, bu yıl dayatılan güzellik kalıplarını yıkarak bir modelle anlaştı. Tabii ki bu modelin özellikle moda sektörünün güzellik kalıplarının dışında olması epey konuşuldu. Armine Harutyunyan isimli modelin görüntüsüyle ilgili pek çok acımasız yorum yapıldı. Ancak 23 yaşındaki modelin Gucci ile anlaşmasının kilit noktası ise, aslında dünyanın güzellik algısına yapılan darbeydi.

5. Bu yıla damga vuran bir diğer haber ise özel araçlarda sigara içme yasağıydı…

Kapalı mekanlarda sigara içmek yıllar önce yasaklanmıştı. Hususi araçlarda sigara içme yasağı ise 2013 yılında 4207 sayılı kanunda yapılan değişikle getirilmişti. Ancak ceza hemen hemen hiç uygulanmıyordu. 26 Eylül 2019 günü ise bu yasak uygulanmaya başladı ve ceza bedeli 88 liradan 153 liraya çıkarıldı. Uygulanmaya başlayan ceza ise tabii ki Türkiye’de gündeme oturdu ve pek çok kişi yasağa tepki gösterdi.

6. İzmir’in Dipsiz Göl’ü olan iris Gölü’nün suyu hazine var diyerek boşaltıldı

358 dönümlük alan üzerinde yer alan İris Gölü, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKA) ilan edilmişti. Karaburun’da, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan birçok kuşun da üreme alanı olan İris Gölü’ne hazine aramak için pek çok kanal açılmış ve gölün suyu boşaltılmıştı. Yapılan bu çevre katliamı ise pek çok kişi tarafından tepki gördü ve günlerce gündemde kaldı. Alanın eski haline getirilmesi içinse çalışma başlatıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz