Saatlerce Yüzebilen ve Deniz Canlılarıyla Beslenen Nadir Bir Tür: Deniz Kurtları


Kurt dendiği zaman akılda canlanan görüntü sisli ve dolunaylı bir gecede ormanda tüm heybetiyle uluyan hayvanlardır herhalde. Ya da bunda izlediğimiz filmlerin ve belgesellerin etkili olduğu da yadsınamaz. Şimdi sizi tanıştıracağımız kurt türü ise deniz kurtları. Akrabaları gibi karada yaşıyor olsalar da adaları tercih eden bu hayvanların beslenme alışkanlıkları ise deniz canlıları üzerine kurulu. Britanya Kolumbiyası’nın Pasific sahillerinde yaşayan deniz kurtlarını fotoğraflayan Ian McAllister bize onların nasıl büyülü bir dünyada yaşadıklarını da göstermiş oluyor.

Sea-wolves, yani deniz kurtları adını mükemmel birer yüzücü olmalarından alıyorlar.

Karada yaşayan ve diğer akrabalarıyla genetik olarak da farklılık gösteren bu hayvanlar, adalar arasını yüzerek de geçebiliyorlar.

Beslenme alışkanlıklarının %90’ını deniz canlılarının oluşturması da onların bu adı almasında büyük bir etken. Özellikle somon balığına bayılıyorlarmış.

Onları yüzerken fotoğraflamak isteyen McAllister, bir ara kurdun nefesini şnorkelinde hissedecek kadar yakınlaştığını görmüş.

Fakat adama zarar vermediği gibi güzel kareler de yakalamasını sağlayan deniz kurtları, yaşadıkları bölgede birer peri masalını yaşıyor gibiler.

Sudaki becerileri ile 12 km yüzebilen bu olağanüstü canlılar ayrıca diğer akrabalarına göre boy olarak da daha küçükler.

Her güzel şeyin illaki bitmesi gibi, maalesef deniz kurtlarının da nesli tükenme tehlikesi altında.

McAllister’ın yakaladığı bu güzel kareler sayesinde vahşi Pasifik sahillerine gidemesek de onları yakından görüp eriyebiliyoruz.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir