160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış Zaro Ağa’nın Öyküsü

0
3648

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış Zaro Ağa’nın Öyküsü!Batı dünyasının da ilgisini çeken ve tam 160 sene yaşayan Güney Doğu’daki hamalların efsanevi lideri Zaro Ağa, dünyanın en uzun yaşayan adamlarından. Zaro Ağa yaşamış olduğu dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nda 10 sultan yargı sürmüş.

1.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

Kendisi de bu seneler arasında 6 mühim muharebeye katılmış. İddiaya nazaran 20 evlilik meydana getiren Zaro Ağa hayatında unutamadığı devrin ise 90 yaşından sonraki gençlik yılları bulunduğunu söylermiş.

Bitlis’te Doğdu

1774-1934 yılları içinde yaşayan Zaro Ağa, 18. yüzyılın sonlarına doğru Bitlis’in Merment köyünden İstanbul’a gelmiş. Selimiye Kışlası, Dolmabahçe Sarayı, Ortaköy ve Tophane Camii’nin inşaatında çalışmış, hemen sonra da memleketine dönmüş. Memleketinde evlenen, fazlaca para kazanmak için yeniden İstanbul’a gelen Zaro Ağa, yakışıklı, iri yarı, güçlü, güçlü olduğu için sarayın dikkatini çekmiş, askerliğini sarayda yapmış.

2.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

Fakat Rus muharebesinde memleketine dönmüş, mensup olduğu Şerif Mirza Aşireti’yle beraber muharebeye katılmış ve bu harpte bacağından yaralanmış. Hamallık yaptı Gümrüklerde hamallık meydana getiren Zaro Ağa, bu işte kendisini kısa müddette göstererek hamalların kahyası olmuş ve 20 sene çalışmış. Hamallar Teşkilatı’nı o kurmuş. Zaro Ağa’nın iyi mi bu kadar uzun yaşayabildiği mevzusunda muhtelif araştırmalar yapılmış.

3.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

En fazlaca bulgur ve yoğurt yediği anlatılan Zaro Ağa’nın öyküsü başlı başına uzun bir araştırma mevzusu. Ağa İstanbul’daki ömrünü Tophane’de küçük, sade bir evde geçirmiş. Erken yediği akşam yemeklerinde sofrasında ancak yoğurt yahut ancak ekmekle ayran bulundururmuş. Tam 100 sene bu alışkanlığını değiştirmemiş. Sayısız evlilik yapmış ünya medyasını en fazlaca ilgilendiren konulardan birisi de Zaro Ağa’nın evlilik hayatı ve hanımlara görüş açısı olmuş.

4.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

Sadece memleketinde 7 kere evlenen Ağa’nın, tam olarak kaç evlilik yapmış olduğu ise bilinmiyor. Bazı kaynaklara nazaran 13, birtakım kaynaklara nazaran 17, kimilerine nazaran ise 20 evlilik yapmış olduğu iddia ediliyor. Zaro Ağa’nın beşi kız olmak suretiyle 13 çocuğu, 29 torunu olduğu söyleniyor. Ağa’ya “Neden bu kadar fazlaca evleniyorsun?” diye sorulduğunda, “Ne yapayım, aldığım bayanlar acele ihtiyarlayıp ölüyorlar” gibi cevaplarmış.

5.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

Dünya basının odak noktası olmuş ve dünyanın en uzun yaşayan insanı olarak 1925’te İtalya’yı 1930’da alkol karşıtı bir derneğin daveti üstüne Yunanistan’dan hareket ederek Amerika’yı, 1931’de İngiltere’yi ziyaret etmiştir. Ağa dünya medyasının alaka odağı olduktan sonrasında öyküsü hazin bir yola girmiş. İki Amerikalı, Ağa’yı ‘yeni bir yaşam vaadi’yle Amerika’ya gitmeye ikna etmiş. Ağa, New York’ta büyük bir törenle karşılanmış. Ancak onu götürenlerin niyetleri başkaymış. Özel bir kostüm giydirip, sirklerde ‘dünyanın en yaşlı insanı’ diye teşhir etmişler.

6.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

Ağa’yla resim çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolarmış. 150 yaşındaki Ağa’yı, eyalet eyalet dolaştırıp posasını çıkardıktan sonrasında, beş bedava getirip İstanbul’a bırakmışlar. Zor gelmiş Zaro Ağa’ya yaşadıkları… 29 Haziran 1934’te Şişli Etfal’de ölmüş. 157 yaşına kadar sapasağlam olan ve doktora gitmeyen Ağa’nın son senesinde ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde gelişme ortaya çıkmış.

7.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

Ağa, son günlerini İstanbul’da geçirmiş, ölüm haberi bütün dünya medyasının ilgisini çekmiş. Yatmakta olduğu hastane gazetecilerle dolarken, hemen sonra bütün dünya gazeteleri Ağa’nın ölümünü “Dünyanın en yaşlı adamı öldü” gibi duyurmuş. Ölümünden sonrasında ailesinden izin alınarak otopsi için Amerika’ya gönderilmesi ise münakaşa mevzusu olmuştur.

8.

160 Yıl Yaşayıp, 3 Asır, 10 Padişah Görüp, 6 Savaşa Katılmış

Toprağa verilirken, torununun torunlarından biri şu şekildeki bağırıyormuş: “Hoy hooy öldü babam! Dünyasına doyamadan gitti!” Zaro Ağa’nın mezarı İstanbul’da Eyüp Kabristanı’nda…

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz