Uyurken Vücudumuzda Gerçekleşen 9 Olağanüstü Şey

Düşler tanrısı Morpheus’un dünyasına konuk olduğumuz anlarda vücudumuzda gerçekleşen birbirinden ilginç 9 olayı sizler için bir araya getirdik.


İşte Uyurken Vücudunuzda Gerçekleşen 9 Büyüleyici Olay;

1. Kaslarınız felç olur

Uykunun en derin noktası olarak kabul edilen REM uykusuna geçildiği vakit tüm kaslar geçici olarak felce uğrar ve bu derin uyku esnasında hareket etmeniz imkansızlaşır. Bu felç durumunun uyandıktan sonra devam etmesi narkolepsi hastalığının bir göstergesidir.

2. Gözleriniz son hızla hareket eder.

Tüm uyku evreleri bedeninizi ve beyninizi sağlıklı ve rahat tutmak için belirli bir amaca hizmet eder. Beş aşamalı olan uyku giderek derinleşen uyku evrelerinin en derini ve en aktif olan REM uykusudur. Uyuduktan 60 ya da 90 sonra gerçekleşen bu olay esnasında gözleriniz istemsiz olarak son hızda ileri geri hareket eder.

3. Büyüme hormonu salgılanır.

Büyüme hormonu olarak bilinen HGH hormonu; kemiklerin, kaslarınızın ve dokularınızın yeniden oluşmasını sağlar. Uyurken salgılanmaya başlayan bu hormon, yaraların iyileşmesine ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Gençken büyümeyi teşvik eden bu hormon en çok uykuda salgılandığı için çocukların uykusunu tam olarak alması çok önemlidir.

4. Boğazınız daralır.

Uyurken boğazını tutan kaslar gevşer ve gırtlağınızın boyutları azalır. Derin horlamanın da sebebi olay burun tıkanıklığı ile birleştiği zaman dayanılmaz boyutlara ulaşır.

5. Dişleriniz gıcırdar.

Bruksizm olarak da adlandırılan bu olay asıl etkisini sabah hissettirir. Güçlü çene ağrılarına sebep olan bruksizm aslen çenede yanlış hizalanma sonucu olan morfolojik bir olay olsa da kimi zaman psikolojik sebeplerle gerçekleşebilir.

6. Spontane gelişen cinsel uyarılmalar yaşarsınız.

Uyku sırasında hem erkekler hem de kadınlar cinsel uyarılma yaşar. Bu durum göz hareketlerinin ve beyin aktivitelerinin en yoğun olduğu dönemde kan akışı ve oksijen ihtiyacı sebebiyle ortaya çıkan doğal bir durumdur. Hormonların en aktif olduğu uyku anında böylesine cinsel uyarılmaların yaşanması aslında çok sıradandır.

7. Beyniniz birikmiş bilgileri serbest bırakır ve hikayeler oluşturur.

Rüyaların oluşma biçimi bilimsel olarak gizemini korumaktadır. Günlük yaşamlarımızda biriktirdiğimiz anılardan ve derin bilinçaltı materyalleri dolu olan beyin hayalperest yapısının da yardımıyla anıları, travmaları ve duyguları birleştirerek çeşitli hikayeler yaratır. Tüm bu olanları neden geceleri ortaya çıktığını belirlemek ise bilimsel olarak henüz mümkün değildir.

8. Ani patlamalar duyabilirsiniz.

Patlayan kafa sendromu olarak da adlandırılan bu nadir fenomen, gerçekte yaşanmayan bir patlamanın etkisiyle uykunun bölünmesi temeline dayanmaktadır. Kişilerde büyük sıkıntı ve korku yaratan bu durumu yaşayan kişiler başlarında bomba patladığını ya da silah ateşlendiği dahi iddia etmektedir. Fiziksel hiçbir etki yaratmayan bu durum psikolojik etkilere neden olmaktadır.

9. Beyniniz kendisini inceler ve onarır.

Rochester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beynimizin uyku esnasında gündüz biriken atıkları temizlediğini keşfetmiştir. Uyku anında aktif hale gelen ve glimatik sistem adı verilen bu olayla beynimizdeki gereksiz bilgiler dışarı atılır. Hayati önem taşıyan bu işlem gerekli bilgilerin depolanmasına ve beyin içi bağlantıların yenilenmesine yardımcı olur. Kaynak: brightside.me

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
Hadibeh Hadibeh
5
Hadibeh
Beğenmedim Beğenmedim
16
Beğenmedim
Sevdim Sevdim
24
Sevdim
Çok Tatlı Çok Tatlı
3
Çok Tatlı
Kızdım Kızdım
4
Kızdım
Komik Komik
8
Komik
Korkutucu Korkutucu
16
Korkutucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uyurken Vücudumuzda Gerçekleşen 9 Olağanüstü Şey

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Giriş Yap

Captcha!
Hadibeh Hesabınız Yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Yenileme

Geri
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Geri
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List