17. Yüzyıldan Bu Yana İlk Kez: Jüpiter ve Satürn Tek Bir Yıldız Gibi Görünecek

0
670

Bu yıl pek çok açıdan alışılmadıktı. Özellikle içerisinde bulunduğumuz Aralık ayında ise pek çok gökyüzü olayına şahit olacağız.3-14 Aralık’ta Geminid (İkizler) göktaşı yağmuru tüm dünyadan izlendi. Yine 14 Aralık’ta tam güneş tutulması gerçekleşti. 21 Aralık’ta ise Jüpiter ve Satürn kavuşması olarak adlandırılan gökyüzü olayı gerçekleşecek. İki gezegen tek bir yıldız gibi parlayacak. Bu olay en son 397 yıl önce yaşandı. Yani Galilei’nin teleskopu bulmasından kısa süre sonra. Peki bu olay ne anlama geliyor, dünyanın neresinden izlenebilecek? Detaylara birlikte bakalım.

1.

Bu ay Jüpiter ve Satürn gezegenlerinin kavuşmasına şahit olacağız. İki gezegenin kavuşması, üst üste gelmeleri ve tek bir gezegen gibi parlamaları anlamına geliyor

2.

Bu olay ise en son 397 yıl önce, 1623’te gerçekleşti. İki gezegen en son o zaman birbirine bu kadar yakın göründüler. Aslında Jüpiter ve Satürn her 19,6 yılda bir yakınlaşıyor. Ancak iki gezegen 1623’ten bu yana birbirlerine bu kadar yakın görünmemişlerdi. Gökbilimciler bunun “ömürde bir kez deneyimlenebilecek” bir gökyüzü olayı olduğunun altını çiziyor.

3.

Greenwich Kraliyet Gözlemevi’nden gökbilimci Ed Bloomer; “Jüpiter ve Satürn muhtemelen izlenebilecek en iyi gezegenler. Çünkü çok iyi parıldıyorlar” yorumunu yapıyor. Bloomer, bu gezegenlerin “neredeyse birbirine dokunacak kadar” yakın görüneceğini söylüyor.

4.

21 Aralık’ta gerçekleşecek olan bu olay, dünyanın her yerinden gözlemlenebilecek. Bu yakınlaşma gün batımından bir saat sonra başlayacak. Jüpiter ve Satürn Güneybatı yönüne doğru alçakta görünecekler, hava karardığında ise görüntü tam anlamıyla nefes kesecek. Eğer gökyüzü açıksa izlemeniz daha kolay olacak ancak yine de hızlı davranmalısınız çünkü yalnızca bir saat içerisinde gezegenler ufukta kaybolacaklar.

5.

İki gezegenin arasındaki açı Dünya’dan bakıldığında 0,1 dereceye kadar düşecek. Cambridge Astronomical Association başkanı Paul Fellows şöyle açıklıyor; “Aralık ayının başında gezegenler gökyüzünde yaklaşık iki derece ve biraz daha yüksekti ancak birbirlerine giderek yaklaşıyorlar ve neredeyse birbirine değecekler gibi görünecekler. 21 Aralık’ta üzerinde ağaç veya bina olmayan net bir ufka ihtiyacınız var. “

6.

Tabii ki bu yalnızca perspektife dayalı bir izlenim. Gerçekte Jüpiter ile Satürn arasında yaklaşık 800 milyon kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Eğer küçük bir teleskopa sahipseniz Jüpiter’in dört uydusunu bile görebilirsiniz: Io, Europa, Ganymede ve Callisto.

7.

Bir sonraki kavuşma ise 20 yıl sonra gerçekleşecek. Ancak gezegenler birbirlerine bu kadar yakınlaşmayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz