17 Yaşındayken Bir Hayat Kadınının Çocuklarını Evlat Edinerek Başladı, Bugüne Kadar 2500 Çocuğu Kurtardı

0
335

Hindistan’da faaliyet gösteren bir sivil toplum örgütü olan Guira’nın kurucusu Ajeet Singh, insan kaçakçılığına ve fuhşa karşı mücadele veriyor.

1. Ajeet Henüz 17 Yaşındayken, Daha Sonraları Fuhşa Zorlanan Bir Dansçı Kadınla Tanıştı

Ajeet henüz 17 yaşında bir lise öğrencisiyken, katıldığı kuzeninin doğum günü partisinde konukları eğlendirmek için orada bulunan dansçı bir kadın ile tanıştı. “Nautch” dansı tarihsel olarak, Hindistan’da kadınlar tarafından sergilenen, narinlik ve seçkinliğin sembolü olan bir sahne dansı. Onun da öncesinde “nautch” sadece tapınaklardaki dini ritüellerde yapılan bir tür ilahi dans.

Modern kölelik üzerine düzenlenen bir konferansta Ajeet, “insanların bu kadına olan tavırları karşısında kendimi çok kötü hissettim” diyor. “Tüm gece boyunca onunla konuşma fırsatı yakalayabilmek için bekledim” diye ilave ediyor.

2.

Bugünün Hindistan’ında “nautch” dansçıları hayat kadını olarak görülüyor ve dışlanıyor ve katıldıkları kutlamalarda, törenlerde, vs. onlara bu şekilde davranılıyor. Ajeet, o gün karşılaştığı kadınla konuşabilmek için gece boyunca bekledi, çünkü onu içinde bulunduğu bu hayattan kurtarabilme umudunu taşıyordu. Ajeet kadınla nihayetinde konuşma fırsatı buldu, kadın üç çocuk annesiydi ve Ajeet öncelikle bu çocuklarla ilgilenmesi gerektiğine karar verdi.

3. İnsan Kaçakçılığına Karşı Mücadeleye Girişiyor

“Bu çocukları sahiplensem ne olur?” diye düşündü Ajeet ve bu düşünce her şeyin başladığı an oldu. Ajeet okuldan arta kalan zamanlarında çocuklara ders vermeye başladı, onlara eğitimlerine devam etme, öğrenme ve bu kısır döngüyü kırma şansı veriyordu. Düşünebildiği tek şey bu çocukların içinde bulundukları karanlıktan kurtulup kendilerine bir gelecek inşa edebilmesiydi.

Birkaç yıl sonra Ajeet daha kalıcı bir adım atmaya karar verdi ve Guria isimli organizasyonu kurdu. Amacı, kadınların ve çocukların fuhşa sürüklenmesini önlemekti. Özellikle insan kaçakçılığını ve güvensiz göçü önlemek için çalışmalara yürütmeyi planlıyordu. Bunu başarırsa çocukların istismar edilmesinin ve fuhşa sürüklenmiş kadınların çocuklarının da aynı kaderi paylaşmasının önüne geçebilecekti.

4. Eğitim, Sağlık, Psikolojik Destek Ve Mesleki Eğitim İmkanları

Guria hedeflediği şeyleri başarmak için suç örgütlerinin eline düşmüş ve kurban haline gelmiş kadın ve çocukların bu örgütlere olan bağımlılığını ortadan kaldırmayı amaçladı. Uyuşturucu ticareti ve fuhuş konusunda uzman olan bu örgütlerden kurtulmaları için onlara eğitim, sağlık, psikolojik destek ve mesleki eğitim imkanları sundular. Kısacası bu örgütlere olan bağımlılıklarını ortadan kaldırıp onlara yeni bir hayatın kapısını aralamaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için gereken tüm imkanları sunmaya çalıştılar.

5.

Ajeet’in Guria’yı kurmasından bu yana insan tacirlerinin ve suç örgütlerinin elinden kurtardığı kadın ve çocuk sayısı 2500’e yakın. Çocuk işçi olarak çalıştırılan ve fuhşa zorlanan 150’nin üzerinde çocuk ise kırmızı bölgenin dışına çıkarılıp evlatlık olarak ailelerin yanına yerleştirilmiş. Bütün bu değişim, Ajeet’in kurduğu Guria’nın çalışmaları sayesinde gerçek olmuş.  

6. 6800’ün Üzerinde Çocuğa Yardım

Guria’nın internet sitesine göre, şu anda 5400’ün üzerinde çocuğa eğitim ve mesleki eğitim vermeye devam ediyorlar. Bu çocuklardan 460’ı devlet okullarına devam ediyor. Toplamda ise Guria’nın yardım ettiği çocukların sayısı 6800’ün üzerinde.

Bütün bunların yanında Guria, kurulduğu 1993 yılından bu yana düzenlediği sayısız etkinlik, yardım kampanyaları, konferanslar, toplantılar, vs. ile insanları insan kaçakçılığı ve cinsel istismar konusunda bilgilendirmeye devam ediyor.

7. 8 Milyondan Fazla Modern Köle

BM verilerine göre Hindistan’da 660 binin üzerinde hayat kadını bulunuyor. Bu sayıyla Hindistan Kongo’nun ardından en çok hayat kadının bulunduğu ülke konumunda, Kongo’da 2.9 milyon hayat kadını olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca Hindistan’da 8 milyondan fazla insanın modern köle olarak çalıştığı düşünülüyor. Bütün bu rakamlar Hindistan’ın kadına karşı şiddet ve kadın istismarı konusundaki kötü şöhretine katkıda bulunuyor.

Ajeet’e göre, Hindistan’da 3 milyon kadın fuhuş sektörünün içinde ve bunların yaklaşık %40’ını çocuklar oluşturuyor. Bu çocukların %75’i de büyüdüklerinde bu döngüyü kıramıyorlar ve aynı yolda devam etmek zorunda kalıyorlar.

8. Ajeet Yola Eşi Santwana Manju İle Birlikte Devam Ediyor

Maalesef, bu sorunla karşı karşıya olan tek ülke Hindistan değil, tüm dünya bu sorunla mücadele ediyor. Diğer ülkelerde kurulan benzer dernek ve örgütler de insan kaçakçılığına karşı büyük bir mücadele içindeler.

9.

Eşi Santwana Manju ve örgütün 36 üyesiyle birlikte Ajeet insan kaçakçılığına karşı mücadelesine yılmadan devam ediyor. Kaçakçıların ve fuhuş çetelerinin elinden kurtarılan çocukların kalabileceği yurtlar inşa ediyorlar ve onların davalarıyla bizzat ilgileniyorlar. Ajeet ve dernek çalışanları sürekli olarak çetelerin tehditlerine ve saldırılarına maruz kalıyorlar, ancak baş koydukları bu yoldan dönmeye hiç niyetleri yok.

10. Siz De Bu Çabanın Bir Parçası Olun

Türkiye’de bu tür sorunlarla mücadele eden sivil toplum örgütlerine destek olun, gönüllü olun. Böylesine büyük problemlerin çözümü için büyük kalabalıkların bir araya gelmesi gerektiğini unutmayın.

Guria’nın internet sitesinde yazan bir sözle bitirelim: “Dünyanın hayır işlerine ihtiyacı yok, her şeyin uyum içerisinde yaşayacağı bir dünya için ihtiyacımız olan şey adalet.”

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz