Para Kullanmayı Öğrenince Fuhuş Yapmaya Başlayan Kapuçin Maymunları


Bu içeriğimiz aslına bakarsanız evrimin ve maymundan geldiğimizin bir kanıtı olabilir. Darwin Amca şu içeriği okuyabilseydi muhtemelen gözleri yaşarırdı.

Yale Üniversitesi’nde araştırmacı olan ekonomist Keith Chen ve psikolog Laurie Santos, Kapuçin maymunlarına para kullanmayı öğretirlerse neler olabileceğini merak etti.

Bunun üstüne böyle bir deney yapmaya karar veren ikiliyi bu deneye iten bir başka sebep ise Kapuçin maymunlarının dünyanın en bencil hayvanları arasında olmasıydı.

Chen yaptığı açıklamada ” Kapuçinler yemek ve seks odaklı bir yaşama sahip. Onlara sabahtan akşama kadar şekerleme verseniz bile yediklerini kustuktan sonra daha fazla yemek için yanınıza gelirler.”

Bu deneyin asıl amacı maymunların bencilliğini ortaya çıkarmak ve onları para kullanmaya iten dürtüleri gözlemlemekti.

Başarılı olan denemelerden sonra maymunlar para karşılığında jelibon, üzüm ve elma gibi şeyler almayı öğrendi.

Chen, kapuçin maymunlarına para gibi kullanmaları için ortası delik gümüş ve yuvarlak diskler verdi. Maymunların bu diskleri bir şeyler alabilmek için kullanmayı öğrenmesi ise Chen’in 7 ayını aldı.

Maymunların bütçe hesaplaması, bizimkine çok benzer özellikler gösterdi. Hatta jelibonu daha çok seven maymunlar daha fazla jelibon almak için üzümlerden az az almaya bile başladı.

Ardından kapuçin maymunlarına kumar oynamayı öğreten Chen; “İnsanların yaptığı gibi saçma kararlar veriyorlardı. İstatistiksel olarak kapuçinler borsacılardan farksız bir haldeydi.” diyor.

Bir araştırmacı, iki maymunun kendilerine dağıtılan diskleri seks karşılığında dişi kapuçinlere verdiğine şahit oldu. Seksten sonra ise dişi kapuçinler kazandıkları parayla üzüm almaya gidiyorlardı.

Para dağıtımı sırasında tıpkı insanlardaki gibi disk çalmaya çalışan kapuçin maymunları bile oldu.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir