Türkiye’de Yaşayan En Vahşi 7 Hayvan


Konumu nedeniyle birçok hayvana ev sahipliği yapan Anadolu’da yaşayan en vahşi 7 hayvan..

Asya ve Avrupa arasında bir köprü olan Anadolu bu özelliği sayesinde birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır ve bu hayvanların arasında birçok vahşi hayvan yer almaktadır. Ülkemiz yapısı, konumu ve iklim özellikleri sayesinde yüzlerce çeşit hayvanı barındırmaktadır bu hayvanlar arasında Anadolu parsı, vaşak, çizgili sırtlan gibi birçok vahşi hayvan vardır.

7. Köpek Balığı

Deniz temalı birçok filmin baş rolünde olan köpek balığı ülkemizde de yaşamaktadır. Ülkemizde 34 tür köpek balığı yaşadığı bilinmektedir..

6. Kurt

Tarihimizde ve Mitolojimizde önemli bir yere sahip olan kurt ülkemizde yaşayan vahşi hayvanlardan bir tanesidir.

5. Karakulak

Türkiye’de yaşayan vahşi yaban kedilerinden bir tanesi olan karakulak ortalama olarak 10 kg civarında bir ağırlığa sahiptir. Karakulak ile vaşak birbirine benzemesi nedeniyle aynı sanılmaktadır fakat hiçbir bağlantıları yoktur.

4. Vaşak

Ülkemizde yaşayan ve bayağı vaşak olarak adlandırılan bu vahşi kedi türü vaşak dendiğinde ilk akla gelen türdür. Ülkemizde son yıllarda avcılar tarafından vurulması ile haberlerde yer alan vaşaklar oldukça vahşi hayvanlardan bir tanesidir.

3. Altın Çakal

Bayağı çakal olarak bilinen ve köpekgiller familyasından olan altın çakal Türkiye’nin her bölgesinde görülen vahşi bir hayvandır. Çok iyi bir koşucu olan altın çakal kurtların az olduğu ve azaldığı bölgelerde popülasyonunu arttırır.

2. Çizgili Sırtlan

Oldukça vahşi bir hayvan olan çizgili sırtlanın yaşam alanı çöl ve kurak iklimler olduğu için Türkiye’de Güney ve Doğu Anadolu Bölge’lerinde yaşamaktadır.

1. Anadolu Parsı

Orta Doğu’da sık görülen İran parsının Anadolu’daki bir ırkı olan Anadolu parsı fazlasıyla yırtıcı bir hayvandır. Erkekleri 45–70 kg ağırlığına ulaşabilen Anadolu Parsı ortalama olarak 20 yıl yaşar.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir