Osmanlı Devleti’nde Halkı Van Gölü Canavarından Korumak İçin Yapılmış İlanlar


Bir Asır Önce Osmanlı Basınında da Yer Bulan Garip Bir Efsane: Van Gölü Canavarı, Van Gölü’müzün biricik efsanesinden bahsediyoruz sizlere. Küçüklüğümüzden beri aşina olduğumuz bir efsane… Hepimizin duyduğu ama inanmadığı bu hikayenin çok eskilere, hatta 1 asır önceye dayandığını söylesek…

Abdulhamit Han döneminde yayınlanan Saadet Gazetesi’nin 28 Şaban 1306 ( 29 Nisan 1889) yılında çıkan 1323. sayısında garip bir haber yer alır…

Bu habere göre ; Bitlis Merkez Sancağı’na bağlı Hizan kazası ahalisinden üç kişi yolculuğa çıkıp, Bulanık tarafına giderler. Van Gölü’nün Tatvan-Ahlat arası sahillerinden geçerken aralarından birisi namaz kılmak ister.

Tam da bu yüzden göle yaklaşan kişi abdest almak için suya girer. Sıra ayaklarına geldiğinde ise gölde garip bir hareketlenme fark edilir.

Birden denizden bir hayvan abdest alan kişinin ayağına sarılır ve onu göle çekmeye çalışır. Arkadaşları ise adamı gölden çıkarmak için büyük çaba harcarlar.

Zor bir şekilde hayvanın ellerinden kurtulan adama hayvan tekrardan hücum eder ve bu sefer tüm bacağını kapmayı başarır. Arkadaşları bu sefer ateş yakarak hayvanı öldürmeye karar verirler.

Ateşle yakmaya çalışırken hayvandan yürek tırmalayan bir çığlık duyulur. Hayvan büyük bir feryatla havaya doğru fırlar. Sonrasında 25 metre yükseğe zıplayıp denize dalar ve adamı da yanında götürür.

Van Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı İkram Kali ise bu konuyla ilgili olarak “bugüne kadar iddia edilen tartışmalar yeni bir boyut kazandı” şeklinde konuştu.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir