Zonguldak’ta Balıkçıların Avlayacakları Balıkları Yedikleri İçin Kurşunlanan Yunuslar


Gün geçmiyor ki bir güne de ülkemizde yaşanmış bir katliam haberi olmadan başlayalım. Toprağımızın dört bir yanından, deniz kenarında olan deniz canlısını, dağlık bölgede olan yaban hayvanlarını, ormanlık alanda olan ağaçlarını ve kuşlarını kana susamış bir soğukkanlılıkla katlediyor. Yüreklerinde kaldığından şüphe duyduğumuz vicdan duygusunun yanında, koruma altında olan hayvanları sudan sebepler ya da tamamen içlerindeki saf kötülükten beslenen iğrenç insanların cahilliği de üzüntümüze üzüntü katıyor. Geçen hafta yaşanan caretta carettaların sebepsizce kurşunlanmasından sonra bugün de Zonguldak’ta balıkçıların ağlarının kenarındaki 3-5 balığı yediği gerekçesiyle 6 yunus kurşunlanarak öldürüldü!

Kuş türleriyle ilgili çalışmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Sözen, Zonguldak’ın Filyos Beldesi’nde kuş fotoğrafları çekerken denizden gelen silah sesleri duydu.

Bülent Ecevit Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mustafa Sözen, kuş cenneti olan Filyos’ta doğanın en huzurlu melodisini çıkaran kuşları fotoğraflıyordu. O sırada bu güzelliği bozan silah sesleri gelmeye başladı.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir