Özel İzinler İle Kısıtlı Fotoğraf Çekimine İzin Verilen Kuzey Kore’den Hiç Görmediğiniz Kareler


Dünyanın Kuzey Kore’ye yönelik tutumu, oynak alay ve gerçek korku arasında geçiş yapma eğilimindedir.  Ondan önceki diktatörlükler gibi – Nazi Almanyası ve Sovyet Rusyası – Kuzey Kore, mimarisiyle bu duygu çeşitliliğini yansıtıyor.

Pyongyang’ın başkentine giren ziyaretçiler, Yeniden Birleşme Arşivi’nden geçiyorlar. Yapışık bir Kuzey ve Güney Kore tutan iki kadın, yüce lider Kim Il Sung’un iki ülke için vizyonunu sembolize ediyor.

Hemen ardından Kuzey Kore İşçi Anıtı beliriyor. Anıtın üzerinde ise “Kore partisi, tüm Korelilerin zaferlerinin organizatörü ve lideri!” yazıyor.

Pyongyang şehir silüeti, şu anda dünyanın en uzun terk edilmiş binası olan 105 katlı Ryugyong Hotel tarafından işaretlenmiştir. 1992’den beri üzerinde hiçbir çalışma yapılmadı.

Şehrin diğer tarafında, 558 metre uzunluğundaki Juche Kulesi, Taedong Nehri’nin yukarısında uzanıyor.

Kuzey Kore’nin en etkileyici (ve göz korkutucu) mimarisinin bir kısmı, şehir merkezinde, yayılan Manyongdae Çocuk Sarayı gibi yaşıyor. Bir annenin kucaklamasını taklit etmek için iki “kol” vardır.

Kuzey Kore’nin kendi elektriği yeteri kadar yok, bu yüzden geceleri tüm ülke zifiri karanlığa gidiyor. Ülkenin kurucusu Kim Il-Sung’un bir resmini aydınlatmak için ne küçük kalıntılar var.

Binlerce saat çalışan binlerce işçi olmasaydı, sanıyoruz bu binalar da olamazdı…

Koşullar tamamen kötü değilse de tehlikeli.

Ülke mimarisinin çoğu, 1972-1994 yılları arasında liderlik eden Kuzey Kore’nin liderleri Kim Il-Sung ve 2011’de kendi ölümüne kadar Sung’u takip eden Kim Jong Il’i onurlandırmak anlamına geliyor.

Bu iki adam Pyongyang Meydanı’nın her yerinde gururla hatırlanır, en belirgin olanı ise Halk Büyük Meclisi salonundadır.

Yakınlarda Kore’nin Kore Savaşı sırasında emperyalist Amerikan güçleri üzerindeki zaferini kutlayan Anavatan Kurtuluş Savaşı Müzesi bulunmaktadır.

Pyongyang’ın merkezindeki bir bina “Büyük yoldaşlar Kim Il Sung ve Kim Jong Il sonsuza dek bizimle olacaklar” diye yazıyor.

Bariz propagandayı göz ardı ederek, Kuzey Kore mimarisinin gerçekten etkileyici olan birçok yönü var. Metro istasyonu dünyanın en süslüleri arasındadır.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Kuzey Kore de dünyanın en büyük spor arenasına ev sahipliği yapıyor.

Bu büyüleyici stadyum, tam kapasite dolu olduğunda, içeride 150.000 kişiyi olduğu anlamına gelir ve çoğunlukla geleneksel toplu oyunlar için kullanılır.

Sıkıcı günlük yaşamlarının arasında, insanlar bir parça eğlenceli vakit geçirmek için, Munsu Su Parkı’na giderler…

Bilim ayrıca Kuzey Kore’de de büyük bir rol oynamaktadır. Örneğin, Sci-Tech Kompleksi bir atom şeklinde inşa edildi ve 2015’in başında açıldı.

Ülkenin lideri Kim Jong, bu merkez için “Bilim ve teknolojinin ilerlemesi vatanın ilerlemesi demektir.” cümlesini kurmuştur.

Yapı, Kuzey Kore’nin inovasyonda küresel bir güç olma merkezi olarak kullanmak istediği Mirae Scientists Street’e katılıyor.

Bazı apartmanlarda küçük güneş enerjisi ile çalışan panelleri göze çarpıyor.

Binaların çoğu cesur renk paletleri ve endüstriyel mimarileri ile dikkat çekiyor.

Ancak sosyal yapılarda, örnek Wonsan Bebek Evi ve Yetimhanesi gibi, parlak pastelleri tercih ediyorlar.

2015 yılının Haziran ayında tamamlanan bu bakım evi, birden çok katlıdır. Burada kullanılan mavi ve sarılar, Kuzey Kore’nin dominant yapısı içerisinde daha rahatlatıcı bir görüntüye sahiptir.

Her ne kadar parlak noktalar olursa olsun, uzaktaki siluet, Kuzey Kore’nin iktidar ve güç ile ilgili takıntısını açıkça ortaya koymaktadır.

Kaynak: 1

Hadibeh.com’u Takip Ederek Sizi Şaşırtacak Daha Fazla Bilgilere ulaşabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir