Yaşamınıza Zarar Verecek 10 Beden Dili Hatası


Bir randevuda, iş görüşmesinde, bir konferansta veya bir partide veya sadece hayatınızdaki ilk kez tanıştığınız biriyle etkileşimde bulunsanız da, iletişim kuralları başarınızın % 58’inin vücudunıza bağlı olduğunu belirtiyor.

10. Zayıf duruş

Omuzlarınızın sarkık durması sizi önemsiz, zayıf ve kendine güvensiz hissettirir. Koltuğunuzdan hafifçe sarkar veya çok geriye yaslanırsanız, yaptığınız işte çok rahat fakat ilgisiz olduğunuzu ifade eder. Hâlâ ikna olmadıysanız, eğri yada kambur gibi durmanın sizin ruh halinizi ve benlik saygınızı düşürebileceğinin bilimsel kanıtı vardır.

9. Zayıf bacaklar ve ayak pozisyonu

Bacak ve ayaklarınızın pozisyonu daha bilinçaltıdır ve bu nedenle kontrol edilmesi daha zor olur. Ancak, güvensizliğinizi iletebilir ve aklınızı veya gizli niyetinizi yansıtabilir. Otururken bacaklarınızı yerleştirme şekli kişiliğinizle ilgili bir şeyi de ortaya çıkarabilir.

A pozisyonunu seçen insanlar (dizler bir arada, ayak ayrı) çocukça, güvensiz ve hayalperest bir görüntüsü çiziyor.
B resminde olduğu gibi çarpılmış ayaklar, savunmacı, uzak veya kapalı fikirli bir tutum sergileyebilir.
C konumu, üstünlük ve önemi işaret eder. Bununla birlikte, aynı zamanda küstahlığı ortaya çıkarır ve resmi durumlarda çoğunlukla uygunsuz ve kaba gözükür.
D resimindeki gibi paralel ayaklar nötr bir konumdadır ve sizi açık ve sakin bir tutum sergilediğinizi gösterir.
Bacakları resim E’deki gibi yerleştirmek, kadınlar için daha yaygındır ve kadınsı ve çekici görünmelerini sağlar.

8. Büyütülen jestler

El ve kol hareketlerini izleyin. Bir kişi çılgınca ellerini tuttuğunda, güven eksikliği ve profesyonellik sinyali verir. Parmaklarınızı kırmak, saçınızı oynamak veya çivi ve dudaklarınızı ısırmak gibi sinir hareketlerinin sizi endişeli ve güvensiz hissettirmesi şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, jestlerin mutlak eksikliği de zararlı olabilir ve çıkar kaybını işaret eder.

7. Çapraz kollar

Çapraz kollarla ayakta durmanız ya da oturmanız, savunmacı bir konumdur; bu, etkilendim de ilgilenmediğiniz izlenimini verebilir. Öte yandan, kollarınızı vücuda paralel tutmak, konuşmaya açık olduğunuzu gösterir. Daha da iyisi, ellerinizi geri koymanız üstünlüğünüz, gücünüz ve güveninizi gösterir. Bununla birlikte, bazı araştırmalara göre, çapraz kollar, zor görevlerle uğraşırken daha fazla ısrarcı olduğunu gösterir.

6. Zayıf el sıkışmaları

Sağlam bir el sıkışma önemlidir. Zayıf bir el sıkışma olan birisi yetersiz yetki ve güven olarak görülebilir. El sıkışma çok güçlü olmasına rağmen, agresif olarak algılanabilir. En kötü el sıkışmalarından birine “ıslak balık el sıkışma” denir – doğada karakter ve soğukta zayıf olan birinin izlenimi veren soğuk ve terli elleri olan zayıf bir el sıkışma.

5. Uygun olmayan göz teması

Göz temasından kaçınmak, bir iş toplantısında hazırlıksız veya profesyonelce görünmenizi, bir tarihte veya bir partide güvensiz veya samimi olmamanızı sağlar. Öte yandan, beden dili uzmanı Carol Kinsey Goman’a göre çok fazla göz teması kaba, korkutucu ve düşmanca görünebilir.

4. Kıpırdanmak

Saçlarınız, elleriniz, telefonunuz veya başka herhangi bir nesneye odaklanmak, iletişim partneriniz için rahatsız edici olabilir ve onların odaklanmasını engelleyebilir. Öte yandan, zayıf ve rahatsız görünüyorsunuz, oysa son zamanlarda yayınlanan bir araştırmaya göre, sersemletmenin bilgiyi daha iyi korumasına yardımcı olduğu gösteriliyor. Kaba olduğunuz ve konuşmaya ilgi duymadığınızı gösteren biriyle konuşurken telefonunuza bakmayın veya konuşmayın.

3. Parmakların ve ellerin yanlış konumu

Avuç içi sürtünmesi ya da bir elin parmaklarını diğer el parmaklarının üzerine koyarak bir “çan kulesi” oluşturması dikkatle kullanılmalıdır. İnandırmak yerine başka bir kişiyi aldatmaya ya da düşüncelerini empoze etmeye çalıştığınız izlenimi verebilirler.

2. Diğerlerini yansıtmıyor

Yansıtma, başkaları ile ilişki kurmanıza izin verir. Aynı zamanda güven geliştirir ve daha derin sohbetler yapmanıza izin verir. Araştırmalar, erkekler kadınlardan daha fazla aynalama gördüklerini gösteriyor ancak kadınlar yansıtma ile daha fazla etkileniyor ve hareketlerini tekrarlayan veya daha çekici duran erkekleri buluyor.

1.Gülümsemek

Gülümsemeler veya başın sallamak, birisine aktif olarak dinlediğinizi bildirmek için güçlü sözsüz ipuçları olarak kullanılabilir. Gülümsemeler çevrelerindeki insanları rahatlattır. Bazı insanlar bacaklarınızın ve kollarınıza dikkat etmezken, herkes yüzünüzdeki işarete tepki gösterecektir. Ayrıca, gülümseme kendinizi iyi hissetmenizi sağlar! Deneyin!


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir