Palm Yağı Uğruna Yapılanlar Bir Kalbiniz Varsa Lütfen Bu Mesajı Yoksaymayın


Gereksiz süpermarket ürünleri yapımı uğruna ucuz palmiye yağı elde etmek için, yeryüzündeki en hassas ve eşsiz yaşam alanlarının bazılarında büyük bir ölçekte katlediliyor.

İlk Olarak Palm Yağı Nedir ?

Palm yağı ya da diğer adıyla Palmiye yağı, palmiye meyvesinden edilen bir yarı katı bitkisel yağdır. Palmiye yağı ağırlıklı olarak makina yağı ve dizel veya biyodizel üretiminde kullanılmaktadır.

Palmiye yağı nispeten yeni bir olgudur, ancak şirketler ne kadar ucuz olduğunu fark ettikleri için, kâr adına yaptıklarında ve  gerçekleştirdiği yıkımlarda bir sınırlamaları yok.

Palmiye Yağı: Hurma yağı, zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi daha sağlıklı bileşenlere göre daha ucuz bir alternatiftir.

Aperatif yiyeceklerden şampuana kadar her şeyde bulunur. Her yediğinizde kalbe zarar verir veya onunla duş aldığınızda.

En kötü etkilenen bölgeler, Borneo, Sumatra, Endonezya ve Malezya’dır ve yıkımın ölçeği dehşet verici. Orman işçilerine yollarına çıkan HER ŞEY’yi uzaklaştırma talimatı verilmiştir, bu hayvan habitatlarının ve hatta hayvanların kendisinin yok edilmesi demektir.

Palmiye ormanlarının ziyarete giden insanların ağzından çıkan tek şey: Her taraf palalar ile yaralanmış orangutanlar ile dolu.

Fotoğraf: (AP Photo/Binsar Bakkara)

Palmiye yağı için yapılan bu tahribat nedeniyle son 20 yılda orangutan habitatının% 90’ı tahrip olmuştur. Eğer aynı oranda devam ederse, orangutanlar yaşamlarımızda, tam olarak bir kaç yıl içinde soyu tükenecektir.

Ancak yapabileceğiniz bir şey var.

Bu korkunç süreci durdurmanın en kolay yolu, palmiye yağı bulunan şeyleri satın almayı bırakmaktır. Başlangıçta kaç tane ev ürününün olduğunu fark ettiğinizde, herkes yarın palm yağı ürünlerini satın almayı durdurursa, zor görünebilir tabi ama bunun sanayisi olmaz firmalar vazgeçmek zorunda kalır. Gerçekten bu kadar basit.

Yada, palmiye yağı kullandığını bildiğimiz markalara veya mağazalara yazabilir ve palmiye yağı içeren ürünlerini boykot edeceğiniz konusunda bilgilendirebilirsiniz. Şirketler sadece müşterilerinin mutluluğu konusunda başarılı olurlar ve eğer yeterince insan sesi duyulursa, bu konuda bir şeyler yapmak için değişime başlamalıdırlar.

Kaynak: organicandhealthy

Hadibeh.com sitesinin birbirinden ilginç yazılarını okumak için sayfamızı beğebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir