Okurken ‘Olmaz Olsun Böylesi!’ Diyeceğiniz, Fransızlara Ait Beyin Bükücü Saray Adetleri


Fransızların birbirinden ilginç adetlerini öğrenip halinize şükredeceksiniz!

1. Tırmalamak dururken kapı çalmak da neymiş? İlginçlikte bir dünya markası olan saray ahalisi, gizli saklı işler çevirdiklerinde kapıyı ‘tıklatmak’ yerine ‘tırmalamayı’ tercih ediyormuş.

2. Saray ahalisi için ‘rahatlık’ her daim önemliydi, bu yüzden kraliçenin nedimeleri bulundukları her yere tuvaletini yapıyordu.

3. Böylesi, hayatta herkese nasip olmaz! Sarayda yaşamanın en büyük ayrıcalıklarından biri de kralın çıplak bedenini görebilmekti.

4. Adabı vardır oturmanın… Saraydakiler, bir yere oturduğunda bu sadece dinlenmek istediğinin işareti değildi. Aynı zamanda rütbesinin ne olduğunu da gösteriyordu.

5. Fransız modası diye bir şey icat etmişler; sanırsınız işkence! Erkekler ve kadınlar, sarayda uzun topuklu ayakkabı giyiyorlardı…

6. Saray nedimelerinin elbiseleri öyle büyük ve öyle ağırdı ki, düşmeden yürüyebilmek için öncesinde pratik yapmak zorundaydılar.

7. Şapka çıkarırken bile iki kere düşünün, maksat statünüz sarsılmasın!

8. Saraylıysan yataktan çıkmana gerek yok, bırak düşük rütbeliler senin ayağına gelsin!

9. Biri yer biri bakar… Hele ki kral değilsen, el mahkum yemek bitene kadar diğerlerini izleyeceksin!

10. Odalar iki kapılı… Ama bütün yollar sana çıkıyor! İki kapının ikisini birden kullanabilmek bile ne kadar soylu olduğunuzun bir göstergesiydi.


Like it? Share with your friends!

Bunlarda Dikkatinizi Çekebilir