Su Altında Bulunan En Garip 10 Şey


Bu içerikte sizlerle beraber deniz altında, insanların şans eseri bulduğu yerleri, maddeleri veya yerleri inceleyeceğiz. Keyifli okumalar…

10. Khambhat Kenti

Hindistan kıyılarında denizin 36 metre altında bulunan antik Batışehir 2001 yılında yanlışlıkla keşfedildi kentin içinde bulunan tabak çatal ve insan kemiklerine bakılacak olursa Khambhat Kenti tam 9500 yaşında. Bu tarih Buz Devri’nin bittiği döneme denk geliyor. Bu da bu kentin buzların erimesiyle sular altında kalmış olması olasılığını arttırıyor.

9. 2000 Yıllık İskelet

Antik Çağ’a ait bulunan ilk gemi batığı olma özelliğini taşıyan ünlü antika Antikythera kazılarında, 100 yılı aşkın süredir devam eden kazılarda 2000 yıllık bir insan iskeleti ortaya çıkarıldı. İskeletten ele edilecek dna örnekleri sayesinde tarihte arkeologlar tarafından incelenen Bu ilk gemi batığından yeni bilgiler elde edilmesi bekleniyor. Kemiklerden bazıları anda paramparça olurken aralarında bacak kemiklerinde sayılabileceği çoğu kemik sağlam olarak gün ışığına çıkarıldı.

8. Apollo 11 Kalıntısı

Mart 2013’te Amazon’un kurusucu Jeff Bezos tamamen çılgınca bir şey yapmaya karar verdi ve Apollo 11’in denizin altında gömülü olan motorlarını geri almanın zamanı geldiğini söyledi. Uzay gemisinin parçalarını 1969’dan beri okyanusta bekliyordu. Çıkarılan motor parçaları Kansas Cosmosphere uzay merkezinde sergilenmek üzere tamir edilip onarıldı.

7. Kaderine Terk Edilmiş Zümrütler

Florida, Key West’ten Jay Miscovish 2010’da bir barda arkadaşından bir hazine haritası aldı. Part-time hazine avcılı ve dalgıçlık yapan adam Milyonlarca dolar Servet değerindeki zümrütleri bulmak için Florida’nın Gulf sahilinde keşfe çıktı ve aradığını buldu. Zümrütlerin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor ancak bu keşif federal araştırmacıların gözünden kaçmadı ve Miscovich zümrütlerden kendisine ödenecek pay olan 80 pounds yani 96.664 euro değerindeki parayı bile almakta zorlandı. “Çünkü hazineyi denizden çıkardığına inandırmak için stresli bir sorgulamaya çekildi. Sonunda Miscovich kendi hayatına devam etme kararı aldı. Bazen hazineleri yerinde bırakmak daha iyidir.”

6) Lazarus Balığı: Koelakant balığı

Bilim adamları, 65 milyon yıl önce Koelakant’ın neslinin tükendiğine inanıyorlardı. Ve 1938’de bir deniz biyologu tarafından Afrika sahillerinde Endonezyo’da ikinci tür bir Koelakant keşfedildi. Milyonlarca yıl önceki türünden genetik olarak oldukça uzaklaşmış olsa da büyük yankı uyandırdı. Ancak bu tür, yenilmez durumda olduğundan balıkçılar tarafından kötü av olarak görülüyor.

5) Korsan gemisi ve ateş topu

1718’de efsaneleşmiş bir korsan olan Blackbeard’ın gemisi Beaufort sahillerinde batırıldı. 1966’da içerisindeki binlerce kalıntıyla beraber bir batık gemi olan Kraliçe Anne’s İntikamı gemisinin kalıntıları bulundu. 2013’te Kuzey Carolina’nın Kültürel Kaynaklar Departmanı yüzlerce kiloluk büyük silahları derinliklerden çıkarttı. Sonunda 20 farklı top kurtarıldı ve tadilat edildi.

4) Dinazor devrine ait mikroplar

Okyanusun derinliklerinde koelakant balığından bile eski olan bir şey saklanıyordu. 2012’de derin deniz sularında dinazor döneminden kalma mikroplara rastlandı.

86 milyon yıldır hiçbir şey yemeden yaşayan bu mikroplar hala yaşıyordu ve dünya üzerinde yaşayan en yaşlı canlılar olarak kabul edildi.

3) Hitler döneminden kalma kayıp gümüşler

Atlantik Okyanusu’nda 36 milyon dolar değerinde 61 ton gümüş bulundu. 1941’de Naziler tarafından vurulan İngiliz SS Gairsoppa gemisi atıklarından çıkan bu gümüşler tek bölgede bulunmuş en fazla hazine dünya rekorunu kırdı. 2012 yazında Tampa, Florida’daki Odyssey Deniz Araştırmaları ekibi totalde 240 tonu bulan batık gümüşlerin yüzde 20’sini geri kurtarmayı başardıklarını belirtti.

2) Efsanevi deniz canavarı

Deniz altından çıkan en ilginç keşifler listesi, efsanelere konu olan dev dokunaçlara sahip deniz canavarı olmadan tamamlanamazdı.” 12 metrelik dev mürekkepbalığının yaşayan örneği ilk defa 2001’de larva örneğiyle bulundu. Büyümüş dev mürekkepbalığının belgeseli ise 2012’de Discovery Channel’da gösterildi.

1) Yunanistan’ın antik bilgisayarı

1900 yılında, Elias Stadiatos adlı bir Yunan süngerci, Yunanistan’da Antikythera adlı küçük bir adanın yakınlarında, eski çağlardan kalma bir batık keşfetti. Bu yaklaşık MÖ 87 yılında batmış bir yük gemisiydi. Bunun içinde bulunan Antikythera Düzeneği, bilinen en eski çarklı düzenek. Keşfedildiği günden bu yana bilim ve teknoloji tarihçileri için gizemini koruyor.

Düzenekle ilgili en çok kabul edilen görüş, kimi gökcisimlerinin gökyüzündeki konumlarını modellemeye yarayan bir tür “analog bilgisayar” olduğu.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir