1994 Senesinde Devlet Tarafından Serbest Hale Getirilmiş Bir Gelenek; Kız Kaçırma

0
4918

Kırgızistan’da eski bir gelenek olan kız kaçırma, 1994 senesinde devlet tarafından serbest hale getirilmiş. Kırgızistan’da eski bir gelenek olan kız kaçırma, 1994 yılında devlet tarafından serbest hale getirilmiş. Özet olarak, genç erkekler kalabalık bir cadde üzerinde araba sürerek güzel bir genç kız belirliyor, belirledikleri genç kızı zorla arabaya bindirerek hızlıca evlerine doğru yol alıyorlar.

1.

Daha da enteresanı ise bu olayın gerçekleşeceğinden önceden haberi olan aile gerekli müdahale ve merasimi gerçekleştirmek üzere hazır bekliyorlar.

2.

Genç kız gelir gelmez kızı teslim alan aile hemen düğün hazırlıklarına başlıyor bu arada kızın rızası gözetilmiyor.

3.

Genç kızı kaçıran şahısın annesi şoka uğrayan ve evlenmek istemeyen genç kızı sakinleştirmek üzere konuşmaya çalışıyor fakat sonuç alamıyor.

4.

Kaynana’nın konuşmasından sonuç alınamayınca genç kızın yakın arkadaşları devreye sokularak ikna edilmeye çalışılıyor, arkadaşları ise bu noktada kıza yardımcı olmak bir yana aile ile işbirliği yapıyor.

5.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir süre sonra kaçırıldığı eve ulaşan genç kızın abisi, kız kardeşinin ağladığını ve orada kalmak istemediğini fakat kendisinin bu olanları uygun bulduğunu, bu yüzden kız kardeşini kendi evine götürerek biraz sakinleştikten sonra geri getirmeyi teklif ediyor.

6.

Kız kardeşini geri götürmeden önce Bişkekte son bir hatıra fotoğrafı çektiren abi ve kardeşini görüyoruz. Geri teslim edilen genç kız bir halı üzerine oturtularak bir süre bekletiliyor ve bunun kişiyi asilikten soyutladığına inanılıyor.

7.

Kısa süre içinde nikah hazırlıkları yapılarak yakın akrabalar ve büyükler bir araya toplanıyor ve merasim gerçekleşiyor. Nikah töreninden sonra damat, gelini öpüyor. Damadın kendisinden 13 yaş büyük ablası ise bütün bu süreç boyunca başı aşağıda dolaşıyor ve ileride kendisinin bu şekilde evlendirilmesini istemiyor.

8.

Gelin yemek ve sofra hazırlığından sonra mutfakta dinlenirken. Ailenin büyükleri (Solda Eshen (83) Sağda Tursun (82)) son söz kendilerine ait olmasına rağmen bu uygulamaya müdahale edemiyorlar. Kendilerinin de kaçırma yoluyla evlendiklerini fakat son dönemde bu yöntemin kendilerinin kullandıklarından çok daha farklı hale geldiğini belirtiyorlar. Kırgızistan Ombudsmanı Tursunbek Akun’un açıkladığı verilere göre Kırgızistan’da son üç yıl içinde 24 bin gelinin kaçırılması olayı kaydedildi. İnsan Hakları Komiseri konuşmasında kaçırma yoluyla evlenen çiftlerin yarısının evliliğini devam ettiremediğini belirtti. Kırgızistan’da kadim bir gelenek olan kızların kaçırılarak zorla evlendirilmesine ağır cezalar geliyor. Ama mağdurlar hemen hiç bir zaman mahkemeye başvurmazlar .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz