Profesörü ‘Şortun Çok Kısa’ Deyince Tamamen Soyunan Öğrenci


ABD’nin ünlü üniversitelerinden birinde geçtiğimiz hafta oldukça sıra dışı bir protesto yaşandı. 44 yaşındaki profesör Rebekah Maggor, sunum yapmakta olan öğrencisinin giyimini eleştirince genç kadın beklenmedik bir tepki verdi.

18 yaşındaki Letitia Chai’in ve sınıftan bazı öğrencilerin kıyafetlerini çıkarmasıyla gerçekleşen bu eylemi sizler için DailyMail’den derledik.

18 yaşındaki Letitia Chai, New York’ta Cornell Üniversitesi’nde okuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bireysel protesto ile de haberlere çıktı.

Kaynak: 1

18 yaşındaki Letitia Chai, New York’ta Cornell Üniversitesi’nde okuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığı bireysel protesto ile de haberlere çıktı.

İddiasına göre Letitia, derslerinden biri için göçmenlik üzerine bir sunum yaptığı sırada, 44 yaşındaki kadın profesörü Rebekah Maggor giysilerini eleştirdi.

Facebook üzerinden canlı yayını olan sunum ve protesto esnasında ‘şortun çok kısa’ yorumu üzerine, tüm sınıfın önünde kıyafetlerini çıkaran bir kız öğrenci görülüyor.

Letitia, üzerindeki uzun kollu gömleği ve kot şorta profesörünün ilk tepkisinin “Bunları giyiyor olmaktan gerçekten memnun musun?” cümlesi olduğunu öne sürdü.

Letitia sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, profesörünün hemen ardından genç kadının şortunun çok kısa olduğunu söylediğini anlattı.

“Ve beyaz bir kadın olan profesörüm, şöyle devam etti, şortun fazla kısa!”

İşte bu noktada, Letitia aldığı suçlamalara dayanamayınca kıyafetlerini çıkararak sessiz bir protesto gerçekleştirdi.

“Profesörüm sonra tüm sınıfımın önünde bana, erkeklerin bakışlarını sunumumdan kendi vücuduma çektiğimi anlatmaya başladı.”

“Bu kıyafeti giyerek bir mesaj veriyormuşum. Ben de verdiğim mesaj her ne ise, onu ya da başka birini daha rahat ettirmek için değiştirmeyeceğimi söyledim. Letitia’nın iddialarına göre, profesör daha sonra genç kadına, ‘bu kıyafetlerine annen ne diyor acaba?’ diye söylenerek sınıfı terk etti.

Profesör Rebekah Maggor okul gazetesine verdiği açıklamada ise, “yaşananların saptırıldığı ve öğrencilerinin giyimlerine asla karışmadığı” yer alıyor.

Sınıfta bulunan öğrencilerin bir kısmı Letitia’yı savunurken, diğer bir kısmı bir bildirge yayınlayarak profesör Maggor’un sözlerinin yanlış anlatıldığını öne sürdü.

Bu öğrencilerin açıklamasına göre profesör kızın giyimine karışmıyor, toplum önünde konuşma yaparken uygun giyim ve profesyonelliğe dikkat çekmek istiyordu.

Öğrenci gazetesinde yer alan habere göre, sınıfta yer alan 44 öğrenciden 28’i de onu desteklemek için giysilerini çıkardı.

Prof. Rebekah Maggor ise suçlamaları reddediyor ve “Ben öğrencilerime ne giyeceklerini söylemem. Kendi kararlarını verip kendilerini yansıtmalarını söylerim.” diyor.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir