Vücudumuzda Henüz İşe Yaradığını Anlayamadığımız 7 Bölgeyi Biliyor Musunuz?

Vücudumuzda bulunan ve ne işe yaradığı henüz tam olarak bilinmeyen bazı bölgeler ve o bölgeler hakkında kısıtlı bildiklerimiz.


1 Filtrum

Dudaklarınızın hemen üzerinde bulunan çukura verilen isimdir. Üst dudakta ortaya çıkan bu yapı hemen her canlıda vardır. Ancak işlevi henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Genel olarak dudaktaki kas faaliyetleriyle ilgili olduğu söylenmektedir.

2 Enfiye çukuru

Baş parmak ile işaret parmağının "v" şekline getirilip, gerildigi zaman, baş parmağın el bilegine yakin kısmında el üstünde meydana gelen çukura denir. Baş parmak kasının bu çukura etken olduğu için vücudumuza pek bir faydası yoktur.

3 Venüs Gamzesi

Halk arasında bel gamzesi olarak bilinen kısmın entellektüel adıdır. Genellikle kadınlarda rastlanmaktadır. Derinin altında bulunan ve deriyi kendine doğru çekerek çukurlar meydana getiren bağ dokuları oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bel gamzesine sahip olan kadınların cinsel ilişki sırasında daha çabuk tatmin olduğunu kanıtlanmıştır.

4 Dil frenulumu

Halk arasında dil bağı olarak bilinen Frenulum kısalığı dilin alt kısmında bulunan yumuşak dokunun olması gerektiğinden daha kısa olmasıdır. Yanlış bir inanışla genellikle çocuklarda görülen, konuşma gecikmesinin nedeni olarak adlandırılır. Dilin alt kısmında bulunan yumuşak doku, dilin ağız tabanına tutunmasını sağlamaktadır. Fakat bazı durumlarda bu doku gerektiğinden daha kısa yada daha kalın olabilir. Bu durumda dili ağız tabanına daha yakın tutar ve hareketlerini kısıtlar.

5 Lunula

Sadece tırnak ucundaki beyaz kısım değil, tırnağın dibindeki beyaz kısıma da bu isim verilir. Tırnağın dip kısmında, tırnağın yapımından sorumlu hücreler yer alır. Bu kısmın beyaz görünmesinin 2 sebebinin olduğu sanılmaktadır. Birinci sebep, burada tırnak tabakasının daha ince olması ve yeni oluşan tırnak hücrelerinin daha yoğun şekilde bulunmasıdır. ikinci sebep ise buradaki bağ dokusunun gevşek olmasından dolayı ışığın farklı yansıtılmasıdır. Çoğu kimse tırnaktaki beyaz lekeleri vitaminsiz kalmakla ilişkilendirir. Fakat beyaz lekeler mineral eksikliğinden kaynaklanıyor.

6 Dudak frenulumu

Ön dişlerle dudak arasında bulunan yumuşak dokulara dudak bağı denir. Alt ve üst ön dişleirmizin üstünde ve yanakta arka bölgede birden fazla bulunur. Küçük çocukların ağız sağlığı konusunda en sık karşılaştığı problemlerden biri dudak bağıdır. Çocuğun sınırlı yada sıkı bir bağ dokusuna sahip olması yaşamını olumsuz olarak etkileyebiliyor. Dil ve dudak bağları bebeklerde emme, çocuklarda ise; yeme ve konuşma bozukluklarına yol açabiliyor. Gerektiğinden daha kalın ve daha büyük yapıya sahip olabilen dudak bağları başta çocuklar olmak üzere çoğu kişinin yaşamını kötü yönde etkileyebiliyor.

7 Purlicue

Baş ve işaret parmaklarımızın arasında kalan bölge ve mesafeye denir. L harfine benzeyen o boşluğa masaj yaparsanız ağrılarınızın ve halsizliğinizin geçtiğini göreceksiniz.


Beğendin mi? Arkadaşların İle Paylaşabilirsin

20 Paylaşım
242
20 Paylaşım, 242 points
Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
Hadibeh Hadibeh
1
Hadibeh
Beğenmedim Beğenmedim
4
Beğenmedim
Sevdim Sevdim
18
Sevdim
Çok Tatlı Çok Tatlı
1
Çok Tatlı
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
4
Komik
Korkutucu Korkutucu
5
Korkutucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vücudumuzda Henüz İşe Yaradığını Anlayamadığımız 7 Bölgeyi Biliyor Musunuz?

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Giriş Yap

Captcha!
Hadibeh Hesabınız Yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Yenileme

Geri
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Geri
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List