Ülkemizi Farklı Alanlarda İyi veya Kötü Temsil Eden Ünlüler

0
12912

Ülkemizi her alanda temsil eden onlarca ünlü var. Bu içeriğimizde olumlu ya da olumsuz, hangi ünlülerin bizi temsil ettiğini göreceğiz. Listede çok ilginç isimler ve fotoğrafları var.

1. Selda Bağcan

2. Fatih Akın

Türkiye’de ve başta Almanya olmak üzere yurt dışında çok sayıda konser verdi. 1972’de Bulgaristan’da gerçekleştirilen Altın Orfe Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti.

Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel’in yer aldığı Duvara Karşı isimli projesiyle 40 yıl sonra Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanan ikinci Türk yönetmen oldu.

3. Yaşar Kemal

Türk Edebiyatı’nın en önde gelen yazarlardan biri olan Yaşar Kemal, Hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sevilmiş ve birçok kez Nobel’e aday gösterildi ama maalesef alamadı.

4. Suna Kan

Türkiye’nin en iyi keman virtüözlerinden birisi olan Suna Kan’ın 1954’te Cenevre ve Viotti yarışmalarında birincilik aldı.Dünyanın her yerinde konserler ve resitaller veren Suna Kan, 1971’den bu yana devlet sanatçısı unvanını taşıyor.

5. Sertab Erener

90’lı yılların sonunda ve 2000’li yılların başında muhteşem bir çıkış yakalayıp herkes tarafından sevilen bir şarkıcı, 2003’te Eurovision’u kazanarak çok büyük bir başarı elde etti ve gönüllerimize taht kurdu.

6.

Dünya onu o meşhur dirsekten tuz dökme hareketi ile tanıdı, sosyal medyanın gündemi haline getirecek kadar çok sevdi ve ona “salt bae” lakabını verip bir fenomen haline getirdi. Biz ise Nusr-Et restoran zincirinin arkasındaki adam Nusret Gökçe’yi tüm bunlardan çok önce tanıyorduk. Erzurum doğumlu etlere fısıldayan adam biz kendimizi bildik bileli Türk et dünyasının bir parçası.

7. Güher & Süher Pekinel Kardeşler: Hayatları belgesel oldu

Türk ikiz piyano sanatçıları Güher Pekinel ve Süher Pekinel, dünyanın en iyi piyano ikililerinden kabul ediliyorlar. 1991’den bu yana devlet sanatçısı unvanına sahip olan Pekinel kardeşler, klasik müziğin yanı sıra modern müzik repertuarındaki eserleri de icra ediyor.

8. Mercan Dede: Doğu ile Batı’yı birleştiriyor

Dünyaca ünlü Türk neyzen Mercan Dede, sufi müziğini etnik enstrüman ve sanatçılarla zenginleştirip elektronik müzikle harmanlıyor. Yani eski ile yeniyi, Doğu ile Batı’yi birleştiriyor. Kasım 2007’de çıkardığı ‘800’ albümü özellikle Avrupa’da ilgi gördü, Avrupa Dünya Müziği Listesi’nde (World Music Chart Europe) 2008 yılının Nisan ayında birinci sıraya yükseldi.

9. Tarkan: Pop müzikte Türkiye temsilcisi

 Dünyada en fazla tanınan türk pop şarkıcısı Tarkan, ‘Kıl Oldum Abi’ şarkısıyla ünlendi. Dudu şarkısı, Rusya’da 1 milyon satış rakamına ulaştı ve en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı. Bugün bile dünyanın dört bir tarafındaki kulüplerde ansızın çalınan ‘Şımarık’ şarkısına rastlayabilirsiniz.

10. İdil Biret: Dünyanın en geniş repertuvarlı piyanisti

 Türk piyano sanatçısı İdil Biret, Paris Ulusal Konservatuarı’nı birincilikle bitirdiğinde 15 yaşındaydı. 16 yaşından itibaren çeşitli dünya sahnelerinde yer aldı.

11. Genco Erkal: Fransa sahnelerinden geçti

 Tiyatro sanatçısı Genco Erkal sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da tanınan bir isim. 1993-1998 arasında, Paris’te ve Avignon Festivali’nde Fransızca da oynamaya başlayan Genco Erkal, üç Fransız yapımında rol aldı: Nâzım Hikmet’ten ‘Sevdalı Bulut’, Philippe Minyana’dan ‘Ou vas-tu Jérémie?’ ve Paulo Coelho’nun ünlü romanından uyarlanan ‘Simyacı’.

12. Ferhan Şensoy: Amsterdam ve Rotterdam’da bin kez tiyatro sahnesine çıktı!

 Tiyatro, sinema, televizyon oyunculuğu; yetmez bir de üzerine roman, deneme, günlük, senaryo yazarlığı… On parmağında on marifet sanatçımız Ferhan Şensoy, 1975 yılında Montreal’da, “Ce Fou De Gogol” adlı oyunuyla, “En İyi Yabancı Yazar” ödülünü aldı.

13. Serra Yılmaz: İtalya’nın komedi kraliçesi seçildi

 Oyuncu Serra Yılmaz, İtalyan sinema dünyasının aranan isimlerinden biri. Öyle ki, 2011 Venedik Film Festivali’nde ‘ilk yapıt’ kategorisinde jüri üyesi olarak görev almıştı. Bu yıl ise İtalya’da MIX Milano Festivali’nde ‘Komedi Kraliçesi’ (Queen of Comedy) ödülüne layık görüldü.

14. Sibel Kekilli

Türk asıllı Alman oyuncu, Altın Ayı ve Altın Portakal başta olmak üzere birçok ödüle layık görülmüştür. Dünyaca ünlü Game Of Thrones dizisinin 3. sezonuna katıldı. Dizide oynadığı karakteri başarıyla canlandıran Sibel Kekilli oldukça olumlu eleştiriler aldı. Cinsel içerikli filmlerinden dolayı ağır eliştiriler alsa da, sonrasında sinema ve dizi dünyasında önemli karakterler canlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here