127 Saat Filminin Gerçek Kahramanı Aron Ralston! O Kanyonda Neler Oldu?

0
5426

Aron Ralston tam ismiyle Aron Lee Ralston 27 Ekim 1975 tarihinde ABD’nin İndiana eyaletinde dünyaya gelir. Aron Ralston, Pittsburgh’deki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde makine mühendisliği bölümünü bitirse de, çok sevdiği doğa yürüyüşü ve dağcılığa çok fazla vakit ayırır, hatta öyle ki tamamen hayatını profesyonel dağcılığa adamak için bir süre çalıştığı Intel’den de istifa eder.

1.

Ralston 26 Nisan 2003 tarihinde 27 yaşında iken Utah’ın Wayne County bölgesinde kendine 25 km’lik bir doğa yürüyüşü planlar.
Kanyonları bilirsiniz bazı yerleri geniş, bazı yerleri dardır. Ralston dar bir geçitten aşağıya inmeye çalışırken yukarıdan büyük bir kaya parçası kopar, Ralston kaçmayı başarsa da sağ eli taş ile kanyon arasında sıkışıp kalır.

Burada öleceğime inanmıştım;

Elini kurtarmak için çeşitli denemeler yapsa da hiçbir işe yaramaz. Ralston kimsesiz ve yaralı bir şekilde o dar geçitte mahsur kalır ve bir süre sonra ölümü beklemekten başka yapacak hiçbir şeyinin olmadığını düşünmeye başlar.
Telefonu çekmediği için yardım da çağıramayan Aron Ralston daha sonraki röportajlarında şunları söyler; ”Burada öleceğime inanmıştım. Videolar çekerek ailemle vedalaşıyordum…”

2.

Yürüyüşe çıktığında kaza yaşanmadan önce 2 kızla tanışır, yürüyüşe çıkan kızlar ile bir süre vakit geçirdikten sonra Ralston yürüyüşüne tek başına devam eder. Hatta bu olayla alakalı olarak arkadaşları Ralston’a şu şakayı yapmış; ”Bir daha ki sefere kızlarla devam et.”

Tek bir seçeneği vardı;

Ralston kendini kurtarma çabasından vazgeçtikten ve videolar çektikten sonra acı gerçekle yüzleşmeye başlar. Sonuç olarak hiç kimse öylece ölümü bekleyemez.
Ralston’da hayatta kalmak için elinden geleni yapmış, suyunu idareli kullanmış ve suyu bittiğinde ise idrarını dahi içmek zorunda kalmış. Yanında bulunan çakıyla taşı oymaya çalışsa da nafile. Artık yardım gelmeyeceğini de kabullenen Ralston tek kurtuluşun sağ elini orada bırakması gerektiğini anlamış.

Ralston daha sonra bir röportajında şunları söylemiştir; ”5. gün bitmişti ve bir an ruhum orayı terk etti. Bir evin salonunda gözlerimi açtım, 2-3 yaşlarında sarışın bir çocuğa sarılıyordum. Sanırım o benim henüz doğmamış oğlumdu, ona ulaşabilmek için buradan kurtulmam gerektiğini anladım ve işte o zaman kolumu kesmeye karar verdim.”

3.

Testere 1 filminde ayağını kesen adamı bilirsiniz. O film 2004 yılında vizyona girdi, bu olaydan mı ilham aldılar bilinmez ama Aron Ralston’da hayatta kalmak için bu acı gerçekle yüz yüze gelmişti. ‘Kendi kolunu kesmek veya ölmek.’ Yanıtlanması mecbur olan dünyanın en zor kararlarından biri olsa gerek. Aron Ralston cesaretli davranıyor ve daha öncesinde körelmiş çakısıyla kolunu kesmeye başlıyor.

4.

Çakı keskinliğini kaybettiği için kolunu kesmesi tam bir saat sürmüş ve çakı hakkında daha sonra şunları söylemiştir; ”Markası Leatherman ve 15 dolarlık bir lamba aldığınızda yanında bedava bir çakı almanız istendiğinde nasıl bir çakı alırsanız, o da öyleydi.”

Kolunu bir saatlik çaba sonucunda bedeninden ayırmayı başaran Ralston’ın daha yapması gereken çok şey vardı, çünkü aracı 13 km uzaklıktaydı. Ama ilk önce tek kolla 20 metrelik bir dik yamaçtan inmesi gerekiyordu.

Öleceğini düşünse de…

Bunu başaran Ralston kanyonda sıcağın altında yürümeye başlıyor, fakat neyse ki yürüyüşü sırasında Eric-Monique çifti ve oğulları Andy’e rastlıyor. Hollandalı bu aile Ralston’a su verip yetkilileri durumdan haberdar ediyor. Ralston, kan kaybından öleceğini düşünse de, kolunu kestikten 6 saat sonra, helikopter ile gelen kurtarma ekipleri Aron Ralston’ı kurtarmayı başarıyor.

5.

Ralston kaza sonrasında medyada birçok programa konuk olmuş, röportajlar vermiş ve konuşmalar yapmıştır.
2010 yılında ise yaşadığı bu olay James Franco’nun başrolünde olduğu 127 saat filmi ile beyazperdeye taşındı.

Aron Ralston bu yaşadığı acı olaydan sonra tırmanışlarına yine devam etti. 2005 yılında kazadan önce başlattığı projesi Colorado Fourteener’in tamamına kış mevsiminde yalnız başına çıkan ilk kişi oldu, hem de tek eli olmasına rağmen.
Daha sonra ise 2008 yılında Şili’deki Ojos Del Salado ve Arjantin’deki Monte Pisis dağlarına da tırmandı.

Aron Ralston’ın 2009 yılında evlenip 2012 yılında ayrıldığı Jessica Trusty’den Leo ismini verdikleri sarışın bir oğlu olmuştur.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz