2007 Yılında Casusluk Yaptıkları İçin Tutuklanan, Üstünde Gps Ve Kamera Olan 14 Sincap

0
3592

2007 yılında çok ilginç bir olay yaşandı ve İran, yabancı istihbarat servisleri tarafından gönderilen 14 “casus sincabı” ele geçirdiğini açıkladı.

1.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’dan gelen bir haber dün dünyada büyük yankı uyandırdı. Haberde, “İran polisinin yabancı istihbarat servisleri tarafından eğitilen ve İran’a casusluk yapmak üzere gönderilen 14 sincabı planlarını hayata geçiremeden yakaladığı” belirtildi. IRNA’nın haberine göre sincaplar İran sınırlarına girdikleri anda, henüz istihbarat görevlerini yerine getiredemeden ele geçirildi. İran istihbaratı, sincapların üzerinde uydudan yer bulmaya yarayan GPS cihazı, dinleme aygıtı ve mini kameralar bulunduğunu açıkladı. Cihazların tümünün çok sofistike aygıtlar olduğu belirtildi.

2.

Buna göre daha önceden casusluk eğitimi alan sincaplar, kendilerine öğretilen hedeflere ulaştıktan sonra dinleme ya da gözleme faaliyetleri yürütüyor. Görevlerini tamamladıktan sonra” merkeze geri dönüyor ve kayıtları bilgisayara aktarılıyor. İran gazeteleri sincapların çok akıllı hayvanlar olduklarını belirtti. Yabancı istihbarat servislerinin reformist Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin seçimleri kazanmasının ardından birçok casus sincabı reformcu milletvekillerinin evine sokmayı başardığını ileri sürdü.

3.

2’nci dünya savaşında da casus hayvanlar kullanıldı

İran’da casus sincapların kullanıldığı haberi belki dünyayı şaşırttı ama hayvanlar bu “misyonu” ilk kez üstlenmiyor.

* İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefik kuvvetler işgal altındaki Fransa’dan istihbarat aktarmak için güvercinleri casus olarak kullandı.

* Amerikan ordusu, Kuveyt’te kimyasal saldırılara karşı kullanılmak üzere onlarca tavuk çalıştırdı.

* İngiliz istihbaratı MI5ın da daha önce fareleri casus olarak kullanmak üzere bir proje geliştirdiği ileri sürülmüştü.

ABD YUNUSLARI KULLANIYOR

Irak operasyonu sırasında kullanılmak üzere özel olarak eğitilen yunuslar şimdi Amerikan ordusunun demirbaşlarından biri haline geldi. Pentagon şimdiye kadar 60 yunusa verici ve kameralar yerleştirerek mayınların yerini ve düşman gemilerinin pozisyonunu belirlemekte kullandı.

Kaynak:1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz