18 Ay Kafasız Yaşayan Horoz Mike

0
15858

Bu ilginç hikaye kafasının kesilmesine rağmen tam 18 ay yaşayan bir tavuğa ait:  Mike.

1. Sıradan bir aile olan Clara ve Lloyd Olsen çifti çocuklarıyla beraber bir çiftlikte hayatlarını sürdürmekteydi.

O gün öğle yemeği için çiftliklerinde seçtikleri bir tavuğu kesip yiyeceklerdi. Fakat bu sefer olay farklı gelişmişti.

10 Eylül 1945 yılında Clara Olsen, evinin kümesinden beş buçuk aylık olan Mike adını verdikleri tavuğu seçti.

Mike’ın sahibi, Lloyd Olsen adlı bir çiftçiydi. Birçok horozu olmuştu. Yemek içinse birçok horoz kesmişti. Çiftçi Lloyd, eşi Clara’ya bir horoz keseceğini söyleyerek su kaynatmasını söyledi. O gün tencerede kaynayan horozun Mike olması gerekiyordu ama öyle olmadı.


Lloyd, yakaladığı horozun kafasını kesti. Kafasını kestiği diğer horozlar gibi ölmesini bekledi ama bu horoz biraz değişikti. Serbest bıraktığı horoz kafası kesik halde ortalıkta dolaşmaya başladı. Çiftçi bir müddet bekledikten sonra horozun öleceğini düşünmüştü. Ama horoz dolaşmaya devam ediyordu.

Dakikalar geçer, saatler geçer ama Mike ortalıkta dolanmaya devam ediyordu. Çiftçi Lloyd başka bir horoz keser. Mike’ın yerine o gün başka bir horozu mideye indirirler. 

Mike’ı olduğu gibi bırakan çiftçi ertesi sabah horozu kafasını kanadının altına almış uyurken buldu. Horozun ölmediğini gören Lloyd Olsen, bunu oldukça ilginç buldu ve horozun ne kadar hayatta kalacağını görmek için beklemeye karar verdi. 

Mike’nin Beslenme Seti
Mike, normal bir horoz gibi etrafta dolaşmaya devam ediyor, düşüp ölmüyordu. Bir zaman sonra açlıktan öleceğini fark eden Lloyd horozu beslemeye karar verdi. Mike’ın yemek borusu açıkta kalmıştı. Bir şırınga bularak, bu açıklıktan horozun yemek borusuna mısır, tavuk yemi ve su yollamaya başladı.

Mike’ın nasıl olup da etrafta koşturmaya devam ettiğini merak eden Lloyd Olsen, hayvanı 250 mil uzaktaki Utah Üniversitesi’ne götürdü. Bu gizemi bilim çözecek ve horozun durumuna bilimsel açıklama burada getirilecekti. 

Lloyd Olsen horozu her zaman yaptığı gibi kesmişti, ancak baltanın yaptığı ufak bir sapmayla hayvanın şahdamarını ve beyin sapını es geçmişti. Hayvanın kafası, bir kulağı hariç tamamen kopmuş ancak beyin sapı zarar görmediği için bedeni motor fonksiyonlarını yerine getirmeye devam edebilmişti. Şanslı olan Mike’ın kanı çabuk pıhtılaştığı için, kanama nedeniyle ölmemişti.

Elbette beyninin geri kalanının olmamasından ötürü, birçok davranışı ve bilişsel algısı körelmişti, ancak bu vaziyet yaşamını engelleyecek bir durum oluşturmuyordu.

Pişirilmek istenmiş, kafası kesilmiş, o ise her şeye rağmen etrafta koşuşturmaya devam etmişti. Yaşamına normal bir horoz gibi devam edebilmesine bilimsel bir açıklama da getirilen horoz Mike, şimdi de ülkeyi gezerek “canlı cenaze şovu” yapacaktı. İnsanlar haberi aldıklarından beri kafasız horoz Mike’ı merak ediyorlardı.

Sonunda bir girişimci çiftçi Lloyd’un aklına girdi ve bu olayı paraya çevirmesi için ikna etti. Fikri akıllıcadır. Mike, şehir şehir gezmeye ve para karşılığı insanlara gösterilmeye başlanır. 

Mike’ı görebilmek için 25 cent yeterlidir. Ama onu görmek isteyen o kadar çok insan vardır ki Mike, sahibine ayda 4500 dolar kazandırmaya başlar. Bu 1945′ li yıllar için bir servettir. 

Tabi her şey böyle güzel devam etmiyordu. Mike’ın çok büyük bir derdi vardı. Sümüğü..

Evet Mike’ın en büyük derdi kendi sümüğüydü. Sümüğüyle boğulmasını engellemek için, nefes borusu sahibi tarafından bir şırınga ile düzenli olarak temizlenmekteydi.

Lloyd Olsen ve karısının yemeği olmaktan kurtulup bir gösteri yıldızı haline gelmesinden 18 ay sonra, horoz Mike sonunda öldü. Aslında yaşamaya devam edebilir ve belki de kafası olan tavuklardan bile uzun bir ömrü olabilirdi. 

Lloyd, hayvanın yemek borusunu sürekli olarak temizlediği şırıngayı gösteri yaptıkları yerde unutmuştu ve kafasız horoz Mike, Arizona çölündeki bir motel odasında yavaş yavaş boğulmaktaydı. O gece horoz Mike, ruhen terk ettiği dünyayı bedenen de terk ederek huzura kavuştu.

Kafasını kaybetmesinin ardından geçen yaklaşık 2 yıllık süre zarfında yaklaşık 2.7 kilo aldı ve mutlu bir biçimde boynuyla yiyecekleri “gagalayarak“ ve tüylerini düzelterek vaktini geçirdi. Mike’ı çok iyi tanıyan biri şu yorumu yapmıştı: “O, kafası olmadığının farkında bile olmayan büyük, şişman bir piliçti.”

Mike’ı görmek için insanlar kasabaya akın ediyordu. Bu olay zamanla bir Kafasız Horoz Mike Festivali’ne dönüştü. Festival, her yıl Mayıs ayında düzenlenmeye devam ediyor ve insanlar Colorado’ya gelerek bu festivalin tadını çıkarıyorlar. 

Mike gibi bir horoza sahip olmak isteyen bir çok kişi de horozlarını beyin sapına zarar vermeden kesmeye çalıştı. Birçoğu başarılı olamadı. Başarılı olanların ise horozları ise birkaç gün yaşabildi.

Mike kafasız olarak 18 ay yaşamıştı. Ama bu kısa zaman bile, onun dünyanın en ünlü hayvanlarından biri olmasını engelleyemedi.

Sonraları onu görmeye gelenlerin oluşturduğu bir festival haline geldi bugün hala Horoz Mike festivali gerçekleştiriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz