2019 Yılında Ciğerlerimizi Yakan En Utanç Verici Haber Başlıklarımız

0
3439

Ülkemizde her gün yeni bir gündeme uyanıyoruz. Özellikle 2019 yılı ise Türkiye için oldukça yorucu geçti. Doğal afetler, cinayetler, seçimler, savaş derken pek çok şey yaşadık. Kah şaşırdık, kah kızdık, kah üzüldük. Zaman zaman “Yeter” dedik isyan ettik. Gündeme damga vuran olaylarla ve kayıplarla bir yılı geride bırakıyoruz. 2019 yılında Türkiye’yi şaşırtan, yasa boğan ve en çok konuşulan haberler…

1. 5 kişinin yaşamını yitirdiği otobüs yangını

Balıkesir-Edremit karayolu üzerinde seyreden araçta seyir halindeyken yangın çıktı. İddialara göre ise şöfor aracı durdurmayıp yola devam etti. Otobüsün orta noktasında başlayan yangın nedeniyle yolcular dışarı çıkmakta zorlandı. 29 kişinin yaralandığı olayda 5 kişi ise yaşamını yitirdi.

2. Türkiye’nin dört bir yanındaki orman yangınları

Özellikle bu yıl Türkiye’de binlerce hektarlık ormanlık alan telef oldu. Aşırı sıcaklar, yıldırım düşmesi ya da beşeri etkenlerle çıkabilen orman yangınlarında pek çok canlı da yaşamını yitirdi. Eskişehir’den, Bursa’ya, Balıkesir’den Çanakkale’ye kadar pek çok ilimizde irili ufaklı birçok yangın gerçekleşti. Ancak bu yıl ki yangınların en büyüğü Muğla’da ve İzmir’de yaşandı. Muğla’da 350, İzmir’de ise 500 hektarlık alan yok oldu.

3. Bu yıl maalesef aileler geçim sıkıntısı nedeniyle canlarına kıydı

2019 yılında pek çok vatandaşımızı kaybettik. Kazalar, doğal afetler, cinayetler ve intiharlar… İlk olarak Fatih’te 4 kardeş kapılarına “dikkat siyanür var” yazılı not bırakarak intihar etmişti. Kardeşlerin çok borcu olduğu ortaya çıkmıştı. Ardından ise Antalya’da yaşayan 4 kişilik bir aile de benzer biçimde intihar etmişti. Anne-baba ve 2 çocuktan oluşan ailenin intiharı oldukça konuşuldu. Ardından ise bir intihar haberi Çağlayan Adliyesi‘nden geldi. Bir kişi adliyenin 6. katından kendini aşağı bırakmıştı. Tüm bunları henüz sindirememişken Bakırköy’de 3 kişilik bir ailenin cansız bedenine ulaşıldı. Bu yıl ki intiharlar bununla da sınırlı kalmadı. Saadet öğretmen, iddialara göre mobbing nedeniyle hayatına son verdi. Kocaeli’de bir kişi borçlarını yazarak intihar etti. Çorum’da aynı gün iki kişi yine maddi nedenlerle intihar etti. Tabii bunlar sadece basına yansıyanlardan bazılarıydı.

4. Kaz Dağları’nda ise bu yıl ağaç katliamı yaşandı

Çanakkale’nin Kirazlı Köyü’nde altın madeni yapımı sırasında 45 bin denmesine rağmen 195 bin ağaç kesildi. Üstelik yapılacak olan madende Kirazlı Siyanürlü Altın ve Gümüş Madeni’nde faaliyet süresince yaklaşık 20 bin ton siyanür kullanılacağı iddia edilmişti. Öte yandan Kaz Dağları’nda yapılacak olan altın madeni şirketi Alamos Gold’un CEO’su John McCluskey, “mütevazi bir yatırım yaptıklarını, yabancı işçi çalıştırmadıklarını Türklerin çok iyi taş taşıdığını” dile getirdiği bir videosu sosyal medyayı salladı. Kaz Dağları’ndaki ağaç katliamının durdurulması için TEMA Vakfı tarafından imza kampanyaları başlatılmış ve binlerce kişi bu olayı protesto etmiş olsa da ne yazık ki maden arama çalışmaları sürüyor.

5. Emine Bulut Olayı

Türkiye Emine Bulut ismini, bir annenin “Ölmek istemiyorum” çığlığı ile öğrendi. Boşandığı erkek tarafından kızlarının gözü önünde bıçaklanarak öldürülen genç kadının sosyal medyada paylaşılan son görüntüleri tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Bu olay günlerce konuşuldu, Emine Bulut’un katili yakalandı hakim karşısına çıktı. Fedai Varan “canavarca hisle tasarlayarak adam öldürme” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” istemiyle yargılanıyordu. Ancak “kasten adam öldürme” suçundan “müebbet hapis” cezasına çarptırıldı. Varan’ın cezasında hiçbir indirim uygulanmayacağı bildirildi. Bu süreçte ise Emine Bulut’un kızına destek olmak için pek çok ünlü ve siyasi isim yardım kampanyaları düzenledi.

Emine Bulut, maalesef bu yıl öldürülen tek kadın değildi. 2019 yılında neredeyse her gün bir kadın cinayeti yaşandı. Güleda, Ceren, Zehra, Tuğba, Aslı , Ayşe Tuğba ve diğerleri. Bu yıl 300’e yakın kadın hayatını kaybetti.

6. Diyarbakır hayvan barınağında yaşanan hayvan katliamı

Ağustos ayında ortaya çıkan bu olay hepimizi yıktı diyebiliriz. Sosyal medyada hayvansever kimliğiyle öne çıkan Sinem Umaş, Twitter hesabından Diyarbakır Hayvan Barınağı’nda yaşanan katliamı paylaştı. İddiaların sahibi ise Avusturya’da yaşayan Diyarbakırlı Filiz Kaya isimli bir hayvanseverdi. Filiz Kaya, Diyarbakır’a gittiğinde hayvan barınağını ziyaret etmiş ve hayvanları perişan halde bulmuştu. Daha sonra bu olayın peşini bırakmayan Kaya, barınakta yaşanan zulmü kayda almış ve Umaş’a ulaşarak ortaya çıkarmıştı. iddialar bununla da sınırlı değildi. Barınak çalışanları köpeklere bağışlanan mama ve sütleri onlara vermek yerine satıyordu. Hatta bir diğer iddiaya göre barınaktaki hayvanlar zehirlenerek öldürülüyordu.

7. İzmir’in Dipsiz Göl’ü olan iris Gölü’nün suyu hazine var diyerek boşaltıldı. Buna da Gülsek mi Ağlasak mı?

358 dönümlük alan üzerinde yer alan İris Gölü, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKA) ilan edilmişti. Karaburun’da, doğal güzellikleri ile ön plana çıkan ve nesli tükenme tehlikesi altında bulunan birçok kuşun da üreme alanı olan İris Gölü’ne hazine aramak için pek çok kanal açılmış ve gölün suyu boşaltılmıştı. Yapılan bu çevre katliamı ise pek çok kişi tarafından tepki gördü ve günlerce gündemde kaldı. Alanın eski haline getirilmesi içinse çalışma başlatıldı.

8. Ümraniye Kur’an Kursu’nda çocuklara cinsel istismara maruz kalması

Ümraniye’deki Fıkıh-Der’e bağlı Kuran kursunda yatılı kalan çocuklardan bazıları uğradıkları cinsel istismar nedeniyle kurs yöneticilerini ve hocalarını şikayet etmişti. Çocukları istismar ettikleri iddiasıyla ise kurs sorumlusu Ö.I., eğitmenler H.S.B. ile T.B. haklarında “çocuğun cinsel istismarı” ve “eziyet” suçlarından dava açılmış ve tutuklanmışlardı. Türkiye’yi sarsan bu olayın davası ise hala devam ediyor.

9. Şule Çet Davası

Ankara’da Gazi Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi olan Şule Çet’in 29 Mayıs 2018’deki şüpheli ölümü tüm kamuoyuna yansımıştı. 28 Mayıs 2018 günü, Çağatay Aksu daha önce işten çıkardığı Şule Çet’i işe alacağını söyleyerek ofise davet etmişti. Ardından ise Şule Çet, bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturmayla birlikte olay gününe ait görüntüler ortaya çıkmıştı. 1.5 yıldır devam eden davada karar duruşması 4 Aralık’taydı ve sanık Çağatay Aksu müebbet ve 12 yıl 6 ay hapis cezası alırken, sanık Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapsine çaptırıldı. Davanın sonucu ise pek çok kişinin içine su serpti.

10. Rabia Naz Davası

Rabia Naz, 12 Nisan 2018’de Giresun’un Eynesil ilçesindeki evlerinin önünde yaralı bulunup hastaneye kaldırılmış ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı. Görgü tanıklarının ifadeleri, otopsi raporu derken Rabia Naz’ın cinayete mi kurban gittiği yoksa kaza sonucu mu öldüğü bilinmiyordu. 

Olayın ardından 1.5 yıl geçmesine rağmen Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan kızının ölümünü araştırmaya devam etti. Hatta Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili olarak TBMM Araştırma Komisyonu kuruldu. Hem araştırma komisyonu hem de baba Şaban Vatan’ın çalışmalarıyla Rabia Naz’ın ölümünde yeni delillere rastlandı. Rabia Naz’ın tırnaklarında erkek DNA’sına rastlandığı açıklandı ayrıca kıyafetinde de lastik izi vardı. Tüm bu süreçte ise kızını kaybeden baba Şaban Vatan pek çok olay yaşadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz