Nasa: Potansiyel Yaşanabilir bir ‘Kardeş Güneş Sistemi’ Keşfini Duyurdu

NASA çarpıcı bir gelişmenin haberini kamuoyuyla paylaştı: Güneş Sistemi dışında yer alan ve bir yıldızın yörüngesinde bulunan 7 yeni gezegen keşfedildi


Bugüne kadarki en önemli gezinmeyle ilgili keşiflerden birinde NASA sadece 39 ışık yılı uzaklıkta bir yıldızın yaşanabilir veya 'ılıman bölgede' Güneş sisteminin yörüngesinde bulunmayan yedi  tane Dünya boyutundaki gezegenlerin keşfini duyurdu.

NASA araştırmacılarının çarpıcı açıklamasına göre, yeni keşfedilen 7 gezegen, diğer özelliklerinin de değerlendirilmesiyle, potansiyel olarak yüzeyinde su bulundurabilir!Bununla birlikte, bu gezegenlerden üçü, canlılığın bir olasılık olarak görülebileceği "yaşanabilir" bölge içinde."Exoplanet" olarak adlandırılan ve Güneş Sistemi dışında yer alan bu gezegenler, Dünya'dan 40 ışık yılı uzaklıkta bulunmakta ve Trappist-1 ismi verilen yıldızın yörüngesinde. Trappist-1'in düşük kütleli ve soğuk bir yıldız olduğunu düşünülüyor.

Trappist-1 yıldızı ve yörüngesindeki gezegenler Gezegenler, NASA'nın Spitzer Uzay Teleskobu ve dünyada bulunan gözlemevleri kullanılarak tespit edildi. Trappist-1 gezegenlerinden üçünün yüzey sıcaklığının, yeterli atmosfer basıncı göz önüne alındığında sıvı su varlığını destekleyebileceği ve "yaşanabilir bölge" tanımına girebileceği düşünülüyor.

Ancak takım, NASA'nın Spitzer uzay teleskobunu kullanarak sistemi daha da yakından inceledikten sonra, sistemde dört gezegen daha keşfedildi.

Bu keşfin şaşkınlığını bir perspektif haline getirmek istersen, burada NASA'nın Spitzer Bilim Merkezi müdürü Sean Carey, içinde yaşadığımız galaksiyle ilgili sizi hayrete düşürecek:

Daha detaylı haber için: http://www.sciencealert.com/breaking-news-nasa-is-making-a-huge-exoplanet-announcement-right-now

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
Hadibeh Hadibeh
0
Hadibeh
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Çok Tatlı Çok Tatlı
0
Çok Tatlı
Kızdım Kızdım
0
Kızdım
Komik Komik
0
Komik
Korkutucu Korkutucu
0
Korkutucu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasa: Potansiyel Yaşanabilir bir ‘Kardeş Güneş Sistemi’ Keşfini Duyurdu

Önceki yazımız ->

<- Sonraki Yazımız

Giriş Yap

Captcha!
Hadibeh Hesabınız Yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Yenileme

Geri
Giriş Yap

Kayıt Ol

Captcha!
Geri
Giriş Yap
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Poll
Story
List